Pán prstenů si zaslouží víc. Válka Rohirů se drží Tolkiena, ale i Prsteny moci mají víc dobrých momentů

Anime vás vezme do království Rohan, do doby 200 let před události známé z knížek a filmů. Slavné filmové trilogii se ale ani nepřiblíží.

pan-prstenu-valka-rohiru-boxed

Foto: Vertical Entertainment

Animovaný film Pán prstenů: Válka Rohirů neboli War of the Rohirrim měl slavnému jménu dělat větší čest

0Zobrazit komentáře

Dokonce i seriálové Prsteny moci dokážou být místy povedenější než Válka Rohirů. Novinka, která právě přicválala do českých kin, značku Pána prstenů rozšiřuje o animovaný pohled do minulosti světa J. R. R. Tolkiena. Spojení zkušeného tvůrce anime s nejmilovanějším zástupcem fantasy slibovalo hodně, ale výsledek je rozpačitý.

Pán prstenů: Válka Rohirů je snímek nutně zatížený velkými očekáváními. Trilogie Petera Jacksona je zářícím klenotem, který je pro mnohé dokonalou adaptaci Tolkienových příběhů. Kdyby se japonský režisér Kendži Kamijama, mimochodem zkušený tvůrce podepsaný například pod seriálovou verzí ikonického anime Ghost in the Shell, hraným filmům přiblížil aspoň na dohled, byl by to zázrak. Jaký jeho pohled do minulosti rohanského království je? Podle prvních dojmů Lucie Černohlávkové a Michala Mančaře nic moc.

Obyčejné anime, nebo něco víc?

Lucka: Michal už nějakou dobu trousil poznámky o tom, jak se těší, ale jak ho na plakátech znervózňuje postava ústřední hrdinky, která jakoby vypadla z jakéhokoliv anime. No a měl pravdu. Kletba pokusů navázat nějak na genialitu Pána prstenů stihla i Válku Rohirů, která nabízí jen plochý, kreslený televizní příběh, navíc roztažený do stopáže přesahující dvě hodiny.

Michal: To, že rohanská princezna Héra je schopná válečnice, je v pohodě. Už Pán prstenů nám dal Éowyn, jejíž představitelka Miranda Otto slouží jako vypravěčka nového filmu. Jasně, někdo zvedne obočí nad tím, jak moc heroicky schopná je, ale stále koukáte na anime. Bohužel se s tím pojí i to, že v jinak pseudostředověké stylizaci filmu nosí bílý obleček s kozačkami do půli stehen. Ale to rozhodně není ten největší problém Války Rohirů.

Pokulhávající animace

Lucka: Tohle je TEN VELKÝ PROBLÉM a udeří na vás po pár prvních sekundách. Ty úplně počáteční vteřiny vypadají přitom víc než slibně, hudbou a celkovou koncepcí dokonale navazují na Jacksonova Pána prstenů… a pak se objeví první animovaný orel a vy začnete tušit průšvih v podobě nedělního dětského filmu na ČT.

Michal: Vizuálně ničím nevynikající anime by mohlo asi být OK, ačkoliv od Pána prstenů tajně očekáváte víc. Jenže ono je to horší. Všimnete si nevyvážené (ne)plynulosti pohybu postav, do očí vás praští také občas nevzhledná statická pozadí nebo efekty plamenů. Někdy jako by vypadly spíš ze scénky v patnáct let staré videohře.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Vymyšlený příběh? Kdepak, sám Tolkien!

Michal: Pro mnohé diváky to bude překvapení, ale Pán prstenů: Válka Rohirů se v jádru drží Tolkienova díla! Události dvě století před hlavní ságou popsal jen v pár větách, ale postavy a jejich činy (až na klasicky neohroženou hlavní hrdinku) vlastně sedí. Včetně osudu krále Helma Kladiva, který by vám přitom snadno mohl přijít přitažený za vlasy a „až moc anime“. Je pak trochu paradox, že celá Válka Rohirů působí spíš epizodně. Jako střet pár desítek bojovníků na každé straně, ne boj o osud království.

Lucka: Je to tak, osudovost, která k Tolkienovi patří asi snad ze všeho nejvíc, tu úplně chybí. Nepovedený kreslený svět navíc mnohdy výrazně víc připomíná japonské klasiky svého žánru (ahoj, příšero v lese) než jeho svět. Kostým hlavní hrdinky, který tolik vadí Michalovi, netřeba znovu zmiňovat.

Pomrkávání na Pána prstenů

Michal: Trochu zvláštní dojem budí snaha o připomenutí filmových okamžiků. Jedna z dějových linek kopíruje Théodena a Éomera, některé scény jsou přímým odkazem na Jacksonovu trilogii, někdy skoro až slovo od slova. Ale chybí jim velkolepost a ten správný patos.

Lucka: Patos sice chybí, nutkání skládat všechno do megaepického příběhu, v němž Gandalf všechno ví už dávno, ale ne. Bohužel. Některé příběhy přece mohou existovat samy o sobě, bez odkazů na prsteny a čaroděje.

Rohan volá o pomoc

Lucka: Pán prstenů: Válka Rohirů je zklamání. Sice to není film, u kterého si budete nesouhlasem či nudou rvát vlasy, ale bohužel je provedením i scénářem hluboko pod očekáváními. Potenciál mělo přitom oboje velký, chtělo to ale mnohem víc péče.

Michal: Kde je jezdec a kůň? Kde roh, který pěje? Kde je teď přilba a pancíř a vlas, který věje? Ve Válce Rohirů ne. Je to přinejlepším generické fantasy anime. To je na nositele jména Pán prstenů a celovečerní film málo. I ty Prsteny moci nabízejí víc tolkienovštějších momentů.

Voyo už má 950 tisíc předplatitelů. S nastavením programu pomůže umělá inteligence, říká digi šéfka Novy

Lucie Oravčíková má na starosti digitální aktivity komerční televizní jedničky v Česku a na Slovensku. Dohlíží tak na růst streamingové platformy Voyo.

Luboš KrečLuboš Kreč

lucie-hp

Foto: TV Nova

Lucie Oravčíková, digitální ředitelka TV Nova

0Zobrazit komentáře

Ta otázka leží na stole: Padne milion ještě letos? „Jelikož nám zbývá do konce roku jen měsíc, už se to nestihne, ačkoli jsme opravdu blízko. Ale příští rok to dáme,“ vysvětluje Lucie Oravčíková, která je digitální ředitelkou skupiny Nova v Česku a na Slovensku. Řeč je o streamingové platformě Voyo, které se v posledních třech letech mimořádně daří, takže už je dvojkou na česko-slovenském trhu za Netflixem a v růstu předplatitelské základny je výrazně nad plánem. Počet předplatitelů v Česku a na Slovensku podle dat, které dnes zveřejnil šéf Novy Daniel Grunt, dosáhl 950 tisíc. Takže je jasné, že cíl mít jich na začátku roku 2026 milion, se podaří zdolat mnohem dřív. A právě Lucie Oravčíková na tom má zásluhu.

„Jsem hodně byznysový člověk. Určitě nejsem žádný typický televizák nebo někdo, kdo by rozuměl vývoji nebo výrobě obsahu,“ směje se absolventka pražské Vysoké školy ekonomické, která kromě osmi let na Nově, respektive u její matky CME, strávila dekádu i v poradenských kancelářích Deloitte a KPMG. „Jenže tohle kreativní prostředí je zkrátka návykové,“ dodává.

Na Nově působila už mezi lety 2010 a 2013, znovu se na ni vrátila v roce 2018 a pak se stala blízkou spolupracovnicí Daniela Grunta. Ten je architektem digitální transformace televize a také znovuzrození Voya. Když loni v lednu povýšil na post CEO, Oravčíková postoupila na místo digitální ředitelky a ze své pozice spolu s Gruntem právě na další růst Voya dohlíží.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Technologicky se chceme blížit velkým hráčům, jako je Netflix nebo Disney,“ říká sebevědomě Oravčíková, ale vzápětí sebekriticky uzná, že úplně ve všem se to zatím nedaří: „Třeba doporučovací systém, který má Netflix svůj a vyvíjí si ho dlouhodobě, je něco, co jim můžeme závidět.“ I ona se svým týmem proto nyní vymýšlejí, jak doporučování v aplikaci Voyo vylepšit. Nyní sází na služby na zdejší mediální scéně populárního, původem slovenského analytického startupu Exponea.

Důvod, proč Oravčíková hovoří o tom, že musí začít jinak a lépe pracovat se zákaznickou zkušeností a proč budují i úplně nový klientský systém, je blížící se zásadní změna. Dosud mělo Voyo v Česku jen jeden tarif předplatného, takže se „stačilo“ soustředit na spokojenost klientů a maximální rozkoukanost pořadů. Jenže v blízké době – kdy přesně to bude, ovšem Oravčíková ani Grunt nechtějí prozradit – bude na Voyo takzvaných tierů, tedy předplatitelských plánů, víc.

„Není otázka zda, ale kdy něco takového bude i v Česku, víc ale říct nemůžu,“ říká k modelu Voyo Maximum, který skupina CME pilotně spustila na Slovensku a už tam do něj získala desítky tisíc předplatitelů. Liší se v tom, že kromě klasického obsahu nabízí i výrazné množství sportu a přímých přenosů. „Jakmile máte víc tierů, musíte s klienty umět pracovat mnohem sofistikovaněji. To, co jim doporučujete ke sledování, jak to děláte a jak se vám daří je překlápět do vyšších plánů, má zásadní byznysový dopad,“ doplňuje Oravčíková.

lucie

Foto: TV Nova

Manažerka televize Nova Lucie Oravčíková

Nejde přitom jen o dražší Voyo Maximum, ale také o levnější Voyo s reklamou. To je totiž také něco, co v horizontu nejbližších let velmi pravděpodobně přijde. Už na konci léta o tom v rozhovoru pro CzechCrunch mluvil přímo šéf Novy Daniel Grunt: „Voyo s reklamou zavedeme, jen to nebude letos a nejspíš ani příští rok. Pravděpodobně k tomu dojde v roce 2026.“

Voyo vzniklo už v roce 2012. Dlouho to byla digitální Popelka uvnitř české televizní jedničky, které nikdo nevěnoval moc pozornost. Když ale mediální skupinu CME, která Novu vlastní, získala v roce 2020 finanční skupina PPF, zavelela, tehdy ještě vedená Petrem Kellnerem, k online ofenzivě. A Voyo se použilo jako beranidlo proti Netflixu a spol. – což nakonec díky propojení s „klasickou“ Novou a díky sázce na původní obsah zafungovalo.

Podle výzkumné agentury NMS Market Research si v Česku nějakou formu digitálního videoobsahu předplácí až 76 procent domácností. Ze streamingových služeb jasně vede Netflix s 68 procenty, Voyo je se 44 procenty druhé. Třetí jsou s velkým odstupem Disney+ a Prima+, upozornil odborný portál Mediář.

kania2

Přečtěte si takéPrvní sezonu Ondřeje Kanii v Liberci zmapuje seriál na VoyoPo vzoru Netflixu. První sezonu Ondřeje Kanii ve fotbalovém Liberci zmapuje seriál na Voyo

Zároveň ale Voyo není jedinou digitální starostí Lucie Oravčíkové. Buduje také úplně nový tým zaměřený na umělou inteligenci. Takže na pracovních portálech lze najít inzeráty s hlavičkou Novy, které poptávají pozice jako business AI analyst nebo data scientist for movies. „Nesouvisí to ale s výrobou obsahu,“ zdůrazňuje digitální šéfka Novy.

O co tedy jde? V podstatě na Barrandově, kde v areálu historických filmových ateliérů skupina sídlí, vzniká AI tým, který bude mít v první fázi za úkol analyzovat všemožná data o tom, jak a co diváci u obrazovek (těch klasických i digitálních) konzumují a na základě toho se bude vymýšlet, jak třeba pomoci optimalizovat programové schéma.

„Na Voyo se nám podařilo hodně omladit naše diváky, nejsilnější je skupina 18 až 35 let,“ říká Oravčíková a dodává, že čím dál důležitější bude provázanost i s klasickou Novou, která má naopak starší publikum, protože prodává inzerci na věkovou skupinu 15 až 54 let.

A čím je budou chtít v roce 2025 zlákat? Tam moc překvapení není, protože to, co byl fenomén posledních let, bude základem obsahové nabídky i příští rok: „Perfektně fungují reality show, dále true crime a také moderně pojaté docu series.“ Co si pod tím představit? Pokračování Love Islandu a Survivoru, kriminální série Studna, pojednávající o rodinné tragédii z roku 1968, či Král Šumavy: Agent chodec nebo dokument o medvědech na Slovensku Lebo medveď.