Uspělo s čipy, s nimiž Apple spustil revoluci. Brněnské Sewio za stovky milionů kupují Američané

Startup z Brna se svými lokalizačními čipy a technologií pomáhá v průmyslu, záchranářům i armádám. Po deseti letech od založení hlásí exit.

Peter BrejčákPeter Brejčák

sewio-kick-off-summer-24-minInsider

Foto: Sewio

Tým startupu Sewio

0Zobrazit komentáře

České startupy v drtivé většině působí v oblasti softwaru. Těch zaměřených na hardware je jako šafránu kvůli vysokým vstupním investicím i následnému těžkému škálování. A o to méně častěji nastane, že je koupí lídr daného oboru. Brněnskému Sewiu, jež vyrábí čipy pro lokalizační technologii a na ní staví i vlastní software, se to ale povedlo. V úterý oznámilo, že jej kupuje americká společnost HID, na čemž vydělal i investor Y Soft Ventures. Sumu ani jedna ze stran nekomentovala, podle odhadu CzechCrunche mohlo jít o střední stovky milionů korun. Přinášíme přehled nejdůležitějších informací.

Exitovaný startup: Sewio

Co Sewio dělá: Před deseti lety vsadilo na tehdy nerozšířenou technologii pro lokalizaci objektů v oblasti takzvaného ultraširokého pásma (UWB), které umožňuje přenos dat za využití velmi malého množství energie. Zjednodušeně řečeno jde o něco jako nízkoenergetickou wi-fi či Bluetooth, přičemž se taková technologie používá zejména v průmyslu, kde slouží například k zvyšování bezpečnosti. S poměrně velkou přesností totiž dokáže v reálném čase sledovat pohyb lidí, vysokozdvižných vozíků či materiálů.

Kdo jsou zakladatelé: Milan Šimek, jenž na brněnském Vysokém učení technickém dokončil doktorandské studium v oboru telekomunikací se zaměřením na indoor lokační technologie. V rámci dalšího výzkumu na fakultě pak kromě jiného se slovenským kolegou Ľubomírem Mrázem pracoval na projektu pro Evropskou kosmickou agenturu, kdy narazili právě na UWB. Technologie je zaujala natolik, že se na ní rozhodli založit byznys.

dsc08404_2-m-min

Foto: Sewio

Zakladatelé Sewio: Ľubomír Mráz a Milan Šimek

O jakou technologii jde: „Jak je dnes běžná wi-fi, bude stejně běžné také UWB. Podporují to i čísla – dvacet let po představení wi-fi na světový trh směřovalo sto dvacet milionů wi-fi čipů ročně. Nástup UWB je raketovější, po dvaceti letech se čipů s touto technologií produkuje 350 milionů,“ přiblížil koncem loňska pro CzechCrunch spoluzakladatel Milan Šimek.

Co s tím má společného Apple: Masovému rozšíření UWB pomohl právě technologický gigant Apple. V září 2019 představil iPhone 11 a jako první výrobce telefonů právě v tomto modelu použil UWB. Dnes je již běžnou součástí telefonů a dalších výrobků například od Samsungu, Xiaomi či Googlu. „Byl to ale Apple, kdo pomohl odstartovat tuto revoluci,“ zdůrazňuje Šimek s tím, že nyní podobně probíhá adopce UWB u automobilek – dnes technologii využívá například Jaguar, Land Rover, BMW, Volkswagen a další.

Jak se Sewiu daří: Podle oficiální závěrky za fiskální rok končící v červnu 2023 dosáhlo obratu 79 milionů korun s meziročním růstem o 41 procent. Polovinu příjmů přitom tvoří prodej hardwaru. Firma se dlouhodobě drží v zisku, za poslední rok ve výši devět milionů korun.

Kde působí: Kromě Česka, kde má v Brně tým asi o čtyřiceti lidech, provozuje pobočky nebo má spolupracovníky ve Velké Británii, Německu, Španělsku, Polsku a USA. Mezi klienty patří například automobilky KIA, Volvo a Hyundai, Philips, Velux, výrobce sněžných skútrů Polaris, ale také záchranáři nebo armády.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Kdo Sewio kupuje: Americká společnost HID. Stojí za vývojem softwaru a hardwaru, který denně identifikuje miliony lidí, zároveň jsou přes její technologii propojeny miliardy čipů. Sídlí v texaském Austinu, zaměstnává přes 4 500 lidí a působí ve více než sto zemích. Kromě organického růstu se soustředí právě na akvizice, během posledních let má jít v případě Sewia už o patnáctou.

Za kolik: „Byla to nabídka, která se neodmítá,“ říká Šimek, ale ani jedna ze stran konkrétní sumu nekomentuje. Avšak vzhledem k byznysovým výsledkům firem i vývoji trhu mohlo podle odhadu CzechCrunche řádově jít o střední stovky milionů korun.

Proč to prodali teď: „Sewio stále roste a je v historicky nejlepší kondici. Technologie UWB je přitom pořád v začátcích, a pokud jsme se v rámci oboru chtěli stát opravdovým globálním lídrem, potřebovali jsme najít strategického partnera,“ přibližuje Šimek, jenž chtěl původně do firmy přibrat dalšího investora v rámci kola takzvané série A. „Avšak z reakcí od potenciálních zájemců jsme si uvědomili, že hlad je po akvizicích, a ne investicích,“ doplňuje.

Kdo další na tom vydělal: Fond Y Soft Ventures, který do Sewia investoval v roce 2015 jeden milion dolarů (tehdy kolem 24 milionů korun) a držel podíl 20 procent (po čtyřiceti procentech ve firmě drželi zakladatelé Milan Šimek a Ľubomír Mráz). „Sewio bylo jednou z našich prvních investic a jeho prodej představuje první exit pro Y Soft Ventures. Jsme velmi spokojení s tím, jak se naše investice zhodnotila, ale hlavně máme radost, kam to Milan a Ľubomír zvládli dotáhnout. Na Sewiu se zároveň ukazuje, že naše strategie investovat do hardwarových projektů a podporovat je mimo jiné sdílením výrobních kapacit Y Softu nese své ovoce, a to bez ohledu na to, že hardware je zkrátka hard,“ komentuje Lukáš Konečný za Y Soft Ventures. Dlouhodobým podporovatelem Sewia je také Jihomoravské inovační centrum (JIC).

Co bude dál: Sewio se integruje pod HID, avšak bude nadále působit pod svou značkou. Ve firmě zůstávají současní zaměstnanci včetně managementu a majitelů, kdy Šimek působí jako ředitel a Mráz jako technologický ředitel. Sewio bude do budoucna těžit z obchodních příležitostí své mateřské společnosti.

Vše o startupových investicích

Mafie z PayPalu se rozpadla, rozbila ji politika. Musk fandí Trumpovi, Hoffman z LinkedInu Harrisové

Technologický pupek světa už není jednotný a nově svoje politické spory řeší veřejně. Lídři ze Silicon Valley se hádají v podcastech a na síti X.

kopie-navrhu-navrh-bez-nazvu-4

Foto: Deposit photos/CzechCrunch/Midjourney

Kamala Harrisová, Donald Trump, Elon Musk a Mark Cuban

0Zobrazit komentáře

Vlivné postavy Silicon Valley se letos v létě stěkají na sociální síti X. A vlastně i mimo ni. Důvodem jsou blížící se prezidentské volby a zjitřené emoce, které vyvolávají. V technologickém pupku světa, který byl tradičně nakloněn spíše demokratům, najednou nejsou před veřejností všichni jednotní a mnoho výrazných jmen začalo otevřeně podporovat kandidáta republikánů Donalda Trumpa.

Větší příklon k republikánům není ovšem jedinou věcí, která se v Silicon Valley změnila. Donedávna se spory, které přirozeně existovaly vždy, řešily spíš v soukromí, nikdy ne na veřejnosti. „Před ještě rokem nebo dvěma platilo v Silicon Valley něco jako omerta,“ řekl deníku New York Times Roger McNamee, spoluzakladatel známých fondů Elevation Partners či Silver Lake. Narážel tím na část kodexu mafie, podle kterého je člen organizace povinen vůči policii a úřadům zachovávat mlčení o všech aktivitách organizace a jejích členech. „Lidé mezi sebou měli spory a šéfové spolu nesouhlasili, ale neříkali to veřejně,“ dodal. To už teď prý neplatí a s největší pravděpodobností to odstartoval neúspěšný atentát na Donalda Trumpa.

„Tohle znormalizovala levice,“ napsal na svůj twitterový účet těsně po pokusu o atentát známý podcaster, investor a zakladatel Craft Ventures David Sacks. Společně s tím přesdílel tweet s částí článku ze serveru Puck, který se týkal Reida Hoffmana, spoluzakladatele sociální sítě LinkedIn. Text se věnoval Hoffmanovu sporu s jiným miliardářem Peterem Thielem, který jej kritizoval kvůli financování žaloby proti Donaldu Trumpovi. Thiel řekl, že Hoffman chce z exprezidenta udělat mučedníka, načež zakladatel LinkedInu měl odvětit: „Ano, přál bych si z něj udělat skutečného mučedníka.“ Stejnou citaci z článku sdílel o pár dní později i Elon Musk s komentářem: „Světu Reida Hoffmana se splnilo jejich největší přání, pak ale mučedník přežil.“

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Elon Musk, David Sacks, Peter Thiel a Reid Hoffman jsou přitom bývalí spolupracovníci z nultých let z firmy PayPal. Patří do skupiny lidí, která bývá označována jako „Paypalová mafie“, protože po prodeji PayPalu do rukou eBaye se ze všech stali vlivní a úspěšní byznysmeni, kteří rozjeli vlastní miliardové firmy. Vyvstává tedy otázka, co se stalo, že se dávní kolegové a podle médií donedávna i přátelé, kteří se vzájemně zvali na své svatby, rozešli tak moc v názorech na politiku, že si mají potřebu veřejně nadávat a vyhrožovat?

Motivace každého z nich pro hlasitou podporu Trumpa či Kamaly Harrisové se různí. Vášnivá veřejná podpora Elona Muska pro Donalda Trumpa plyne podle serveru Business Insider mimo jiné ze snahy pomoct Tesle, která začíná ztrácet dominantní postavení na domácím trhu s elektromobily. Joe Biden před dvěma lety prosadil protiinflační balíček, který motivuje i tradiční automobilky, aby se více zapojily do produkce vozů na baterie.

Pro Teslu to znamená větší konkurenci a cenovou válku, kterou aktuálně prohrává. Business Insider připomíná, že letos poprvé klesl podíl prodaných elektromobilů Tesla v USA pod padesát procent. V minulosti přitom činil podíl Tesly i osmdesát procent. Musk dost možná počítá s tím, že kdyby se do Bílého domu vrátil Donald Trump, opatření zruší. Zároveň se Musk nijak netají tím, že mu není blízká daňová a regulatorní politika demokratů a oponuje i některým kulturně-liberálním tématům, jež strana prosazuje.

Dosud volili demokraty, nyní ale hodlají podpořit Trumpa, a to v zásadě pouze pro jeho přístup ke kryptu.

Další sympatie mezi tech komunitou si Donald Trump získal díky slibu, že pokud se na podzim stane prezidentem, půjde z cesty inovacím zaměřeným na kryptoměny. Narážel tím na snahy Bidenovy administrativy bitcoin a spol. zregulovat, což velmi rozlítilo například legendární startupové investory Marca Andreessena a Bena Horowitze. Ti podle serveru The Verge tvrdí, že dosud volili demokraty, nyní ale hodlají podpořit Trumpa, a to v zásadě pouze pro jeho přístup ke kryptu, na které v posledních letech hodně vsadili a rozjeli kvůli němu speciální fond A16z.

Peter Thiel je dlouhodobým podporovatelem republikánů a oddaným stoupencem libertariánství. A Davidu Sacksovi, blízkému příteli Elona Muska, pak Donald Trump zbyl nejspíš jako poslední hratelná politická varianta. Agentura Bloomberg Sackse jeho přesvědčením zařadila spíše mezi konzervativce, byť v minulosti podpořil finančně i kampaň demokratické kandidátky na prezidentku Hillary Clintonové. Jinak ale podporoval v prezidentských volbách republikány Mitta Romneyho či Rona DeSantise. A přestože po útocích na americký Kapitol před třemi lety se Donald Trump podle Sackse diskvalifikoval z další kandidatury, aktuálně ho vidí jako jediného republikána, který je schopný demokraty porazit.

„Voliči zažili čtyři roky prezidenta Trumpa a čtyři roky prezidenta Bidena. V technologickém byznysu tomu říkáme A/B test. Co se týká ekonomiky, zahraniční politiky, imigrační politiky a práva si vedl Donald Trump lépe. On je prezident, který si zaslouží druhé volební období,“ napsal Sacks na svůj účet na sociální síti X letos v červnu. Z dalších tweetů bylo zřejmé, že jeho podporu pro republikány nezměnilo ani to, že v červenci prezident Biden odstoupil a kandidátem demokratů na prezidentský úřad se stala Kamala Harrisová.

Zato pro Reida Hoffmana je kandidatura Kamaly Harrisové naopak očividně dobrou zprávou. „Kamala Harrisová je tou správnou osobou na správném místě,“ tweetnul na sociální síti X. A podle časopisu Time není v Silicon Valley sám, kdo si po rezignaci Joea Bidena oddechnul a poslal demokratům finance. Kampaň viceprezidentky tak získala přes padesát milionů dolarů (přes jednu miliardu korun) během dvaceti čtyř hodin od Bidenova ohlášení, že on s kampaní končí. Hoffman navíc nepodporuje Kamalu Harrisovou poprvé. Její kandidaturu, společně s dalšími velkými jmény z Microsoftu a Amazonu, sponzoroval i ve volbách před čtyřmi lety.

Harrisová totiž není v Silicon Valley neznámá. Má tam kontakty ještě z doby, kdy byla kalifornskou nejvyšší státní zástupkyní a vycházela tamějším technologickým firmám vstříc. To se ale v rámci její pozice v Bidenově administrativě následně změnilo, protože demokraté se nyní vyjadřují mimo jiné pro rozdělení příliš velkých firem, jako je Google. Takže je těžké aktuálně říct, jakou pozici by vůči tech gigantům zastávala jako prezidentka. Každopádně Hoffman společně s více než stovkou investorů, jako jsou například Mark Cuban, Chris Sacca, Katie Stantonová, Eva Hoová nebo Rebecca Kadenová, podepsali dopis na podporu viceprezidentky.

Obecně Silicon Valley historicky platilo za mekku demokratů. V roce 2020 v okrsku Santa Clara, což je většina Silicon Valley, v prezidentských volbách zvítězil se sedmdesáti třemi procenty Joe Biden. O čtyři roky dříve dopadla demokratická kandidátka Hillary Clintonová podobně. Zároveň server Wired přišel s analýzou, která říká, že top dvacet firem v Silicon Valley, které se zabývají investicemi do rizikového kapitálu, typicky do startupových firem, věnovalo aktuálně Demokratické straně na kampaň dvakrát tolik co republikánům. Takže republikánská revoluce v centru technologií se aspoň zatím konat přeci jen nebude.

Rubriku Krypto podporujílongriver_v