Rekordní rychlost a dolet přes třetinu planety na jednu nádrž. To je nový král soukromých tryskáčů

Nejrychlejší soukromý tryskáč světa, který na jedno natankování doletí z Prahy až na Kamčatku. To je Bombardier Global 8000.

global-8000-launch-key-visual-min

Foto: Bombardier

Global 8000 je aspirant na nejrychlejší soukromý tryskáč na trhu

0Zobrazit komentáře

Jedním z důsledků koronavirové pandemie je zvýšený zájem o soukromé létání. Tržby by v tomto sektoru měly během pandemie vyrůst až o 20 procent a tento trend pokračuje. To potvrdil v našem nedávném rozhovoru i Martin Feč, spoluzakladatel zprostředkovatelské společnosti Charter Advisory. Zároveň upozornil na čekací lhůty na nové soukromé tryskáče, které se z důvodu zájmu výrazně prodlužují.

Na tento stav reagují výrobci navyšováním výrobních kapacit, ale také vývojem zcela nových letounů, které dovedou poptávku náročných klientů uspokojit. Jedním z takových konstruktérů je i kanadská společnost Bombardier. Ta se zabývá výrobou letadel a kolejových vozidel, přičemž svůj provoz má i v České republice.

Bombardier chystá v roce 2025 uvést na trh soukromý tryskáč, který má potenciál přepisovat některé rekordy ve svém segmentu. Global 8000, jak je stroj nazýván, má mít kapacitu až 19 pasažérů a dokáže je přepravovat rychlostí až 1 152 kilometrů za hodinu. Navíc na jedno natankování zvládne doletět na vzdálenost 14 816 kilometrů. Tedy přes třetinu obvodu planety na rovníku.

global-8000-landing-shot-min

Foto: Bombardier

Letoun by měl být schopný startovat i z kratších ploch

Obě hodnoty z něj podle výrobce dělají absolutního šampiona v sektoru soukromých tryskových letadel. Díky dvojici motorů GE Passport je schopen dosahovat rychlostí 0,94 Mach, tedy téměř překonávat rychlost zvuku a pohybovat se v letových výškách 15 600 metrů nad zemí. Navíc je jeho konstrukce navržena tak, aby vzlétl i z kratších ranvejí. To mu umožňují speciální křídla Smooth Flĕx Wing o celkovém rozpětí 31,7 metru.

Přehršel inovací se nachází i uvnitř letounu. Pokročilý systém avioniky obsahuje čtyři velké letové displeje, head-up displej a řadu dalších zařízení zajišťujících maximálně plynulý a bezpečný let. Pasažéři pak mohou využívat čtyř obytných zón, do kterých proniká čerstvý vzduch přes HEPA filtr každých 90 sekund.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

O osvětlení se starají LED diody, které pomocí červeného a modrého světla regulují tvorbu melatoninu v těle pasažérů pro minimalizaci jet lagu, tedy únavy způsobené cestováním v různých časových pásmech. V letadle je kromě postele k dispozici také kuchyň, sprcha, vytříbený audiosystém l’Opéra a 4K televizor.

Samozřejmostí bude internetové připojení a samostatná kabina pro letovou posádku v případě dálkových letů. Takto luxusně vybavený Bombardier Global 8000 by měl vstoupit do služby v roce 2025. Jaká bude cena stroje, výrobce zatím neuvádí. Je ovšem jasné, že se bude jednat o letoun pro velmi omezený počet zákazníků.

Každé všední ráno posíláme nejzásadnější zprávy dne.

CzechCrunch Jobs