Prvorepublikový byt se svěží tváří. Rekonstrukce přinesla barvy a skříň, kterou se vchází do Narnie

Autoři návrhu byt otevřeli, pustili do něj světlo a přidali několik výrazných prvků vybavení. Zároveň však zachovali jeho prvorepublikovou duši.

byt-narnie1

Foto: Honza Zima

Rohový byt z 30. let díky rekonstrukci prokoukl

0Zobrazit komentáře

Byt v jednom z prvorepublikových domů v Klatovech si prošel výraznou rekonstrukcí, která jej proměnila na místo vycházející vstříc potřebám čtyřčlenné rodiny. Pro jednoho z autorů návrhu jeho nové podoby se přitom jednalo o práci na rodinném pokladu. Byt ve 30. letech postavil jeho pradědeček a v rodině zůstal dodnes. Renovátoři navazovali na rodinný odkaz a vše provedli tak, aby byli spokojeni i investoři. Objevujte více příkladů zajímavé architektury v pravidelném newsletteru Arch.

Ukazujeme to nejzajímavější ze světa architektury a co se nejen v Česku staví.

Newsletter Arch | Poslední vydání

Hlavním cílem celkové rekonstrukce bytu o rozloze 170 metrů čtverečních byla prostorová velkorysost, zdůraznění jeho prvorepublikového charakteru, ale také dostat do něj řadu atypických prvků, díky kterým bude prostor rozprostírající se na celém třetím patře skutečně jedinečný. Ve výsledku se bouralo, čistilo a měnila se dispozice. Spolu s tím však probíhala renovace co možná největšího množství původních prvků. Autoři návrhu se navíc snažili vnášet do bytu takové materiály, díky kterým bude byt dělat radost i dalším generacím. Kvalita dostala přednost před kvantitou.

Na historickou podstatu bytu poukazuje řada prvků, jako jsou kliky, parkety, posuvné dveře či přiznaná původní výmalba v ložnici rodičů, ke které náleží malá koupelna a z níž je přístupná pracovna a balkon. Děti se naopak dočkaly zcela nových vchodů do pokojů skrze velkou modrou skříň. Jejich Narnií jsou menší pokojíky poskytující co možná nejvíce útulnosti a soukromí.

„Modrá skříň, a hlavně vstup do jejích útrob, má vyvést člověka z reality do jiného světa, magického prostoru, byť je filtrem mezi bytem a dětskými pokoji. Má zprostředkovat zážitek a umocnit fantazii,“ popisují autoři.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Naopak ve společných prostorách, kde rodina tráví nejvíce času, byla vyžadována co největší prostorová vzdušnost. Vznikla propojením původně oddělených místností, přičemž se architekti pokusili vytěžit fakt, že se jedná o byt v rohovém domě. Díky tomu mohli do interiéru pustit velké množství světla.

Pro podtržení celé koncepce vybralo designové studio JanskyDundera vybavení a nábytek pracující nejen s kvalitními materiály, ale i sytými barvami. Díky nim se interiér rozjasnil a vyloženě tančí. „Nesnažíme se o stoprocentní sladění všeho se vším, věříme totiž, že právě tak vzniká vstřícný a uvolněný prostor, kde se různí lidé mohou cítit dobře, a nikoliv nepatřičně,“ uzavírají architekti.

Rubriku Bydlení a reality podporujíhypox

Prémiové bydlení loni táhlo. Realitka Svoboda & Williams prodala i nemovitost za 280 milionů

Ačkoliv realitní makléři či rezidenční developeři nemají za sebou příznivý rok, o prémiové bydlení byl zájem, ukazují čísla Svoboda & Williams.

sw-nahled

Foto: BoysPlayNice

Od letošního ledna je realitka Svoboda & Williams v novém sídle v pražské Bubenči

0Zobrazit komentáře

Loňský rok se na českém realitním trhu nesl spíše ve znamení útlumu. Hypoteční sazby se držely po celou dobu vysoko, zájem Čechů o koupi vlastního bydlení tak v porovnání s předchozími lety výrazně ochladl. Co se však segmentu prémiových nemovitostí týče, realitní kanceláře hlásí trochu jinou situaci. Například podle Svoboda & Williams došlo v druhé polovině roku 2023 k obratu a po plošné stagnaci na realitním trhu znatelně stoupla poptávka po nemovitostech, které se nacházejí na výjimečném místě, nabízejí nadstandardní vybavení nebo jinak vybočují.

„Nabídka zajímavých nemovitostí na trhu je omezenější než dříve, současně platí, že kupující si nemovitost více vybírají a déle se rozhodují. Proto jsou špičkové standardy provedení či prémiová lokalita stále důležitějšími parametry,“ vysvětluje možný důvod rozproudění trhu s prémiovými nemovitostmi Prokop Svoboda, šéf pražské realitky, která se na ně zaměřuje.

Poptávka po nemovitostech v nabídce Svoboda & Williams v druhém pololetí roku 2023 stoupla v porovnání s tím prvním o 22 procent, což se odrazilo i na průměrných cenách. Hodnota metru čtverečního u novostaveb se mezipololetně zvýšila o 0,9 procenta na 157 258 korun, u přeprodejů pak došlo k ještě výraznějšímu růstu o 2,7 procenta na 141 248 korun.

Bylo patrné, že kupující v druhém pololetí své investice více zvažovali. Proti předchozímu půlroku se totiž průměrná doba prodeje zvýšila o 64 dní. Naopak se zmenšila plocha prodaných nemovitostí. Průměrný prodaný pražský byt měl 85 metrů čtverečních, což je o 9,5 procenta méně než v předchozím období. I proto došlo k poklesu průměrné ceny za prémiový byt, která byla oproti prvnímu pololetí roku 2023 o 7,7 procenta nižší – klesla na bezmála 13 milionů korun.

prokop-svoboda

Foto: Natalie Denkr

Šéf Svoboda & Williams Prokop Svoboda

I přes rostoucí poptávku však pražská realitní kancelář očekává v porovnání s předchozím obdobím pokles tržeb. „Objem tržeb za poslední uzavřený fiskální rok (od 1. května 2022 do 30. dubna 2023) dosáhl 262 milionů korun, úhrnem se za toto období podařilo realizovat zhruba tisícovku transakcí. S ohledem na stagnaci v uplynulém období očekáváme v kalendářním roce 2023 pokles tržeb o přibližně 10 procent,“ vyčísluje Svoboda.

Nejdražší transakce v segmentu rezidenčních nemovitostí, na které se kancelář Svoboda & Williams loni podílela, měla cenovku 280 milionů korun. Nemůže k ní však sdělit více podrobností. Zároveň se realitce podařilo prodat 77 rodinných domů v rezidenčním projektu v pražských Čakovicích Na Pramenech, více než 60 bytů v komplexu Barrandez-Vous či všech 23 apartmánů v rekreačním projektu Lakeside Apartments Lipno.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Vedle zdařilého prodeje novostaveb se nám loni podařilo realizovat prodeje vyšších desítek prémiových rezidenčních nemovitostí s cenovkou přes milion eur (v přepočtu bezmála 25 milionů korun – pozn. red.). V segmentu nájemního bydlení jednoznačně vyčnívá pronájem všech 140 bytů v karlínském projektu Fragment,“ doplňuje Svoboda.

Co se zmíněného nájemného týče, jeho výše v Praze se v rámci nemovitostí sledovaných kanceláří Svoboda & Williams mezi prvním a druhým pololetím zvýšila na průměrných 39 088 korun měsíčně, což je nárůst o jedno procento. K nejpatrnějšímu zvýšení došlo na Praze 8, což lze nejspíš přikládat i zmíněnému projektu Fragment, kde se průměrné nájemné po kolaudaci pohybovalo na 620 korunách za metr čtvereční. Zatímco v prvním čtvrtletí roku tak vyšlo průměrné nájemné v této části města na 37 388 korun, na konci roku se vyšplhalo na 43 653 korun.

fragment

Foto: Trigema

Ve Svoboda & Williams pronajali všechny jednotky v projektu Fragment

Realitní kancelář Svoboda & Williams založili v roce 2006 Prokop Svoboda a Marion Williams, od začátku se přitom zaměřovali na trh prémiových nemovitostí. Kancelář dlouhou dobu sídlila v pražském centru, na počátku roku se přestěhovala do rezidenční čtvrti na pomezí Dejvic a Bubenče do vily z období první republiky.

Po 18 letech také představila novou vizuální identitu včetně vlastního fontu od typografa Vojtěcha Říhy. „V posledních letech se naše komunikace přesunula zejména do digitálního prostoru, proto jsme chtěli, aby rebranding značky změny reflektoval, ovšem s respektem k dosavadní tradici,“ popisuje nový koncept šéfka marketingového oddělení firmy Natálie Bartošová.

Rubriku Bydlení a reality podporujíhypox