Tereza Maxová rozjela svou nadaci díky darům ze zahraničí. Češi se teprve museli naučit pomáhat, říká
Tereza Maxová
Nadace Terezy Maxové letos slaví pětadvacet let. Charitativnímu projektu, který vznikl původně na podporu kojeneckých ústavů a dnes se věnuje komplexní podpoře dětí v nesnázích, se tak bývalá modelka věnuje polovinu svého života. Tereza Maxová chtěla být právničkou a občas říká, že by ráda zažila studentská léta, hospůdky a plány na to, jak změnit svět. Místo toho se ale ve čtyřiadvaceti sebrala a měnit ho začala. Minimálně pro několik tisícovek dětí, které vyrostly či vyrůstají v institucionální péči a v rodinách s problémy.
Svět modelingu si podle Maxové málokdo umí představit. Případně ho vnímá zkresleně. „Lidé vidí úspěch, finanční zázemí, svobodu, tak to ale vůbec nebylo. Kdyby nepřišla revoluce, jako modelka bych se neuživila,“ říká padesátiletá Maxová, která se v první agentuře cítila spíš jako nevolník. Na život v Paříži, kam byla vyslána jakožto začínající modelka v osmnácti letech krátce před sametovou revolucí, jí totiž po provizích agenturám nezbyla ani desetina toho, co vydělala. Z komfortní zóny do neznáma ji hnala vnitřní touha a odvaha podívat se za hranice obyčejné života. Bez znalosti jazyka, bez peněz, bez rodiny. „Byla to velká zkouška,“ dodává.
Současně však i obrovská zkušenost a časem i jedna velká jízda. Dnes hovoří šesti jazyky a procestovala celý svět. Její fotka visela na Times Square v New Yorku dřív, než v Česku poskytla první rozhovor. Otevírala přehlídku pro módní dům Chanel v dobách, kdy tady značku ještě skoro nikdo neznal. V Česku se překvapivě proslavila až díky Nadaci Terezy Maxové. „Potřebovala jsem říct nahlas něco, co je důležité. Dát hlas těm, kteří nejsou slyšet,“ poznamenává.
Co Maxovou vedlo k založení nadace a jak vnímá vývoj dobročinnosti, popisuje ve velkém rozhovoru pro CzechCrunch. O jejím životě vyšla minulý rok také kniha, která se zařadila mezi deset nejprodávanějších českých titulů. O bilancování prý nejde. „V padesátce život nekončí. Mám spoustu plánů,“ říká energií sršící Maxová.
Co pro vás bylo v modelingových začátcích nejtěžší?
V Paříži jsem znala hlavně čtvrti, kde žili emigranti, protože jsem mezi ně sama patřila. Chodila jsem nakupovat tam, kde žili Rusové či Senegalci. Na nic jiného jsem neměla. Snažila jsem se z toho mála, co mi zbylo, ještě něco našetřit rodině. Neuměla jsem si říct ani o vodu. Neměla jsem možnost se vyjádřit, a lidi mě tak soudili jen podle toho, jak vypadám. Zkousla jsem to, chodila jsem dál na castingy a myslela na lepší zítřky.
To nezní moc jako situace, v níž by člověk přemýšlel ještě o charitativní činnosti…
K charitě jsem začala přičichávat až později, když jsem žila v New Yorku, bylo to tam součástí každodenního života. I já jsem posílala šeky poštou charitativním organizacím. Nikdy mi ovšem nepřišla žádná zpětná vazba. Byly to přitom pro mladou holku docela velké částky, i dva tisíce dolarů, tehdy 42 tisíc korun. Už v tu chvíli jsem věděla, že toto bych dělala jinak.
A pak jste po návratu do Prahy v roce 1996 šla a zaklepala na dveře kojeneckého ústavu a nabídla pomoc. Jak vás to napadlo?
Vrátila jsem se do Česka, protože jsem onemocněla. Bylo mi čtyřiadvacet, měla jsem zápal plic, byla jsem přepracovaná a totálně vyčerpaná. V tu chvíli jsem začala uvažovat o tom, že jestli se vrátím zpět a budu mít opět možnost vydělávat, chci i někomu pomáhat. Ve světě módy jsem měla spoustu pozornosti, když mi bylo nejhůř, vrátila jsem se k rodině, která mi vždy poskytla lásku, péči a bezpečí. Rozhodla jsem se pomoct někomu, kdo tuto péči nemá, tedy dětem bez rodičů.
Nejbližší kojeňák od bytu mámy byl na Praze 4. Adresu jsem našla ve Zlatých stránkách a vydala se tam. Byla jsem známá ve světě, ale tady mě nikdo neznal. Ptali se, zda chci adoptovat dítě. Řekla jsem, že ne, že chci pomáhat. Totalitní režim ústavy schovával a já nemohla věřit vlastním očím, když jsem viděla poprvé děti v kovových postýlkách. Začala jsem tam chodit pravidelně a pomáhat vlastními penězi.
A časem z toho vznikla nadace?
Ano, v lednu 1997. Pak jsem potkala studentku politologie Terezii Sverdlinovou, se kterou jsme se domluvily, že budeme dělat něco společně na dobrovolnické bázi. V červenci 1997 byly záplavy na Moravě a my vyjely do tamních kojeneckých ústavů. Viděly jsme spoušť, kojeňáky se evakuovaly, mléčné kuchyně byly v troskách, potřeba byla materiální i finanční pomoc. Tehdy jsme si uvědomily, že nemůžeme pomáhat jen jednomu kojeňáku a začaly jsme pomáhat po celé republice. Měly jsme vizi, že zachráníme všechny děti, které vyrůstají v ústavní péči, a ta nám zůstala. Terezie vede Nadaci dodnes.
Bylo tehdy víc podobných projektů?
V té době existovala nadace Výbor dobré vůle Olgy Havlové, Konto bariéry, která spadá pod Nadaci Charty 77, ale že by osobnosti zakládaly vlastní, to nebylo zvykem. Nebyl ani zákon o nadacích. Moc jsem jich neznala ani ve světě. Neměla jsem se kde učit. Jela jsem do Londýna do organizace Save the Children, abych viděla, jak funguje charita uvnitř. Nicméně to byl jeden velký kolos pomáhající milionům dětí na celém světě. Byla to zajímavá zkušenost, ale já chtěla něco konkrétního pro děti v Česku.
Nechtěné nebo nemocné děti byly odkládány na polozapomenutých místech.
Jak se vám podařilo získat první finance?
Díky tomu, že jsem měla možnost cestovat, žít v zahraničí a setkávat se s úspěšnými lidmi, jsem peníze pro nadaci sháněla ze začátku hlavně v zahraničí. Vozila jsem s sebou fotky dětí a v hlavě jsem měla jejich příběhy, které jsem vyprávěla. Že máme v Česku pětadvacet tisíc dětí vyrůstajících mimo rodinu, ve světě šokovalo. Systém tady nebyl v pořádku. První velký finanční dar jsem získala od britského byznysmena, kterého jsem potkala na cestách. Šek na 150 tisíc dolarů, tehdy čtyři a půl milionu korun, jsem poslala poštou a podporovaný kojeňák na Praze 4 za to pořídil novou sanitku. Věděla jsem, že musím zburcovat i lidi z módy, a začali jsme tak dělat charitativní přehlídky Fashion for Kids.
Postupem času jsme spustili fundraising i v Česku. Říkala jsem si, že to nemůže být jen o soukromých dárcích, chtěla jsem zapojit i firmy, kterým se dařilo. Vnímala jsem to jako jejich morální povinnost. Chápu nicméně, že některé firmy si nemohly dovolit v devadesátkách dávat na charitu. Tradice filantropie byla v Česku na padesát let krutě zpřetrhána, což se týkalo i podnikání. Dnes firemní dary tvoří osmdesát procent všech peněz.
Dnes už je ale odvětví společenské odpovědnosti firem (CSR) celkově mnohem dál, ne?
CSR už není jen o charitě, ale třeba i o odpovědnosti k zaměstnancům a k životnímu prostředí. Ušel se kus cesty. Zahraniční firmy to měly ve svém DNA dávno. Hned v začátcích nás významně podporovala třeba pražská pobočka Nokie. Dnes se i české firmy chovají odpovědně. Už to není o tom nakoupit plyšáky do dětských domovů a vyfotit se u toho. V tomto směru jsou domovy již zajištěné a firmy chápou, že je potřeba investovat do jiných věcí.
Pomáháte dětem v ústavní péči nejen finančně, ale také se vzděláváním či zažitím něčeho, co je vytáhne z každodenní rutiny. Kromě toho také maminkám, rodinám v nouzi, dětem a mladým lidem odcházejícím z ústavů… Vědí dárci, kam jejich peníze putují?
Určitě ano. S dárci se potkáváme, chceme, aby měli svobodu vybrat si, kam v rámci naší činnosti jejich peníze půjdou. Nejsou to naše peníze, jen je spravujeme. Zajímá nás, do čeho je chtějí investovat – a těch oblastí je hodně. S dárci pracujeme aktivně. Po roce jim posíláme report a vše zhodnotíme. Někdy se dokonce osobně zapojí a jedou s námi na místo, kde jejich peníze pomáhají.
Musíte dárce aktivně hledat nebo máte stálé podporovatele?
Nadace má za ty roky vybudovanou pozici a renomé. Dárci nám věří a většinou nás podporují dlouhodobě. Známe prostředí, ve kterém se pohybujeme, a nejsou za námi žádné skandály. Jsme v kontaktu s lobbujícími neziskovkami, ale sami jsme zůstali apolitičtí. Lidi mají chuť pomáhat. Vždycky si budeme pamatovat, jak k nám do nadace přišla starší paní a v igelitce přinesla peníze, které několik let šetřila. Jiní lidé posílají pravidelně menší částky. To se hodně posunulo. V devadesátých letech lidé nebyli zvyklí tolik podporovat charitativní organizace. Za totality se hlásalo, že jsme si všichni rovni. Na ty, kteří potřebují pomoc, se neupozorňovalo – byli odkázáni na pomoc rodiny nebo nejbližšího okolí. Nechtěné nebo nemocné děti byly odloženy na polozapomenutých místech.