Oáza imaginace a udržitelnosti. Fulnek dostane novou školku pojmenovanou po tenistce Kvitové
Děti z Fulneku se již brzy dočkají udržitelné školky s nápaditým interiérem i velkou zahradou.
Moderní architekturu si nejčastěji spojujeme s veřejnými budovami, novými kancelářskými komplexy či novostavbami rodinných domů. Jenže architektura může vycházet vstříc i potřebám těch nejmenších. Ve Fulneku proto vyroste mateřská škola, která se stane oázou dětské imaginace.
Že mateřská škola může být objektem, nad kterým zaplesá srdce dítěte i architekta, dokazuje například moderní a oceňovaná školka ve Vratislavicích nad Nisou, která se objevila i v posledním vydání našeho newsletteru Arch. Vratislavice však nejsou ani zdaleka jedinou obcí, která se rozhodla dát svým dětem to nejlepší.
V podobně moderním střihu se ponese i školka ve Fulneku, která nahradí nevyhovující stavbu ze 70. let. Ta již dávno nepůsobí jako budova vzdělávací instituce, kam by malé děti měly chodit s radostí, ale spíš jako výzkumné středisko plné laboratoří. Město se proto rozhodlo za 98 milionů korun vybudovat novou školku s kapacitou pro 120 dětí.
Podoba nové – a nízkoenergetické – budovy vyšla ze soutěže, ve které zvítězili architekti studia Xtopix. Ti se ve svém návrhu zaměřili na dětskou imaginaci. Studio mohlo těžit z pozemku s rozsáhlou zahradou a výhledy na město Fulnek. Objekt je zasazen do severního rohu zahrady tak, aby třídy nabízely kontakt právě se zelení. Dvoupatrový dům ji ale nikterak nezastiňuje.
Zahrada je tvořena dvěma svébytnými částmi. V první děti naleznou divočejší prostředí se stromy, stíny a kopečky. Druhá je bezprostředním okolím budov. Je tak definována pravidelnějším rastrem s prostorem pro formálnější hry. „Děti, které si tam budou hrát, nemají kde zakopnout, ztratit se nebo spadnout. Kopretiny nekoušou, tráva je hřejivá a děti v dokonalém bezpečí,“ stojí v popisu projektu.