Téměř miliarda pro nejlepší hráče počítačových her. Na prestižním turnaji v Dota 2 bojovali i Češi
Pro profesionální hráče počítačových her je turnaj The International něco jako olympiáda. I když se na něm soutěží pouze v jednom titulu, kompetitivní strategii Dota 2, díky své prestiži, astronomickým finančním odměnám a zástupu těch nejlepších se o něm mluví jako o vrcholu esportové scény. Nyní je v plném proudu jeho letošní ročník a poprvé za deset let (od prvního ročníku turnaje) do něj zavítal i český hráč.
Globální turnaj The International je jen třešničkou na dortu fenoménu jménem esport. Už dávno totiž neplatí, že hráči her sedí pouze ve svých zabedněných pokojích, ale se svými schopnostmi, které pilovali tisíce hodin, obráží velké soutěže, které široké veřejnosti ukazují, jak obrovské profesionální hraní počítačových her je. A svědčí o tom i masivní prize pooly.
Prize pool je fakticky suma peněz, kterou si rozdělují ty nejlepší týmy v turnaji podle toho, na jakém místě skončí. Na těch největších světových turnajích se můžeme bavit až o stovkách milionů korun. Dlouhodobě těmto peněžním žebříčkům vévodí právě The International, jehož letošní prize pool překonal dosud známé hranice.
V pořadí desátý ročník jednoho z nejprestižnějších šampionátů, který se právě odehrává v rumunské Bukurešti, nastřádal do pomyslné kasičky něco málo přes 40 milionů dolarů. To je v přepočtu přes 880 milionů korun, jež si týmy rozdělí. Téměř 50 procent z této částky, tedy zhruba 20 milionů dolarů (440 milionů korun), pak na The International bere celkový vítěz.
Oproti minulému ročníku, který kvůli pandemické situaci neproběhl loni, ale v roce 2019, jde o necelých šest milionů dolarů (132 milionů korun) více. Ve srovnání s rokem 2018 je pak plusový rozdíl 15 milionů dolarů (330 milionů korun). Finanční odměny tak rok od roku rostou, což je zapříčiněno zejména vyšším zájmem o hraní jako takové.
Na rozdíl od jiných velkých turnajů ovšem Valve střádá finanční odměny pro hráče po svém. Americké vývojářské studio Valve, které The International pořádá (a je mimo jiné tvůrcem hry Dota 2 i herní služby Steam), vloží základní finance, přičemž zbytek se sbírá přes takzvaný Battle Pass, prostřednictvím kterého si hráči mohou ve hře kupovat různá vylepšení. Do prize poolu turnaje poté putuje čtvrtina příjmů, jež za rok Battle Passy vygenerovaly.
Fanoušci tak mají díky tomu k turnaji o něco osobnější vztah, protože esportovci prakticky hrají i o své peníze. Letošní ročník je nicméně o davy diváků, které za normální situace plní velké haly a skandují jména svých oblíbenců, ochuzen. Kvůli pandemii se totiž pořadatelům nepodařilo zaplnit divácká místa, v čemž měly samozřejmě roli i vládní nařízení dané země.