V Brně vznikne první český hospic pro děti. Architekti ho navrhli jako svět sám pro sebe
Navrhnout místo, kde se prolíná smutek a rozloučení s terapií a hrou, je nesmírně těžká disciplína. Architektům ze Čtyřstěnu se to podařilo.
První český dětský hospic Dům pro Julii vyroste v brněnském areálu Kociánky, v parku lemovaném prudkým svahem s výhledem na město. Díky tomu bude moci nabídnout komorní prostředí nerušené okolním světem, přitom od něj díky velkoformátovým oknům s výhledem do přilehlé zeleně nebude odtržené.
Příběh Domu pro Julii nezačíná šťastně. Vychází totiž z reálné a tragické zkušenosti rodičů, kteří museli čelit náhlému a nevyléčitelnému onemocnění své dcery. V emočně velmi vypjatém období jim nepomohli ani psychologové, ani doktoři. Nenašel se nikdo, kdo by je provedl situací, ve které se nikdo nechce objevit.
V Česku totiž dosud neexistovala instituce, která by poskytla komplexní péči nejen nevyléčitelně nemocným dětem, ale také jejich rodině. Nadační fond Zerafa tak na konci roku 2017 ohlásil veřejnou sbírku na založení dětského hospicu Dům pro Julii. I když jde o smutné téma, o kterém nikdo nechce mluvit, jde v kontextu zdravotnictví České republiky o velmi důležitý krok.
Výstavbu dětského lůžkového hospicu od samého zahájení projektu podporovalo město Brno. Pozemek pro výstavbu byl vybrán v roce 2018 a následně byla zahájena spolupráce s architektonickým ateliérem Čtyřstěn. Nyní nadace s městem představily návrh, jak bude Dům pro Julii vypadat.
Pozemek, na kterém dům vyroste, se vyznačuje svahem – ten z jedné strany obklopuje rovinatou plochu kolem budoucího Domu pro Julii a dal architektům z ateliéru Čtyřstěn možnost navázat na travnatou plochu střechou objektu. Přirozeně tak zapadne do reliéfu krajiny, která poslouží jako ochranný val.
Uprostřed objektu vznikne zahrada, která bude podle architektů jeho těžištěm. „Hlavní podlaží je rozprostřené kolem vnitřní zahrady. Otevřenost a uzavřenost jednotlivých částí vůči ní zároveň určuje míru soukromí uvnitř,“ uvádějí.