Po horách s příběhem. Turistická aplikace Živé hory přibližuje osudy a místa Krušnohoří
Krušné hory jsou tajemným koutem naší země a jsou plné úchvatných výhledů, nespoutané přírody, ale i pohnutých lidských příběhů, které pomocí rozšířené reality vypráví nová aplikace Živé hory. Ta provádí turisty vybranými trasami, jež ukazují malebnost některých dnes již zapomenutých míst v Krušnohoří a přibližuje události, které se v jejich kulisách v minulosti odehrály.
Kamera a akce! I tak může začínat příprava zcela unikátní turistické aplikace, která pracuje s rozšířenou realitou, 360° videosférou i živými herci. Těch se spolu s dabéry podílelo na přípravě aplikace Živé hory hned 150, a to jak z Česka, tak i Německa, jelikož má celý projekt mezinárodní charakter.
Pod taktovkou spisovatele, filmaře a kulturologa Petra Mikšíčka a jeho realizačního týmu vznikl netradiční průvodce, jenž jako stroj času seznamuje diváky s historickým děním sedmi krušnohorských měst a jejich okolí na české i německé straně hranic. Přípravy odvážného projektu začaly již v roce 2015, jeho dokončení a finální spuštění připadlo na květen tohoto roku.
Mobilní telefony a tablety, které lze zapůjčit i v jednotlivých infocentrech partnerských měst, se díky aplikaci promění na malý kinosál, v němž si budou turisté moci prohlédnout veškerý obsah, jenž naučná stezka nabízí. A na výběr je toho opravdu hodně. Jak Petr Mikšíček připomíná, Krušné hory poskytují velké množství zajímavých míst, osobností i událostí, které stojí za to lidem přiblížit.
Učinit tak prostřednictvím interaktivní aplikace se i vzhledem k současným okolnostem ukázalo jako dobrý nápad. „Za těch šest let se velmi zdokonalily mobilní telefony, objevila se technologie ARCore a rozšířená realita se stala masově dostupnou. Do toho přišel koronavirus a zavřel kina. Takže my teď máme v pravou chvíli ten pravý produkt, který může lidem zpříjemnit jejich vzácné výlety v přírodě,“ pochvaluje si Mikšíček.
Ve společnosti prvních osadníků i samotných Šliků
Krušné hory byly pro Mikšíčka jasnou volbou, a to především díky znalosti místního prostředí. „Znám zdejší starosty a starostky. Také zde funguje velmi dobře, možná nejlépe v celém Česku, přeshraniční spolupráce a čerpání dotací EU na smysluplné projekty. Proto jsem oslovil české i německé obce,“ uvádí filmař.
„Vyslyšela mne města Ostrov, Jáchymov, Abertamy, Boží Dar a Loučná pod Klínovcem. Na německé straně krajské město Annaberg-Buchholz a Breitenbrunn,“ uvádí Mikšíček seznam obcí, které mají tu čest stát na počátku projektu, jenž by mohl podpořit vznik podobných průvodců i v dalších částech České republiky.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch Jobs