Uklidnit chaos a upozornit na význam místa. Pustevny vítají návštěvníky novou bránou s kavárnou
Velký nápor turistů v Pustevnách vedl k dopravním komplikacím. Situaci chce uklidnit brána do sedla Pusteven splývající s okolím.
Kdo vyrazí za turistikou do Beskyd, jeho kroky nejspíše zamíří na Pustevny, které jsou jedním z nejnavštěvovanějších míst celého pohoří. Nabízejí nejen krásnou přírodu, ale také několik architektonicky cenných objektů, kterým kralují chaty Libušín a Maměnka podle návrhu Dušana Jurkoviče či výstupní stanice lanovky od Kamila Mrvy. Studio Henkai architekti nyní místo obohatilo o novou turistickou bránu, která představuje zázemí na frekventovaném dopravním uzlu u vstupu do sedla Pusteven. Objevte více příkladů zajímavé architektury v našem pravidelném newsletteru Arch, k jehož odběru se můžete přihlásit v boxu níže.
S velkým zájmem turistů musí místa, jako jsou Pustevny, řešit otázku dostatečného zázemí pro všechny návštěvníky, ať už se jedná o parkovací místa, infrastrukturu a další nezbytnosti spojené s logistikou. Právě pro Pustevny byl ovšem toto problém. Původně lokalita odříznutá od okolního světa je dnes jednoduše dostupná i méně zdatným pěším turistům díky lanovce a autobusovému spojení. Spolu s tím bobtná i automobilová doprava a situace začala být s pěšími turisty kolizní.
Celou věc se obec Prostřední Bečva, pod kterou tato oblast spadá, rozhodla vyřešit přesunutím původní autobusové zastávky ze sedla níže k parkovišti. Tak vznikla nová točna pro linkové autobusy a nová autobusová zastávka, která se stala pomyslnou branou do sedla Pusteven.
Brána nahradila původní malý objekt zázemí obsluhy parkoviště. Nyní zde stojí stavba, do kterého bylo umístěno informační centrum a zastávka s kavárnou. Turisté zde najdou dočasné zázemí například při čekání na autobus, mohou si tu odskočit, posilnit se nebo se jen zahřát.
Architekti studia Henkai, kteří sídlí v nedalekém Rožnově pod Radhoštěm a oblast dobře znají, navrhli objekt coby čtvercovou stavbu s částečně zastřešenou terasou. Přiléhá přímo k točně autobusů, takže vytváří přístřeší k zastávce a nabízí vyhlídku na masiv Čertův mlýn.
Jedná se o dřevostavbu s rámovou konstrukcí a šikmou střechou s diagonálním hřebenem. Aby objekt co nejlépe zapadl do okolí, je střecha zelená s vysazenými horskými květinami, jeho fasádu tvoří šindel, který odkazuje na místní tradiční stavitelské techniky, a v budově se pracovalo i s pískovcem.