Tři pruhy prodali Adidasu za whisky. Finské medvědí tenisky sází na barvy, co splynou s okolím

Ve značce Karhu vyhrál Emil Zátopek tři zlaté z olympiády, jen o sportu ale není. Naopak poslouží pro doplnění streetwearového stylu.

Filip HouskaFilip Houska

adidas-karhu-3

Foto: Karhu / Adidas / CzechCrunch

Mestari, model značky Karhu

0Zobrazit komentáře

Něco tak prostého jako tři pruhy v logu má dnes hodnotu miliard dolarů, už několik desítek let je totiž využívá Adidas. Než se k nim ale dostal, musel za ně zaplatit… alkoholem a pár desítkami tisíc korun. O tolik si řekl finský sportovní výrobce Karhu, který takzvané three stripes začal používat dlouho před Adidasem a který do tenisek se slavným motivem obul i Emila Zátopka. Teď tato více než stoletá firma znovu nabírá na síle a ukazuje, že i teniskám sluší barevné palety.

Tím, jak se Nike dostal do ošemetné byznysové situace, ze které aktivně hledá cesty ven, a jak kecek od Adidasu začalo být všude až příliš, se do popředí dostávají značky tenisek, o kterých dříve nebylo tolik slyšet. Mezi nimi je právě i původem finské Karhu (v překladu medvěd), jehož modely lze běžně najít i na českém trhu – a potěší zejména fanoušky siluet od New Balance, se kterými sdílí podobnou estetiku.

Sází na viditelné vrstvy v nejrůznějších barvách, které nijak zásadně nekřičí do okolí, ale naopak splynou s okolím. Ať už jde o udusanou stezku v lese, špinavý asfalt v centru města nebo podlahu kanceláře. Zajímavé na nich ovšem není jen jejich provedení, ale i historie. Jen málokdo totiž ví, že právě Karhu bylo značkou, ve které zářil Emil Zátopek.

adidas-samba

Přečtěte si takéSamby od Adidasu jsou hitem postaveným na nečekané historiiOdvrátily krizi Adidasu a udělaly z něj trendy značku. Dříve nejslavnější kecky končily v sekáčích

Legendární vytrvalostní běžec ji obouval už v padesátých letech, kdy v jejích botách soutěžil na olympijských okruzích a vyhrál v nich pro Československo tři zlaté medaile. Výhra to bylo i pro Karhu, které dodnes na Zátopka vzpomíná ve svých firemních pamětech. V celkovém kontextu je zajímavé i to, že Zátopkova obuv vypadala podobně jako adidasky.

Ve stejném roce, co jeden z nejúspěšnějších československých sportovců dominoval olympiádě v Helsinkách, tedy v roce 1952, se okolo Karhu začal motat i tehdy nepříliš známá značka z Německa – Adidas. I ta chtěla své běžecké boty doplnit o jednoduché tři pruhy, které využívala finská firma. A tak se oba aktéři domluvili na z dnešního pohledu kuriózní smlouvě.

Karhu své logo Adidasu prodalo za… dvě flašky whisky a ekvivalent dnešních čtyřiceti tisíc korun. Od té doby začal německý výrobce takzvané three stripes používat a postupem desetiletí z nich udělal jednu z nejznámějších vizuálních identit na světě, která má hodnotu desítek miliard korun. Mají stejný vliv jako třeba swoosh čili fajfka, s níž se prezentuje Nike.

Poté, co Finové tři pruhy prodali, nasadili nový designový prvek v podobě písmene M jako mestari, v překladu šampión. A toho se drží dodnes, respektive s ním pracuje nizozemská skupina Karhu Holding, která v roce 2008 značku odkoupila. Po prodeji se ale nic zcela zásadního nestalo a stále se firma soustředí hlavně na produkci tenisek. Byť v minulosti byla silná i na poli výroby lyží.

goldengoose_1

Přečtěte si takéJsou drahé a ošuntělé, italské tenisky ale miluje i Taylor SwiftVyrábí drahé a ošuntělé tenisky, abyste se je nebáli ušpinit. Golden Goose proslavila i Taylor Swift

Mezi ty nejpopulárnější patří běžecké edice s technologií fulcrum, do popředí se ale tlačí i lifestylové verze obuvi, mezi kterými vyniká například Aria 95, Mestari nebo Synchron Classic. V posledních měsících se zájem o Karhu zvýšil i díky tomu, že v nich byl vyfocen britský herec Theo James, hvězda seriálového hitu Bílý lotos nebo série Gentlemani.

Stalo se tak navíc v době, kdy celý teniskový svět žasnul nad úspěchem staronových modelů od Adidasu, které se ve velké síle vrátily na scénu a dominují hlavně mezi mladými. Spolu s tím se mluvilo o pomalém úpadku Nike, který vlivem nedostatečných inovací nezvládl držet krok s dravějšími značkami jako On, Asics nebo třeba Hoka. I proto najal nového šéfa, který mu má pomoci.

Tim Cook pomáhá Nike opravit byznys a ustát útok trpaslíků. Fajfka k němu patří stejně jako iPhone

Šéf Applu je velkým fanouškem výrobků Nike. A už 19 let sedí i v jeho představenstvu, kterému nyní radí s tím, jak se opět stát dravým lovebrandem.

Luboš KrečLuboš Kreč

nike-cook

Foto: Apple / Hypebeast

Tim Cook a jeho exkluzivní tenisky

0Zobrazit komentáře

Tim Cook nosí od Nike brýle a minimálně při svých veřejných vystoupeních má téměř vždy na nohou i boty s fajfkou. Dobře to bylo vidět na zářijové konferenci Applu, kde představil nový iPhone 16, či o pár dní později při zahájení prodeje telefonu v originálním obchodu značky v New Yorku – nejprve nazul běhací model Structure 25, poté zase sneakersky Killshot. Cookovo propojení se sportovním brandem je ale mnohem hlubší a poslední dobou také intenzivnější.

Byznysové sepjetí Tima Cooka s Nike trvá už 19 let – v roce 2005 se stal, tehdy ještě coby provozní šéf Applu a pravá ruka jeho spoluzakladatele Steva Jobse, členem představenstva sportovního obra. A v jeho nejužším vedení sedí jako nezávislý člen dodnes. Obě značky od té doby často a úspěšně spolupracují a z Cooka se postupně stal klíčový hlas uvnitř Nike.

A dnes, kdy se největší výrobce sportovního oblečení na světě nachází v krizi, to platí dvojnásob. Jak napsal server Bloomberg, pomáhá aktuálně vymyslet zakladateli firmy Philu Knightovi, novému CEO Elliotu Hillovi a předsedovi představenstva Marku Parkerovi, jak Nike opět nahodit na vítěznou kolej. Z té jej v posledních měsících vystrčily jednak agilní menší značky jako On nebo Hoka, jednak úspěšná retro sázka hlavního rivala Adidas.

Součástí změn, jimiž Nike prochází, je právě i manažerská obměna – v půlce října se novým generálním ředitelem stal podnikový veterán a strůjce legendárního úspěchu značky Air Jordan Elliot Hill, který se kvůli nové misi vrátil z důchodu. Na nejvyšším postu nahradil Johna Donahoea, který stál v čele firmy poslední čtyři roky a ve funkci CEO vystřídal Marka Parkera, který si ovšem udržel místo předsedy představenstva a ve firmě je dodnes.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Podle amerických médií sehrál Tim Cook důležitou roli při lákání Elliota Hilla zpět do kanceláří Nike v Oregonu. Nejde přitom o málo, protože v minulém kvartálu se společnosti meziročně propadly prodeje o desetinu a byla nucena zhoršit byznysový výhled i pro zbytek roku. Už dřív se pak psalo o tom, že klesá zájem o některé její klíčové produkty, jako jsou třeba tenisky Air Force 1.

Tim Cook během bezmála dvou dekád, po které pomáhá vedení Nike, mohl sledovat solidní růst hodnoty firmy – když do ní nastupoval, její akcie se obchodovaly za 10 dolarů, teď jsou na 80 dolarech. Na druhou stranu s Applem se to srovnávat nedá, jeho akcie se v roce 2005 prodávali kolem pěti dolarů a teď jsou za 230 dolarů…

Přestože menší firmy jako zmíněné brandy typu On a Hoka, nebo dokonce i Adidas, jsou vedle Nike v podstatě trpaslíci (i německý výrobce je v ročních tržbách na polovině výkonu Nike, který měl loni obrat 50 miliard dolarů), je patrná nervozita jak vedení firmy, tak investorů. Více o tom, jak bude vypadat nová strategie Nike, bude jasněji během listopadu. Právě na tehdy společnost přesunula tradiční setkání s analytiky a burzovními experty z Wall Street, aby měl Elliot Hill více času se připravit a svůj plán promyslet. A kdo mu s ním, jak na základě svědectví z Nike poukazuje Bloomberg, pomáhá? No přece Tim Cook.