Papírová brčka nejsou řešení. Vědci zjistili, že mohou ohrožovat lidské zdraví i životní prostředí
Pokud jste si mysleli, že papírovým brčkem uděláte službu přírodě, vědci z Belgie vás vyvedou z omylu. Přišli totiž s nemilou zprávou.
Plastová brčka se před časem objevila na pranýři, jelikož přispívají ke znečištění životního prostředí nerozložitelným materiálem. Jako ekologičtější alternativy se místo nich na trhu vyrojila brčka papírová, bambusová, kovová nebo dokonce skleněná. Právě první dva zmíněné materiály se začaly prosazovat nejvíce a brčka z nich zařadily do svého portfolia i známé fast foodové řetězce. Jenže letos vědci z Belgie přišli s tím, že brčka z papíru a bambusu často obsahují chemikálie, které škodí nejen životnímu prostředí, ale i lidskému organismu.
Belgičtí vědci se ve studii, která vyšla v akademickém časopisu Food Additives and Contaminants, zaměřili na 39 brček různých značek běžně dostupných na belgickém trhu a vyrobených z pěti materiálů: papíru, bambusu, skla, nerezové oceli a plastu. Zkoumali především obsah organických chemikálií, které se ukrývají pod zkratkou PFAS. Jde o perfluorované a polyfluorované alkylové látky, které se v případě brček používají proto, že odpuzují vodu a zvyšují tak jejich odolnost.
Jenže PFAS se řadí mezi látky, které se označují jako věčné chemikálie. Jakmile se objeví v organismu lidí či živočichů, případně v životním prostředí, běžnými cestami je nelze odstranit. Kontaminují podzemní i povrchové vody a půdu, kde se stále hromadí, čímž se dostávají i do pitné vody a potravin – za předpokladu, že se do potravinového řetězce nedostanou ještě jiným způsobem. Třeba z brček.
Ze studie totiž vyplynulo, že PFAS se objevují ve 27 značkách z 39 testovaných. Nejhůře dopadla brčka vyrobená z rostlinných materiálů. Škodliviny obsahovalo 18 z 20 papírových, čtyři z pěti bambusových a dvě z pěti skleněných brček. Jedinými brčky, která PFAS neobsahovala, byla ta nerezová.