Uprostřed nejhorší masové střelby v dějinách USA. Eminem novým albem testuje, co veřejnost i YouTube snese
Eminem dlouho patřil k předním jezdcům, kteří táhli rap do mainstreamových vod. Počátkem nového tisíciletí svými deskami bořil jeden rekord za druhým, hostoval na skladbách svých veleúspěšných afroamerických kolegů a jak tomu v této branži bývá, čelil několika kontroverzím za tvrdé a nekompromisní rýmy, které se opíraly do společenských sfér i vládních machinací.
Nyní se může zdát, že umělec s rodným jménem Marshall Bruce Mathers III. má svá nejlepší léta za sebou a předal korunu mladým talentům, kteří rostou ze SoundCloudu a díky heslovitým rapovým projevům bez smysluplnější výpovědní hodnoty okupují přední místa na streamovacích platformách. Eminem ovšem v nejrychleji rostoucím hudebním žánru stále ukazuje svou relevanci.
Stejně jako v roce 2018 s albem Kamikaze i teď, respektive minulý pátek, vyrukoval tento původem detroitský rapper s deskou, kterou dopředu nijak neohlásil. Nazval ji Music to Be Murdered By, nacpal do ní rovných 20 skladeb s celkovou stopáží 64 minut (což se dnes v rapu jen tak nevidí), postaral se o poněkud znepokojivý cover a nabídl ji posluchačům po celém světě.
Na tom by možná nebylo nic překvapujícího. Vydávání desek bez předchozího ohlášení se jeví jako novodobý trend a písničky se zpravidla více než tříminutovou délkou jsou pro držitele patnácti cen Grammy vcelku běžné. To, čím šokoval fanouškovskou obec i širší veřejnost, jsou jeho výživné texty, především pak ve skladbě Darkness, která snad nemohla být kontroverznější. Velkou inspirací mu pro album byl autor ikonických hororů Alfred Hitchcock – název i původní cover alba zobrazující Eminema se sekerou a revolverem v ruce – do obchodů ale zamířila i mírnější verze s lopatou.
V roli masového vraha z Las Vegas
Jak už bylo naznačeno v úvodu, Eminem nemá daleko od kritizování americké vlády a potvrdil to v několika skladbách. Jednou z nejvěhlasnějších byla Mosh z přelomové desky Encore (2004), kde kritizoval postoj k válce v Iráku, přičemž na předchozím albu Kamikaze (konkrétně v úvodní písni The Ringer) nelichotivě zmiňoval i současné amerického prezidenta Donalda Trumpa.