V Česku jim to šlape, v Polsku dostali tvrdou ránu. Jejich úspěšné bistro potopily podezřelé recenze

Příběh zakladatelů mexických bister Los Capolitos ukazuje, jak slibnou expanzi do zahraničí může zkazit něco tak prostého jako... recenze na Googlu.

Filip HouskaFilip Houska

los-capolitos-2

Foto: Los Capolitos / CzechCrunch

Michal a Jan Kapolkovi, zakladatelé Los Capolitos

0Zobrazit komentáře

Jeden chtěl být architektem, druhý pracoval v IT – a teď již deset let oba bratři provozují síť mexických bister, která jsou v Česku velmi oblíbená. I když jejich background nebyl ani v nejmenším gastronomický, z Los Capolitos udělali úspěšnou, ziskovou značku, která letos utrží okolo 180 milionů korun. Jenže jak už to v byznysu bývá, občas se mašina může zaseknout. Obzvlášť v případě, když se vyrazí na neprobádaný trh, kde vás třeba potopí recenze na Googlu. Tady ale není řeč o žádné exotice. Trhem, kde dostali tvrdou ránu, bylo Polsko.

„Celý tenhle dobrodružný příběh začal vloni díky neúnavnému příteli našeho slovenského franšízanta,“ vypráví pro CzechCrunch Jan Kapolka, který se svým bratrem Michalem bistro v roce 2014 založil. Zpočátku otevírali pobočky ve Slezsku, odkud pocházejí, poté se svým know-how mexické kuchyně, které nasbírali na cestách po Spojených státech, vyrazili dál na Moravu a do Čech. Zavítali i na Slovensko, kde otevřeli tři restaurace

Právě k většímu rozšíření na Slovensku kamarád sourozence Kapolkovy lákal, oni si ale nebyli jistí tím, jestli by o nabídku tacos, quesadill, burrit nebo chili con carne stálo i jiné město než Bratislava. „Pak ale přišel s nápadem na pobočku v polském Krakově. Často tam jezdil, znal kulturu, dobře mluvil polsky. A dokonce už měl vyhlédnutou ideální lokalitu na okraji židovské čtvrti,“ vzpomíná Kapolka.

navrh-bez-nazvu-2

Přečtěte si takéBratři přetavili lásku k Mexiku v úspěšnou síť bister Los CapolitosServírují Čechům pravou chuť Mexika. Teď bratři Kapolkové dostávají svá úspěšná bistra i za hranice

Mělo to všechno, i přesto byli zakladatelé Los Capolitos skeptičtí. Ročně otevírali tři až čtyři nové pobočky a věděli, že když půjdou na cizí trh, dost to zaměstná lidi klíčové pro chod firmy. Nový slovenský franšízant byl ale nastartovaný. „Přijel za námi do Ostravy, kde nám představil i potenciálního manažera. Byl to Polák. Měl přehled, o Krakově toho věděl hodně, ale nám se úplně nezdál,“ říká spoluzakladatel firmy. Přesto si plácli.

Nachystali potřebné manuály a spousty materiálů v polštině, které jsou pro rozjezd franšízy v cizí zemi nezbytné a slouží i pro vybudování pobočky jako takové. Vše se podle Kapolkových slov rozjíždělo správně: restaurace vypadala skvěle, vybraný personál byl kvalitní a první dny chodilo i dost lidí, ačkoliv se pobočka otevírala v lednu, kdy v Krakově není sezóna. Dokonce i rozvozy fungovaly nad očekávání dobře.

„Museli jsme mít jistotu, že to bude dobře fungovat i následující měsíce. Jednak kvůli renomé značky, jednak kvůli tomu, že jsme tam za nájem prostoru platili v přepočtu asi 150 tisíc korun měsíčně. Tolik jsme nikde jinde tehdy neplatili,“ dodává Kapolka. V okolí byla ale velmi silná konkurence a také různá mexická bistra, což si dopředu zmapovali. Cítili, že jejich koncept je jiný a měl by fungovat, jenže se pak začaly objevovat podivné recenze na Googlu.

„Vypozorovali jsme, že lidé byli nadšení, když jsme se jich ptali. Sami jsme ostatně jezdili na ochutnávky a posílali jsme známé na mystery shoppingy. A vše bylo až na drobné detaily v pořádku. Přesto se na Googlu objevovaly zvláštní polské recenze od lidí, kteří dosud žádnou jinou recenzi nenapsali. Velmi dlouze a barvitě popisovali, proč k nám nikdo nemá chodit. Chodily navíc rychle po sobě. Bylo to celé podezřelé, protože recenze na rozvozech nic takového nezmiňovaly,“ vzpomíná polovina Los Capolitos.

Vzhledem k recenzím dávalo smysl restauraci zavřít, Poláci moc podnikatelské cizince nemusejí.

S růstem negativních recenzí začal klesat i zájem hostů, přesněji řečeno turistů, kteří si často o neznámém podniku něco přečtou online, než do něj přijdou. A klesaly i tržby až o deset procent měsíčně, což mělo mít vliv i na personál, který začal dávat výpovědi. Na franšízantova bedra tak spadlo mnohem víc práce a přestávalo to být pro něj zajímavé. A tak ho napadlo, že jim pobočku prodá, ať si ji bratři vedou sami.

„To jsme ale nechtěli. Franšízy máme právě proto, abychom neřídili něco, co je od nás několik hodin cesty. Potřebujeme aktivního majitele na místě, kterému na tom záleží. A tak jsme byli donuceni Polsko zavřít,“ popisuje Jan Kapolka s tím, že celá situace jim dodnes vrtá hlavou a myslí si, že byli z Polska tak trochu vyštváni konkurencí. „Vzhledem k recenzím to dávalo smysl, Poláci moc podnikatelské cizince nemusejí,“ doplňuje.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Pro Los Capolitos šlo o velké poučení. Dosud totiž neměli s otevíráním nových poboček žádné větší problémy, a byť se některé prodejny v malých městech rozjížděly pomalu, nakonec se je podařilo udržet. „Příště do Polska jedině s Poláky jako partnery, ještě důkladněji prověřovat potenciální franšízanty a více analyzovat místo, kam míříme,“ zmiňuje mladší z bratrů Kapolkových i jako rady pro ostatní.

Prozatím se chce podnik soustředit na lokální trh a dělat vše pro to, aby udrželi devatenáct dosavadních poboček a posunuli celý koncept o kus dál. Tu dvacátou si sourozenci nechávají na příští rok, nicméně neodhalují, kde by se měla otevřít. „Možná se ale něco vyklube na Slovensku, kde jeden z našich franšízantů vede tři pobočky a má zálusk na čtvrtou. To ale předbíháme,“ zakončuje Jan Kapolka.

Šestý smysl finančního ředitele. Slovenský BinarBase spouští nástroj Virtual CFO, který zrychluje analýzu dat

Nový nástroj poháněný umělou inteligencí s daty pracuje rychleji než člověk. Virtual CFO ale nezkracuje jen přípravu finančních reportů a závěrek.

zakladatele-binarbase

Foto: BinarBase

Zakladatelé BinarBase Peter Augustin (CEO) a Daniel Janiga (CTO)

Mohlo by se zdát, že se naplňují nejtemnější předpovědi všech, kdo říkali, že umělá inteligence začne lidem brát práci. BinarBase spouští unikátní nástroj pro finanční řízení a byznysové plánování, který s daty pracuje automatizovaně a na úrovni, která člověku není dostupná. Znamená to však, že se mají finanční ředitelé poohlédnout po rekvalifikačních kurzech?

Obavy plynoucí z futuristických předpovědí mírní Peter Augustin, spoluzakladatel a šéf slovenské datově-technologické platformy BinarBase: „Virtual CFO dokáže nahradit CFO v menší firmě, typicky ve startupu. Pro finanční ředitele středních a větších firem jsme potom šestým smyslem při plánování nebo řízení rizik větších projektů a vyhodnocování investic. Finančnímu týmu šetříme zásadní část manuální práce nutnou pro reporting nebo přípravu závěrek.“

Neznamená to ale, že tomu tak jednou nebude. Firmy, jejichž nakládání s financemi není příliš komplikované, si mohou s Virtual CFO už dnes zcela vystačit. „Místo chaotických excelových tabulek nabízí nový nástroj přehledné šablony pro finanční rozhodování a plánování. Skrze připojené datové zdroje a účetní informace automaticky vyhodnotí dopady různých variant na cash flow, pomůže s pravidelným reportingem či tvorbou finančních plánů a včas upozorní na případné problémy s cash flow. Už to ale může být pro některé firmy víc, než by od profesionálního finančního ředitele očekávaly,“ popisuje Augustin.

Realističtější scénář zatím zůstává ten, že Virtual CFO se stane pravou rukou lidského finančního ředitele. Nástroj autonomně zpracovává a čistí hromady dat, které shrnuje do grafů a reportů natolik přehledných, že jim bez zdlouhavých vysvětlivek datových analytiků porozumí i laici. Zároveň využívá umělou inteligenci, díky které do dat hledá nové vhledy a zamyšlení nad daným problémem. BinarBase nabízí integrace na stovky informačních systémů i digitálních nástrojů, jako je Abra, HubSpot, Jira a Toggl, a také na většinu databázových řešení, proto není potřeba nic vyplňovat ručně.

mockup1_cropped-1

Foto: BinarBase

Přehledná aplikace je pravou rukou finančního ředitele, když dojde na data

„Otevíráme manažerům nový vhled do jednotkové ekonomiky a odstraňujeme manuální práci z procesů, kterými firmy doteď prováděly vyhodnocování finančních výkazů nebo kontrolu nákladů na lidské zdroje i marketing,“ uvádí rozsah nového nástroje Augustin. Virtual CFO je šitý na míru zejména startupům a rychle rostoucím softwarovým firmám, kterým v základu vypočítává řadu základních statistik. Příkladem je metrika „burn“, která určuje, kolik času startup má, než utratí peníze přidělené od investorů. Každý investor si navíc může finanční data startupu prohlédnout v takové podobě, která ho zajímá.

Že nástroj funguje, potvrzují zkušenosti z nasazení Virtual CFO v prostředí jedné z nejznámějších českých digitálních agentur Applifting. „Finančnímu oddělení jsme pomohli z pěti hodin strávených reportingem každý týden udělat šedesát minut, zpracování faktury místo půl hodiny zabere jen pět minut a není potřeba každý den kontrolovat bankovní účet, o to se staráme nonstop v reálném čase. Sto procent všech automatizovaných reportů generuje náš nástroj, což jak uznává i sama finanční ředitelka Appliftingu, je nedocenitelná pomoc, která šetří cenné hodiny lidské práce,“ sdílí Augustin výsledky pilotního nasazení Virtual CFO, který aktuálně používají už desítky klientů.

binar

Přečtěte si takéJak se neztratit v datech? BinarBase nasadili umělou inteligenciJak se neztratit ve firemních datech? Startup BinarBase nasadil umělou inteligenci a zlepšuje byznys

Nástroj určený do rukou finančním ředitelům a všem, kdo pracují s finančními daty, je dalším krokem k nové vizi zakladatelů BinarBase. Ti přehodnotili snahu o vytvoření univerzální datové platformy, která za využití explorační analýzy dokázala analyzovat libovolné datové podklady a hledat v nich anomálie a trendy. Rozhodli se vydat cestou specializace na finanční a byznysové prostředí. „Šlo o přirozenou potřebu našich zákazníků, proto jsme za pomoci interního know-how, našich analytiků a partnera E-Consulting upravili funkce obecného modelu pro nasazení ve světě financí a byznysu,“ dodává šéf BinarBase.

Kromě asistence finančním ředitelům a zakladatelům startupů bude nová platforma brzy pokrývat i další firemní oblasti. „Zakladatelům pomáháme s vyhodnocováním 360stupňového přehledu o jejich byznysu. Jediným zdrojem pravdy se stává dashboard, kde najdou přehledy cashflow, nákladů nebo utilizace týmu. Na lusknutí prstů vidí porovnání reality oproti plánu, což u našich klientů často využívá i obchod. Brzy přidáme nástroj pro univerzální vyhodnocování maržovosti a efektivity projektů i pro další oddělení,“ sdílí své plány Augustin.

tym-binarbase

Základní tým BinarBase: Zleva v dolní řadě Peter Augustin (CEO), Jozef Koricina (Head of Delivery), Patrik Fejda (Senior Data Engineering), Peter Zimmermann (UI/UX Design). V horní řadě zleva Ondrej Komora (COO), Daniel Janiga (CTO).

Ten BinarBase spolu s Danielem Janigou založil v roce 2022. Od té doby získali několik milionů korun od slovenského startupového fondu Zero Gravity Capital. Další investici v jednotkách milionů korun později přidala venture kapitálová platforma StartGuide, která se zaměřuje na začínající startupy. Tým BinarBase dnes tvoří 12 lidí. Nedávno se k vedení coby COO připojil Ondrej Komora se zkušenostmi z úspěšného londýnského datového startupu Pod Point, který za jeho působení v pozici datového šéfa vyrostl z padesáti na 600 zaměstnanců.

Datové nástroje z dílny slovenského startupu kromě Appliftingu využívá například výrobce sportovní výživy Voxberg, investiční skupina Wood & Company pro řízení pražského obchodního centra Galerie Harfa nebo zmíněná digitální účetní kancelář E-Consulting, která se na vzniku nástroje Virtual CFO podílela poskytnutím svých zkušeností a nyní s jeho pomocí klientům poskytuje pokročilé datové analýzy. A BinarBase využívají i startupy, jako například Carebot vyvíjející umělou inteligenci v aplikaci pro lékaře.

Nástroj Virtual CFO je možné vyzkoušet ve zkušební desetidenní verzi zdarma, pokud chcete získat představu o tom, jak analýzy BinarBase v základní podobě vypadají. Stačí si na webu BinarBase vytvořit uživatelský účet, napojit data z nástrojů, jako jsou Pipedrive, Google Analytics, SAP nebo libovolných CSV souborů, a prozkoumat, co všechno z nich technologie poháněná strojovým učením a umělou inteligencí vytěží. Případně si lze domluvit bezplatnou online schůzku, v rámci které je možné probrat optimální využití nástroje pro daný scénář či konzultovat podrobné nastavení.

CC Native

Partnerem článku je BinarBase