Trh s bydlením i Čechy samotné čeká zásadní změna. O co jde? Přece o nájmy a život v nich
Marcel Soural, majitel skupiny Trigema
Dění na českém realitním trhu v posledních dvou letech by vydalo pomalu na knižní zpracování. Takový růst zájmu i cen se jen tak nevidí, ostatně to byl i jeden z důvodů, proč Česká národní banka začala zvyšovat základní úrokovou sazbu – aby přehřátý trh zchladila. Co se bude dít dál? Budou ceny bytů a domů klesat? Nebo bude pokračovat zdražování?
Marcel Soural, zakladatel a majitel developerské společnosti Trigema, toho o realitním trhu v Česku a v Praze speciálně ví jako málokdo. Jak to tedy s dalším vývojem vidí? Pro všechny, kteří by si mysleli, že ceny půjdou dolů, má ovšem špatnou zprávu: nejspíš ne, spíš budou dál růst, možná o něco pomaleji. Jedna zásadní změna ale podle něj přijde.
Tento komentář je součástí speciálu CzechCrunche Průvodce světem nemovitostí, jehož partnerem jsou i společnost Trigema a portál Flatzone.
***
Loňský rok byl rokem hned několika rekordů: poptávka po bydlení byla nejvyšší v historii, nabídka byla nejnižší v historii a Češi si vzali rekordní počet hypoték v ještě rekordnějším objemu. Jedna proměnná však zůstala stejná – povolovací procesy svou dynamiku, bohužel, nezměnily. Výsledků této zvláštní rovnice bylo hned několik. Kromě nejvyšších cen v historii a nejrychlejšího tempa jejich růstu to byl i svižný růst sazeb a zejména začátek proměny, která tuzemský trh s bydlením, ale především Čechy samotné čeká.
Změna je v naší společnosti chápaná spíše s negativními konotacemi. Dvojnásob to platí ve chvíli, kdy se jakákoliv (byť jen potenciální) změna týká bydlení. Češi jsou na tohle téma citliví, skoro se zdá, že citlivější než všichni ostatní. Proměna, která nás na rezidenčním trhu čeká, negativní ale není a nebude. Přesto, že jsme k ní nedošli přirozeným vývojem, ale je spíše z nouze ctností, může přinést osvěžení a v konečném výsledku i navrátit na trh s bydlením rovnováhu. Jen to chvíli potrvá.
Začněme ale tím, co se letos a zřejmě ani následující roky příliš nezmění. Podle všeho se zdá, že nemůžeme očekávat výrazné zrychlení povolovacích procesů, a to ani přesto, že právě to je něco, co by tuzemský trh s bydlením nakoplo. Jen Praha by potřebovala postavit každý rok minimálně 10 tisíc bytů. Ve chvíli, kdy je však nutné mít na každý projekt 70 razítek z nejrůznějších úřadů a povolení jedné stavby trvá i deset let, tak je tento cíl v rovině zbožných přání či utopických představ.