Pražskou Národní proměnili Drnem, teď chtějí rozsvítit i smíchovskou náplavku. Postaví tu obytné domy

Zanedbanou část břehu Vltavy má v plánu proměnit developer Sebre. Bere si k tomu svého dvorního architekta Stanislava Fialu.

Eliška NováEliška Nová

semikuv-breh-12

Foto: Sebre

Šemíkův břeh

0Zobrazit komentáře

V roce 2017 dotvořili proluku na pražské Národní třídě. Postavili tu Drn, stavbu, která v dalších letech získala několik ocenění a ukázala, že i novostavby mohou do historického centra zapadnout. Drn je dílem developerské společnosti Sebre a jejího dvorního architekta Stanislava Fialy. Stavba dokázala, že toto spojení umí dělat velké věci. Teď se společně pouští do zanedbaného smíchovského nábřeží.

Jednou do roka se sem veřejnost může podívat v rámci festivalu Arena, který tu pořádá Divadlo bratří Formanů. Kromě toho, že to je náramná podívaná uvnitř improvizovaného stanu, je to také náramná podívaná před ním. Tento kousek města zůstává před světem uzavřený za bránou a ani procházky po okolí nedávají smysl – místo je neprostupné, okolo zarostlé a zpustlé.

O to větší překvapení to je, když vejdete na plac za bránou. Je odtud ten nejlepší výhled na Vyšehrad a také nepoznaná část tohoto břehu Vltavy. A právě na tomto místě chce společnost Sebre postavit developerský projekt Šemíkův břeh. Investovat do něj chce miliardy.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Proč Šemíkův? Je to místo, kam podle pověstí při velkém skoku právě z Vyšehradu dopadl Horymír se svým koněm Šemíkem. Už příští rok by se tu mohly začít stavět tři bytové domy, které navážou na stávající síť zástavby. „Pro lidi jde aktuálně o velmi neutěšené místo za zdí, my měli to štěstí, že jsme ho dostali do vínku a rádi bychom jej zkultivovali, zapojili do města, otevřeli směrem k Vltavě,“ vysvětluje architekt Fiala.

Domy vytváří polootevřené bloky, které se otevírají k historickému hradu. Na Smíchově by díky tomu měly vzniknout více než tři stovky nových bytů. Počítá se rovněž s aktivním parterem, ve kterém se budou nacházet zejména restaurace a služby.

„Projekt by měl přinést otevřené propojení města k řece v ambientu zeleně a živého parteru. Domy budou propojeny skrze podzemní parkoviště, tak aby byla zajištěna efektivní obslužnost, která nebude obtěžovat volný pohyb pro pěší,“ líčí pro CzechCrunch výkonný ředitel společnosti Sebre Jan Kubíček.

Spolu s novou výstavbou by se každopádně mělo proměnit i zanedbané území, a to jak na straně směrem k řece, tak na straně druhé, která je lemována rušnou Strakonickou ulicí. Na nábřeží by měl vzniknout prostor pro aktivní odpočinek, který bude navazovat na parter, kde budou další možnosti sportovního a odpočinkového vyžití. „Ve spolupráci s Povodím Vltavy se snažíme vytvořit jedinečný přírodní prostor se snadným, přímým vstupem k řece,“ říká Kubíček.

Co se Strakonické ulice týče, mají v plánu vytvořit zelenou alej, čímž zároveň vznikne klidná část pro pěší, která bude oddělená od Strakonické. Do ní by měla být také začleněná cyklostezka, která bude napojená na zbytek sítě. Zelení by ale měly být obrostlé i samotné domy, podobně jako je to i v případě Drnu.

Ve spolupráci s Povodím Vltavy se snažíme vytvořit jedinečný přírodní prostor se snadným, přímým vstupem k řece.

V rámci projektu mělo rovněž vzniknout propojení s nedalekou Císařskou loukou, které si přála Praha 5. Zatím se ale nedaří dohoda se společností České přístavy, která louku vlastní. „Problematika je složitá i z technického hlediska, protože přístaviště u Císařské louky slouží jako ochranný přístav pro kotvení lodí v případě povodní a musí být pro ně zajištěn neomezený průplav, což je zejména z pohledu zajištění dostatečné podjezdné výšky komplikované,“ vysvětluje Kubíček. „Nicméně návrh našeho projektu s možným propojením počítá a pokud by v budoucnu došlo k nalezení shody, je možné oba břehy propojit na úrovni uliční sítě,“ dodává.

Stavbu v této části Smíchova umožnili loni v červnu pražští zastupitelé, kteří schválili změnu územního plánu. Sebre v současnosti pracuje na přípravě dokumentace ke stavebnímu řízení. Stavět by se pak mohlo začít v roce 2026.

Součástí dohody o změně územního plánu jsou i kontribuce, tedy příspěvky developera za jeho změnu. V případě Šemíkova břehu by mělo jít do městské kasy celkem 165 milionů. Součástí je nefinanční plnění, které zahrnuje právě úpravu okolí lokality.

Sto milionů by pak mělo být rozděleno mezi Prahu a městskou část Praha 5. Peníze by měly jít do sportovního vyžití, právě o jejich zachování šlo některým obyvatelům, a to i přesto, že sportoviště jsou neveřejná. Finance by mohly být využity například na sportoviště, které má vzniknout v rámci nové školy v Praze 5.

Rubriku Bydlení a reality podporujíhypox

Víme, jak bude vypadat dalších 350 bytů v Karlíně. Výstavba nabídne různé fasády a pro každého předzahrádku

Letos chce Sekyra Group zahájit druhou etapu výstavby na Rohanském ostrově. V budoucnu by měla proběhnout ještě jedna soutěž.

Eliška NováEliška Nová

rohan-city

Foto: Sekyra Group

Na Rohanském ostrově vznikne blok sousedící s budoucím parkem Maniny

0Zobrazit komentáře

Ulice tu sice ještě nejsou, už teď je ale jasné, že určí hranice budoucí výstavby na Rohanském ostrově. Blok, který vyroste u plánovaného parku, stvoří kanceláře Podlipný Sladký architekti a ateliér edit. V místě vznikne asi 350 nových bytů, kde bude žít kolem osmi set lidí.

Velká část výstavby na Rohanském ostrově v Praze je dílem developerské společnosti Sekyra Group, která už v Karlíně má první domy. S výstavbou se začalo v roce 2021, výsledkem jsou čtyři domy s byty a jedna kancelářská budova, do které se nastěhovala sama developerská společnost. Druhý administrativní projekt se nyní staví, sídlo v něm najde Banka Creditas. Letos by pak měla být zahájena i další etapa výstavby, která je blíž centru.

Podobu nyní získává také část, která vyroste na opačném konci celého prostoru, tedy u budoucího parku Maniny. Bytový blok tu postaví vítězné ateliéry Podlipný Sladký a edit. Každý svou měrou vytvoří část domů, které v bloku budou. Porota u nich ocenila řešení polootevřeného vnitrobloku, navrhovanou výšku a také respekt k okolí i budoucí základní škole.

„Kladně jsme ohodnotili také návrh fasád jednotlivých bytových sekcí. Návrh tvoří harmonický celek,“ komentovali posuzující. Mezi nimi byli zástupci Institutu plánování a rozvoje, městské části Prahy 8 i Sekyra Group. Porotě předsedal architekt Martin Krupauer ze studia A8000.

Edit zaujal zejména pro kvalitu vnitřního prostředí. „Domy jsou navržené s vysokým stupněm efektivity. V představených dispozicích je patrná zkušenost architektů s řešením tohoto typu zástavby,“ uvedla porota, podle které je návrh důkazem toho, že jeden tým je schopný navrhnout pestrou architekturu. Studio mimochodem před nedávnem dokončilo dům o kousek dál, v Křižíkově ulici.

Blok bude ohraničený budoucími ulicemi Husserlova, Derridova a Carnapova. Na severu povede kolem cyklostezka a připravovaný park Maniny. Dohromady se tu vytvoří 25 tisíc metrů čtverečních podlahové plochy a v jednotlivých domech se počítá s nadstandardními byty o dispozicích 1+kk až po 4+kk. Všechny budou mít balkon, lodžii nebo předzahrádku. Polootevřený vnitroblok pak bude sloužit jak obyvatelům domů, tak i veřejnosti.

„Podobně jako u jiných projektů, tak i v případě Rohan City chceme, aby se na něm podílelo vícero autorů a zástavba tak získala přirozenou architektonickou pestrost. Cílem je vytvořit přirozené městské prostředí, snažíme se navodit pocit domova a postavit skutečně funkční čtvrť s obchody, školou, parky, byty a moderními kancelářskými prostory,“ říká výkonný ředitel Sekyra Group Leoš Anderle. Podobně tomu je například i u aktuálně budovaného projektu Smíchov City.

Na Rohan City pracuje dohromady deset architektonických týmů včetně dvou aktuálních vítězů. Jsou mezi nimi Qarta, bod architekti, Loxia, A.D.N.S., SSA, Jakub Cigler, EXA a AI studio Evy Jiřičné a Petra Vágnera. V budoucnu by k nim měla přibýt ještě další jména, proběhnout by měla totiž soutěž ještě na jednu část projektu.

Téměř polovinu ploch by v Rohan City měly tvořit parky a veřejná prostranství. V budoucnu se promění současná cyklostezka, ze které se stane široká promenáda, jež povede až do parku Maniny. Kromě bytů jsou součástí projektu také obchody, kavárny, služby, plochy pro sport a relaxaci a také škola. Rohan City by mělo být dokončené v roce 2035. Celková investice je dvacet miliard korun. Za ně tu najde nový domov a práci asi jedenáct tisíc lidí.

Rubriku Bydlení a reality podporujíhypox