V Christie’s se dražil Basquiat či Picasso. Mezi díly za 16 miliard slaví rekord i mladý český umělec

Na poslední aukci v Christie's mnoho umělců a umělkyň dosáhlo osobních rekordů. Týká se to i současného českého malíře Vojtěcha Kovaříka.

christies

Foto: Christie’s

V Christie’s proběhla dražba významných děl 20. a 21. století

0Zobrazit komentáře

V newyorské aukční síni Christie’s včera skončila dražba, jejíž součástí byla díla ze sbírek zesnulého mediálního giganta Samuela Irvinga Newhouse a rovněž zemřelého spoluzakladatele Microsoftu Paula G. Allena. Kromě obrazů od Jeana-Michela Basquiata, Francise Bacona a Pabla Picassa se na ní blýskla také celá řada umělkyň. Sedm z nich pokořilo prodejní rekordy, včetně Simone Leighové, hvězdy loňského bienále v Benátkách a Robin F. Williamsové, které je pouhých 30 let. A mezi vydraženými díly se objevil také obraz od současného českého malíře Vojtěcha Kovaříka.

Držba v Christie’s byla rozdělena do tří večerů a celková částka vydražených děl se vyšplhala na 725 013 196 dolarů, což je v přepočtu bezmála 16 miliard korun. Její součástí byla především díla z pozůstalosti zesnulého předsedy vydavatelství Condé Nast Samuela Irvinga Newhouse, který byl známý jako vášnivý sběratel. Doma měl vystavené například dva obrazy od Francise Bacona – umělcův autoportrét a Studii pro smějící se Henriettu Moraesovou.

Obě díla se prodala během prvního večera za v přepočtu asi 752 milionů a 671 milionů korun. Vydražily se rovněž obrazy od Willema de Kooninga a Pabla Picassa, známý španělský tvůrce ale v dražbě zaujal i nadcházející večer, kdy se jeho obraz Zátiší u okna vydražil za 900 milionů korun. Jde o portrét jeho milenky Marie-Thérèse Walterové, který patří k umělcovým nejslavnějším dílům. Zároveň je jedním z prvních pláten, která vytvořil v pozoruhodné sérii věnované právě této ženě.

the-nile

Foto: Christie’s

Mezi díly byl například Nil od Basquiata

Druhý večer se dražila také díla z pozůstalosti Paula G. Allena, mezi nimiž byla například trojice obrazů od Davida Hockneye, které se celkem prodaly za necelou miliardu korun. Poslední večer představoval pomyslný hřeb, jelikož se chystala aukce děl od Jeana-Michela Basquiata. Součástí večera byla navíc díla od významných umělkyň – podle aukční síně představovaly více než 50 procent dražených kousků.

Monumentální Basquiatův obraz Nil, který je odborníky na umění považován za jedno z nejzásadnějších děl jeho kariéry, je jedním ze tří velkoformátových pláten vytvořených v roce 1983. Dílo se dražilo pět minut a v rámci uplynulé aukční řady jde o nejdražší obraz: jeho cena dosáhla v přepočtu 1,5 miliardy korun.

Třetí večer byl ale výjimečný tím, že se během nej dražila především díla umělkyň. Ukázal tak, jak významnou roli na poli současné umělecké scény hrají ženy – což bylo ostatně dobře patrné i na loňském benátském bienále. Právě zde mezi všemi návštěvníky rezonovala díla od Američanky Simone Leighové. Její socha ženy s názvem Tyčka se vydražila za 60 milionů korun a ve své kategorii jde o nový rekord.

Druhým nejdráže vydraženým dílem posledního večera byl obraz od britské umělkyně Cecily Brownové s názvem Krásní a prokletí, který se vyšplhal na téměř 146 milionů korun. Brownová tak potvrdila svůj status jedné z nejvlivnějších umělkyň současnosti. Ten si podržela také Japonka Jajoi Kusama, jejíž Dýně se vydražila za něco málo přes 100 milionů korun. Umělkyně Robin F. Williamsová pak během aukce dosáhla nového osobního rekordu, jelikož její Ledová královna se vydražila za 9,3 milionu korun.

aphrodite-1

Foto: Vojtěch Kovařík

Vydražil se také obraz od českého malíře Vojtěcha Kovaříka

Christie’s zmiňuje ještě několik nových osobních rekordů pro čtveřici umělců a umělkyň, mezi nimiž zaznívá i české jméno: Vojtěch Kovařík. Rodák z Rožnova, který absolvoval ostravskou FAVU, je v zahraničí velmi populární a jeho jméno začíná mezi sběrateli zaznívat stále častěji. Vystavoval v mnoha světových metropolích, například v New Yorku, Paříži či Sao Paulu.

Kovařík tvoří především velkoformátové obrazy a kombinuje techniku malby se sprejováním. Jejím prostřednictvím zobrazuje impozantní figury, které vycházejí z řeckých bájí a pověstí. Po vzoru renesančních mistrů tak čerpá inspiraci z období, kdy evropské umění získávalo obrysy, které v něm jsou patrné dodnes. Jeho obraz Afrodité se během aukce vydražil za osm milionů korun – aukční odhad byl přitom asi 2,5 milionu.