TikTok pohltila okurková mánie. Mladý Kanaďan učí rychlé recepty, díky kterým rozjel nový byznys

Logan Moffitt, pro mnohé známý jako Cucumber Guy, ovládl TikTok svými snadnými recepty s okurkou. Jeho videa sledují miliony lidí i firmy.

Cucumber Guy

Foto: TikTok @logagm / Canva Pro

Logan Moffitt si získal na sociálních sítí přezdívku Cucumber Guy

0Zobrazit komentáře

Někdy prostě musíte sníst celou okurku. Alespoň to tedy proklamuje Cucumber Guy, který se stal v posledních týdnech hitem TikToku. Takovou přezdívku si v online světě vysloužil třiadvacetiletý Logan Moffitt, který si získal miliony sledujících tím, že v každém ze svých videí předvádí, jak si nejrůznějšími způsoby ochutit nebo připravit okurku. Jeho videa se obratem stala natolik virální, že ovlivňují už nejen jídelníček uživatelů sociálních sítí, ale i reálný svět.

Kanaďan Logan Moffitt vydal svůj první okurkový recept začátkem léta 2024. Ten doplnil i sloganem Někdy prostě musíte sníst celou okurku, který se pro jeho další videa spojená s okurkami stal ikonickým. Videa, na kterých Moffitt připravuje nakrájenou okurku třeba s jalapeňo papričkami, uzeným lososem nebo smetanovým sýrem, si rychle získala na popularitě – natočil jich od července desítky a některé z nich dosahují i 40 milionů zhlédnutí.

„Rozhodně jsem dost překvapený, protože když jsem natáčel první video, moc jsem o tom nepřemýšlel. Jen jsem se snažil, aby to bylo zábavné jiným způsobem. Takže když vidím, že se to povedlo, je to dobrý pocit,“ uvedl Logan Moffitt koncem srpna pro americký magazín Forbes. Oblast sociálních sítí pro něj ale není nic nového, vytvářením obsahu se ostatně živí a v současnosti má na TikToku už 6,6 milionu sledujících.


Netrvalo dlouho a internet začal Moffitta přezdívat Cucumber Guy, tedy jako okurkového chlápka. Jedním z faktorů, díky kterým se stal tak populárním, je přitom jednoduchost jeho receptů. Ty většinou zahrnují jen několik ingrediencí, které má doma téměř každý, třeba sůl, chilli, majonézu nebo sezamový olej. Okurka je navíc poměrně levnou a lehce dostupnou zeleninou, která se dá kreativně kombinovat nespočtem způsobů.

Nejedná se ale jen o záležitost internetu. Krátce po zpopularizování okurkových receptů se objevila zpráva, že mají Moffitt a jeho recepty takový ohlas, že kvůli němu dochází k nedostatku okurek na Islandu. Podle některých farmářů a odborníků je ale v letním období nedostatek okurek na ostrově běžný, a to i bez Moffittova zapříčinění. Server BBC uvedl, že se ale zdvojnásobil prodej ingrediencí, jako je právě sezamový olej nebo některé druhy koření.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Na Moffittovy recepty zdaleka nereagují jen uživatelé TikToku. Jakmile se začal trend okurek šířit, začaly Kanaďanovi přicházet i nabídky spoluprací od různých firem, jako je například fastfoodový řetězec s mexickým jídlem Chipotle nebo rozvážková služba DoorDash. Zdaleka se ale nejednalo jen o sponzory z potravinářského průmyslu.

Influencer zahájil spolupráci třeba i s kosmetickou značkou Flamingo. Ta vyrábí holicí potřeby pro ženy a Moffitt tak namísto použití tradiční mandolíny v jednom videu krouhá okurku holicím strojkem této značky. Dalšími firmami byly třeba Sephora nebo K18, specializující se na péči o vlasy. Tu zase Moffitt zakomponoval do jednoho ze svých videí, když během natáčení okurkového receptu použil její vlasovou masku.

A nejsou to jen sponzoři, kteří oblíbenosti Moffittova obsahu využívají. I on sám se totiž rozhodl z okurkové mánie těžit a na svých webových stránkách odkazuje na prodejny Amazonu ve Spojených státech a v Kanadě. V nich jsou totiž po skupinách k dostání všechny produkty, které Moffitt na výrobu okurkových salátů používá – ať už se jedná o mandolínu, kuchyňský nůž, koření na ryby nebo plastové krabičky, ve kterých své saláty míchá. Influencer navíc vytvořil i svůj vlastní specifický merch s okurkovou tematikou.

Trend má ale mnohem širší dopad než jen v rámci kreativních receptů a spoluprací. Dříve byla totiž vodnatá okurka spojována s dietami a zdravou stravou, jež se zaměřovala na omezení příjmu kalorií. To bylo ze své podstaty problematické, lidé totiž okurkami nahrazovali veškerá plnohodnotná jídla. Moffitt ale teď světu ukazuje, že okurky se dají připravit nejen zdravě, ale i chutně a kreativně a že tak nemusí být jen nudnou dietou.

Z robota nejvíc cool šéfem. Mark Zuckerberg 2.0 nosí drahé hodinky, oversized trika a kudrlinky

Zuck nasazuje nový styl. Dává sbohem tlumeným korporátním linkám. Teď je z něj nejstylovější technologický šéf, kterému zatleská i Gen Z.

Filip HouskaFilip Houska

zuck20-2

Foto: CNET/YouTube / Meta / CzechCrunch

Zuck teď, Zuck tehdy

0Zobrazit komentáře

Nenosil skoro nic jiného než šedivé tričko, džíny a tenisky. A když na to přišlo, nahodil mikinu. Se svým jměním mohl vyprazdňovat sklady nejluxusnějším značkám, zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg ale raději vsadil na minimalistický styl, u něhož nemusel každé ráno přemýšlet a měl mentální kapacitu řešit jiné, důležitější věci. Třeba řízení společnosti Meta s tržní hodnotou okolo 1,4 bilionu dolarů. Časy se ale mění. A tak vznikl Zuck 2.0, který se od humanoidní estetiky dost vzdaluje. Jeho proměna přitom není tak povrchní, jak se může zdát.

V květnu Mark Zuckerberg oslavil čtyřicáté narozeniny a prakticky si tak odstartoval svou novou dekádu, v průběhu které chce opět změnit to, jak lidé přistupují ke komunikaci. Už dříve to udělal se sociální sítí Facebook, jejíž dopad byl naprosto zásadní, pokračoval přes Instagram a WhatsApp – a teď sází na chytré brýle, které by měly být tím jediným, co člověk potřebuje, aby se spojil s okolním světem.

Potvrdil to i před pár dny na konferenci Connect, kterou každoročně pořádá jeho společnost Meta, kde ukázal mimo jiné Orion, nový typ chytrých brýlí pro rozšířenou realitu s cílem výhledově nahradit telefony. A protože má jít o skutečně velmi osobní produkt, věří, že se stane i jakýmsi lifestylovým doplňkem, který by dotvářel styl jejich uživatelů. Zdá se, že Mark Zuckerberg jde sám příkladem.

meta-orion-1

Přečtěte si takéMeta ukázala brýle pro rozšířenou realitu. Mají nahradit telefonyMeta ukázala nové brýle pro rozšířenou realitu. Cílem je nahradit telefony, zatím si je ale nekoupíte

Čtvrtý nejbohatší muž světa se jměním okolo dvou set miliard dolarů se za poslední měsíce změnil k nepoznání. V první řadě si nechal dorůst vlasy. Místo tradičního kratičkého střihu si oblíbil delší, kudrlinkový haircut, se kterým se běžní lidé zřejmě více ztotožní, respektive lze s nadsázkou říct, že Zuckerberg vypadá o něco lidštěji. Jako jeden z davu. Jako někdo, kdo už nechce být vnímám příliš korporátně.

S tím se pojí i šatník, přesněji řečeno jeho trička. Zatímco dosud nosil výhradně šedivá trička s krátkým rukávem, dnes vystupuje s prémiovými, oversized kousky, které mají často i výrazný potisk. Obzvlášť velký zájem vzbudilo tmavé tričko s designovým nápisem Aut Zuck Aut Nihil, což je odkaz na slavnou římskou frázi Aut Caesar Aut Nihil, tedy v překladu něco jako Buď Caesar, nebo nic.

Na dalším z nových triček Zuckerberg spolupracoval s íránsko-americkým módním návrhářem Mikem Amirim, který pro něj vytvořil designový řecký nápis ΠΑΘΕ ΜΑΘΕ, respektive Učím se skrze zkušenosti. V podcastu moderátorky Cleo Abram se pak ukázal s tričkem zdůrazňujícím jeho zálibu v matematice a státě Massachusetts, kde stojí Harvardova univerzita. Tam studoval a položil základní stavební kámen Facebooku.

Čím dál více si veřejnost na Zuckovi všímala i drahých hodinek, což je na něj také velmi neobvyklé. Změna je ale zjevně život – a výkonný ředitel Mety si oblíbil hned několik modelů, nad kterými Reddit a další diskuzní fóra spekulují, kolik desítek tisíc dolarů asi mohou stát. Tady je jeden z nich. Se zajímavým komentářem přišel mimo jiné novinář Martin Peers ze serveru The Information, který ve svém newsletteru napsal, že se chce odlišit hlavně od Applu.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Není tajemstvím, že Meta a Apple nemají zrovna přátelské vztahy. Jsou to konkurenti, a to minimálně na poli chytrých brýlí, respektive headsetů. Proto když Apple uvedl své Apple Vision Pro na trh, vyzkoušel si je i Zuckerberg, který pak veřejně pronesl, že jejich Quest „je prostě lepší“. A byť se to může zdát jako přehnané, to, že Zuck nosí drahé hodinky, může znamenat i distancování od lidí z Applu, kteří na veřejnosti nasazují subtilní Apple Watch.

Zuckerbergův přerod ze stylu humanoidního robota na flegmatického moderního člověka ale nemusí být nutně postaven na tom, jak obměnil svůj šatník. Velkou roli v tom hraje i jeho změna mindsetu, kdy chce jednou provždy – po řadě politických kontroverzí a skandálů – oddělit svou image od všeho, co je nebo co by mohlo být vykládáno jako stranické politické úsilí.

Skoro by se dalo říct, že s něj stal libertarián, tedy někdo, kdo chce prosazovat hlavně vlastní svobodu a autonomii a má zpravidla skepsi k autoritám a státní moci. Ostatně minulost, kdy byl grilován na půdě amerického Kongresu a čelil obřím pokutám za nakládání s uživatelskými daty, ho naučila. Proto jeho zmíněné tričko s hláškou Aut Zuck Aut Nihil, tedy Buď Zuck, nebo nic může mnohé naznačovat.