Na realitním trhu chybí tisíce nájemních bytů. Do hry nyní více vstupují institucionální investoři
Český realitní trh se mění, jen to zatím není vidět. Velcí developeři jednají o prodeji větších balíků bytů, které budou určeny na pronájem.
Na domácím realitním trhu, zejména pak na tom pražském, panují dlouhodobě velké problémy. Staví se málo, poptávka po koupi nemovitostí převyšuje nabídku, nyní se ještě vzhledem k nedostupným hypotékám přelévá do segmentu nájemního bydlení. To podle studie Trend Report vydané Asociací pro rozvoj trhu nemovitostí (ARTN) a podle hráčů na realitním trhu znamená jen jedno – ceny nájmů nyní naskočí na rostoucí křivku, na kterou jsme byli zvyklí v případě nemovitostí k prodeji. A stále větší roli začnou na nájemním trhu hrát institucionální investoři vlastnící velké počty bytů k pronájmu.
Loňský rok se vzhledem k nízkému objemu nově poskytnutých hypoték, který v porovnání s rokem 2021 klesl o 57 procent na 162 miliard korun, nesl v duchu propadu prodaných bytů. Podle údajů ze studie ARTN se jich odhadem prodalo 45 tisíc, z toho v Praze šlo asi o 12 216 bytů, což je v porovnání s rokem 2021 propad o více než 50 procent.
„Dostupných bytů je ale nyní nedostatek. Po covidové vysoké poptávce nabídka neexistovala, teď se mírně zlepšila, ale je na úrovni let 2018 a 2019. Není to tak, že by na trhu ležely desítky tisíc volných bytů, došlo spíše jen k vyrovnání extrémně nedostatečné nabídky,“ upřesňuje Pavel Kliment, místopředseda dozorčí rady ARTN.
Průměrná reálná cena nového bytu v Praze se loni vyšplhala na 151 643 za metr čtvereční, v regionech pak na 100 692 korun za metr čtvereční. V případě starších bytů na sekundárním trhu došlo naopak k propadu. Jejich nabídková cena v Praze v průměru činila 121 910 korun za metr čtvereční, což je meziroční pokles o 3,7 procenta. V regionech šlo o pokles o 4,3 procenta na 54 414 korun za metr čtvereční.
Podle Pavla Klimenta ale nelze mluvit o tom, že by ceny nemovitostí začaly klesat. „Cenový vývoj se výrazně zploštil, ale nelze očekávat, že se nemovitosti propadnou. Dochází jen k zaoblení křivky. Lidé ale stále chtějí bydlet, poptávka stále trvá, nyní se ale více přelévá do nájemního bydlení, a tudíž do cen pronájmů.“
V Praze se průměrná cena pronájmu za metr čtvereční dostala na 378 korun, v porovnání s předchozím rokem stoupla o 13 procent. Podle dat Eurostatu ceny rezidenčních nemovitostí za posledních deset let stouply v Česku o 136 procent, ceny nájmů se zvýšily o 27 procent. A vzhledem k tomu, že na trhu chybí desítky tisíc nájemních bytů a poptávka po nájemním bydlení je stále větší, lze v nadcházejících letech očekávat, že se růst zrychlí.
Ačkoliv jsou poskytovateli nájemního bydlení v Česku nyní v převážné většině fyzické osoby, jak zástupci ARTN, tak velcí čeští developeři pozorují rostoucí zájem o tento segment ze strany institucionálních investorů. „Myslím si, že letos dojde k mírnému růstu v prodejích. Rezidenční trh totiž netvoří jen fyzické osoby, které si byty nakupují pro vlastní potřebu, ale stále více se u nás vyskytují i institucionální investoři. Developerské společnosti s nimi vyjednávají o prodeji balíků bytů, které se následně objeví na nájemním trhu,“ říká šéf developerské společnosti Trigema Marcel Soural.
Souralovu zkušenost potvrzuje rovněž výkonný ředitel Penta Real Estate Petr Palička. I podle něj nyní probíhají četná jednání mezi developerskými společnostmi a institucionálními investory. Ti hledají projekty, pak o nich vyjednávají a snaží se docílit toho, aby se jejich představy co nejvíce přiblížily ceně, která jim dává z investičního hlediska smysl.