Už dost, dejte mi pokoj s Trumpovou apokalypsou. Když se budeme pořád jen strašit, umřeme z leknutí

Nástup Donalda Trumpa vyvolal v českých médiích poprask. Jenže převažuje pocit, že všechno bude špatně. Jako by nebyl prostor pro optimismus.

Luboš KrečLuboš Kreč

trumpKomentář

Foto: Midjourney/CzechCrunch

Donald Trump vygenerovaný v Midjourney

0Zobrazit komentáře

Komentář Luboše Kreče. Donald Trump mi není sympatický a myslím si, že se na roli prezidenta USA nehodí. Je to tlučhuba a chvástal, takový ten arogantní fracek ze základky. Přesto mu přeju, ať uspěje a na čtyři roky s ním se těším. Možná pak budu litovat, ale chci mu dát šanci. Mnohem víc než on mě rozčilují mravokárci a samozvaní ochránci demokracie, kteří už několik měsíců vytváří atmosféru, jako když nastává apokalypsa a Evropa je odsouzena k zániku.

Jedna moudrá kolegyně prohlásila, že Trump v Bílém domě je důkaz retardace politiky. Ano, nejspíš to tak je. Jenže symptomem úpadku byl už i Joe Biden, který sice nastupoval s aurou sjednotitele, ale skončil jako vysmívaný stařík zmanipulovaný svými poradci. Tak to prostě je, politika se mění, hloupne a vidíme to nejen v USA, ale i kolem sebe.

Když se kouknu na informování o Trumpovi, převládající narativ – aspoň mi to tak přijde – je, že to je průser se vším všudy. Jiří Pehe u nás v podcastu Crunch dokonce zmínil hrozbu nové občanské války. Jako člověk, který politiku sleduje, Ameriku má rád a rizika si uvědomuje, ale říkám: Dost! Dejte mi pokoj!

Donald Trump je pošuk, jeho hlášky na adresu Grónska, Panamy nebo nejbližších sousedů jsou trapné, ale to jsme přece věděli. Chyby a věci, s nimiž nebudeme souhlasit, navíc přijdou vždy, tak to bylo i s Bidenem nebo Obamou. Pojďme si místo toho zkusit představit, že se mu bude dařit.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Co když se mu třeba opravdu povede zatočit s byrokracií prostřednictvím agentury DOGE, kterou zřídil v den inaugurace a povede ji Elon Musk? Co když podobně jako Javier Milei v Argentině ukáže, že existuje i jiná cesta?

Ostatně kam nás rozumná, tradiční politika škrtů a úspor v podání rozumné a tradiční vlády Petra Fialy dovedla? Zhruba tak nikam – byrokracie je stejně rozbujelá a digitalizace se nepohnula ani o píď.

Z nedávného průzkumu, na který upozornil server Lupa, plyne, že čím dál víc lidí je otrávených ze zpravodajství a odcházejí od něj, protože je negativní a plné špatných zpráv. Taková je povaha klasických médií, ze strachu tyjí – ovšem co platilo dřív, ztrácí nyní na síle. Čtenáři, posluchači a diváci mají nepřeberné množství jiných alternativ, kam obrátit svou pozornost – a to je zásadní změna oproti ještě ne tak vzdálené minulosti.

trumpmeme

Přečtěte si takéTrump nechává vydělávat spekulanty, jeho memecoin stoupáTrump nechává vydělat spekulanty i své fanoušky, jeho memecoin letí vzhůru. Neskončí to výplachem?

Neznamená to, že novináři mají rezignovat na věcnou kritiku. Jenže je rozdíl mezi jí a hysterií. Bohužel mám pocit, že ve veřejném prostoru převažuje právě ta nevyvážená, hašteřivá poloha. Což platí i pro druhou stranu, stejně mi totiž vadí vypočítaví protrumpovští vítači. Zvláště pak ti, kteří se ještě před pár lety stavěli na piedestal obrany demokracie a svobody slova před nástupem jiného populisty – Andreje Babiše.

Říká se, že Američané mají ve svých genech optimismus, že zkrátka věří, že zítřek bude lepší než dnešek. Je to jejich vnitřní motor. Zkusme si místo škarohlídství naordinovat to samé. Jestli někdo potřebuje pozitivní vzpruhu a víru, že bude dobře, je to právě Česko a Evropa, které se potácí v podivné hibernaci.

Tušíme, kde jsme a kam bychom měli jít, ale nevíme přesně, jak do toho a zda to zvládneme. Trump na nás proto působí jako šok. A hrozí, že z leknutí dostaneme infarkt. Jenže tady se sluší opět zvolat: Dost! Dejte mi pokoj!

Zkusme si radši představit, že se nám podaří restart, pojďme se soustředit na to, aby zítřek byl lepší než dnešek, bez ohledu na to, jestli se Mexický záliv bude jmenovat Mexický záliv. Jestli totiž machové Trumpova typu něco dokáží ocenit, jsou to sebevědomí partneři a protivníci. To teď nejsme, a když si budeme opakovat, jak moc špatné to je a bude, tak ani nebudeme.

TikTok po ujištění od nového prezidenta obnovuje provoz. Trump by chtěl, aby v něm USA měly 50% podíl

„Bez schválení USA není žádný TikTok. S naším schválením má hodnotu stovek miliard dolarů – možná bilionů,“ uvedl nastupující prezident Donald Trump.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

tiktok

Foto: CzechCrunch

Logo sociální sítě TikTok

0Zobrazit komentáře

Čínská sociální síť TikTok začala obnovovat své služby ve Spojených státech, které během víkendu vypnula. Reaguje tak na prohlášení zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa, který plánuje po svém pondělním nástupu do úřadu vydat nařízení umožňující fungování TikToku. Sociální síť, která patří čínské společnosti ByteDance a využívá ji zhruba polovina Američanů, to oznámila na sociální síti X. TikTok v USA přerušil provoz v sobotu večer místního času a uživatelé dostali zprávu, že aplikaci kvůli zákazu nelze používat.

„Po dohodě s našimi poskytovateli služeb TikTok obnovuje provoz,“ uvedla firma v prohlášení, ve kterém poděkovala Trumpovi, že poskytovatelům služeb nabídl potřebné ujištění, že nebudou čelit žádným sankcím, když umožní, aby TikTok v USA mohl fungovat. Prohlášení firmy přišlo poté, co američtí uživatelé začali hlásit, že mají přístup na internetové stránky sítě, ale aplikace TikTok, která je mnohem rozšířenější, se zatím nezdála být dostupná.

TikTok přestal fungovat, protože v neděli vstoupil v platnost zákon, podle kterého měla platforma právě do neděle 19. ledna přerušit spojení se svou mateřskou společností ByteDance, která sídlí v Číně, nebo činnost v USA ukončit, aby se vyřešily obavy, že představuje hrozbu pro národní bezpečnost.

Trump v sobotu uvedl, že po svém pondělním nástupu do funkce s největší pravděpodobností rozhodne o 90denním odkladu zákazu TikToku. V neděli potvrdil, že v pondělí umožní fungování TikToku, zároveň ale dodal, že by chtěl, aby USA měly ve společném podniku vlastnícím tuto síť v zemi podíl 50 procent.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„V pondělí vydám exekutivní příkaz, který prodlouží období před tím, než vstoupí v platnost zákazy ze zákona, abychom mohli uzavřít dohodu na ochranu naší národní bezpečnosti. Příkaz také potvrdí, že žádná společnost, která pomohla zabránit vypnutí TikToku před mým nařízením, nebude nijak odpovědná,“ uvedl v neděli Donald Trump na sociální síti Truth Social.

A jak by mohla vypadat budoucnost TikToku? „Chtěl bych, aby Spojené státy měly 50% vlastnický podíl ve společném podniku. Tímto zachráníme TikTok, udržíme ho v dobrých rukou a umožníme mu pokračovat. Bez schválení USA není žádný TikTok. S naším schválením má hodnotu stovek miliard dolarů – možná bilionů. Proto mou počáteční myšlenkou je společný podnik mezi současnými vlastníky a/nebo novými vlastníky, kde USA získají 50% vlastnictví ve společném podniku vytvořeném mezi USA a jakýmkoli kupcem, kterého si zvolíme,“ dodal Trump.

Analytici hodnotu TikToku odhadli na 50 miliard dolarů (více než 1,2 bilionu korun). Agentura Reuters uvedla, že se zájemců o firmu objevila řada, včetně bývalého majitele Los Angeles Dodgers Franka McCourta. Peking také podle médií jednal o prodeji amerických aktivit TikToku miliardáři Elonu Muskovi, to však společnost popřela. Společnost Perplexity AI pak podle zdrojů předložila v sobotu ByteDance nabídku na svoji fúzi s TikTokem.

Majitel ByteDance je soukromou firmou a 60procentní podíl v ní mají institucionální investoři, jako je BlackRock a General Atlantic. Zakladatelé vlastní ve firmě dvacet procent, zbývajících dvacet procent vlastní zaměstnanci. V USA má firma více než dvacet tisíc zaměstnanců, uvedla agentura Reuters.

S přispěním ČTK