Povinné ručení budou muset mít i elektrokoloběžky. Novinka má zvýšit bezpečnost na ulicích
Nová směrnice Evropské unie míří na elektrokoloběžky, které jedou rychleji než 25 km/h. V praxi se dotkne jen menšiny strojů.
Jen pár let stačilo elektrickým koloběžkám k tomu, aby zaplavily města a staly se neodmyslitelnou součástí sdílené i soukromé mikromobility. Vedle možnosti rychle se přepravovat na kratší vzdálenosti však přinesly i otázky týkající se bezpečnosti. Ta se řeší především u koloběžek schopných jet rychlostí překračující 25 km/h, na kterou zákon pohlíží jako na ohrožující. Majitelé takových strojů si budou muset od roku 2024 pojistit odpovědnost za jejich provoz povinným ručením.
Opatření vyplývá z nové směrnice vydané Evropskou unií, podle které musejí mít povinné ručení vozítka vybavená elektrickým pohonem, tedy elektrokoloběžky, ale například i segwaye, jejichž maximální rychlost překračuje 25 km/h. Nebo ty, jejichž rychlost překračuje 14 km/h a váží více než 25 kilogramů.
Důvodem, proč se Evropská unie rozhodla zavést toto pravidlo, je především bezpečnost na ulicích. Podle statistik přibývá nehod koloběžek, a to i v ulicích Prahy. Nová směrnice má pokrývat následky těchto incidentů. Nabízí se však otázka, kolik jich je způsobeno koloběžkami, na které se bude nutnost sjednání povinného ručení vztahovat.
Podíváme-li se totiž na sdílené koloběžky provozované společnostmi, jako jsou Lime či Bolt, tak ty mají maximální rychlost omezenou na 25 km/h a vejdou se i do váhového limitu, povinnost se na ně proto vztahovat nebude.
Podobné to je i v případě koloběžek, které si mohou zájemci koupit v elektru. Například Alza má na svém e-shopu v nabídce na 150 elektrických koloběžek, nová povinnost se ale bude vztahovat zhruba na dvacítku z nich.
Nařízení by se tedy mělo v praxi dotknout jen hrstky uživatelů tohoto druhu jednostopého dopravního prostředku. Trochu jiná situace může nastat u majitelů segwayů. Společnost Segway-Ninebot má nyní ve své nabídce dva typy těchto vozítek, přičemž majitelé modelu Segway i2 SE s váhou 48 kilogramů a maximální rychlostí 20 kilogramů si již budou muset povinné ručení zřídit.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch JobsSměrnice se vztahuje na všechna elektrovozítka, která splňují dané parametry, ovšem nevztahuje se na elektrokola a také nesilniční vozidla, jako jsou zahradní traktory či kompenzační pomůcky pro zdravotně postižené.
I když pravidlo bude platit až v roce 2024, některé pojišťovny nabízejí pojištění odpovědnosti za provoz elektrokoloběžky již nyní. Cena služby se pohybuje v rozmezí několika set korun za rok, takže pro majitele koloběžek by neměla znamenat příliš velkou finanční zátěž.