OpenAI údajně chystá vlastní sociální síť. Má konkurovat Muskovu X i připravované aplikaci od Mety

Firma Sama Altmana testuje prototyp s AI generovaným obsahem a sociálním feedem, který by jí dodal klíčová reálná data pro trénování modelů.

samaltman

Foto: Canva Pro / CzechCrunch

Šéf OpenAI Sam Altman

0Zobrazit komentáře

Společnost OpenAI údajně pracuje na vývoji vlastní sociální sítě, která by mohla soupeřit s platformou X Elona Muska. Informoval o tom server The Verge s odkazem na zdroje obeznámené se situací. Projekt je zatím v rané fázi, interně ale existuje prototyp, který využívá generování obrázků přes ChatGPT a obsahuje sociální feed.

Není zatím jasné, zda má jít o samostatnou aplikaci, nebo rozšíření stávajícího rozhraní ChatGPT, které se v březnu stalo nejstahovanější aplikací na světě. Šéf OpenAI Sam Altman podle The Verge sbírá zpětnou vazbu od lidí mimo firmu, spekulace o možné síti pak přiživil i vtipem na platformě X, kde v reakci na zprávy o konkurenci od firmy Meta napsal: „Ok, tak možná taky uděláme sociální appku.“

Záměr vstoupit na trh sociálních sítí by mohl dál vyhrotit napětí mezi Altmanem a Muskem, který v únoru neúspěšně nabídl za OpenAI 97,4 miliardy dolarů. Nová sociální síť od OpenAI by navíc firmě přinesla přístup k cenným reálným datům pro trénování modelů, jaká dnes využívá právě Musk nebo společnost Meta. I ta údajně připravuje samostatnou aplikaci pro svého AI asistenta, do které plánuje přidat sociální kanál.

Český tým z ČVUT uspěl v prestižní světové soutěži autonomních dronů. Získal bronz a 50 tisíc dolarů

V konkurenci 210 týmů z celého světa Češi postoupili do finále všech disciplín a uspěli v závodě autonomních dronů na rychlost.

drony

Foto: Petr Neugebauer

Češi získali ve světové soutěži autonomních dronů bronz

0Zobrazit komentáře

Tým českých vědců z Fakulty elektrotechnické ČVUT a firmy Fly4Future zaznamenal mimořádný úspěch na světové soutěži autonomních dronů v Abú Dhabí. Z 210 přihlášených týmů se probojoval do finále všech čtyř disciplín a nakonec získal bronzovou medaili za třetí místo v závodě na maximální rychlost autonomního letu. V hlavní disciplíně, kde šlo o čas, skončil těsně čtvrtý. Domů si ale i přesto odvezl finanční odměnu ve výši 50 tisíc dolarů (1,1 milionu korun).

Do soutěže Autonomous Racing League (A2RL), jedné z největších svého druhu, se český tým kvalifikoval díky výraznému zrychlení oproti předchozím kolům. Přestože se v závěrečném kole pokusil zariskovat a dosáhnout na medaili i v hlavním závodě, trať byla nad možnosti robotů. Drony dosahovaly rychlosti až 150 kilometrů za hodinu a musely zvládat extrémní manévry bez lidského zásahu, pouze s pomocí umělé inteligence.

Výzkum týmu se teď zaměří na větší spolehlivost dronů, jejich rychlost a schopnost operovat ve větších rojích. Čeští výzkumníci zároveň už testují nový systém RoboFly – miniaturní létající robot s kamerou a komunikací bez GPS. Jeho využití se nabízí nejen v průmyslu a inspekci kritické infrastruktury, ale i při záchranných operacích.