Velkolepá hokejová akce v Praze opět neproběhne. Organizátoři zrušili prosincové Winter Hockey Games

Už to tady mělo být několikrát, Winter Hockey Games jsou ale zřejmě prokleté. Prosincová akce pod širým nebem opět neproběhne.

Filip HouskaFilip Houska

winterhockeygames-1

Foto: Winter Hockey Games

Winter Hockey Games

0Zobrazit komentáře

Do třetice všeho dobrého? V případě očekávané hokejové akce pod širým nebem v Praze, na kterou organizátoři znovu horlivě lákali, to tak úplně neplatí. Winter Hockey Games, které měly českým divákům nabídnout několik exkluzivních šlágrů přímo na Letenské pláni, se totiž ani letos neuskuteční.

Původně se mělo na konci roku 2020 hrát na ledové ploše ve Špindlerově Mlýně, přímo pod sjezdovkami, to ale zastavil covid a přísná opatření s ním spojená. Pak pořadatelé oznámili, že se akce přesouvá do Prahy, kde však neproběhla ani v roce 2022 a ani o rok později, jak se spekulovalo. Takže letos? Bylo to oficiálně potvrzeno, ale…

Premiérový ročník Winter Hockey Games sliboval mnohé: vedle extraligových duelů mezi Spartou a Kometou, Českými Budějovicemi a Plzní či Slovanem Bratislava a Košicemi měli diváci vidět také zápas německé ligy mezi Wolfsburgem a Mnichovem. Představit se měly i prvoligové týmy Slavie a Vsetína, očekával se také příjezd českých a slovenských legend v rámci exhibičního klání.

whg

Přečtěte si takéV Praze na Letné se odehrají hokejové zápasy pod širým nebemV Praze na Letné vyroste hokejová aréna pro 16 tisíc lidí. Odehraje se tu několik zápasů pod širým nebem

CzechCrunch jako první v polovině dubna potvrdil, že se akce bude na Letenské pláni v Praze konat – a chystalo se vybudování arény až pro šestnáct tisíc hokejových nadšenců. Podle plánu měly Winter Hockey Games vypuknout 5. prosince s tím, že by trvaly až do osmého. Připravovala se velká fan zóna, čekal se zástup známých hokejových jmen. Zkrátka ideální scénář pro fanoušky.

Jenže teď se ukázalo, že z hokejové události roku nic nebude. Opět. Jak uvedl server Sport.cz, v pátek měl vybraným novinářům přijít e-mail, že se pondělní tisková konference, která měla na Winter Hockey Games lákat i přes účast hokejových ikon Patrika Eliáše či Jakuba Voráčka, ruší. Důvodem má být slabý zájem fanoušků a slabý předprodej lístků.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Rok 2024 byl doslova nabitý velkými sportovními událostmi, což se v kombinaci s ekonomickým vyčerpáním společnosti a pozdě spuštěnou marketingovou kampaní projevilo v prodeji vstupenek,“ přiznává Andrea Barsóny, jednatelka pořadatelské společnosti Eniva.

„Akce byla připravena, nicméně jsme byli postaveni před důležité rozhodnutí, jestli jít do rizika finanční ztráty anebo při pořádání výrazně osekat náklady, což jsme ale nechtěli, protože chceme fanouškům přinášet zážitky na maximální úrovni,“ doplnila.

Před zveřejněním oficiálního důvodu byl ukončen prodej vstupenek. Pořadatelé teď mají hledat nový termín.

Při silovém tréninku bílkoviny, při kardiu zase sacharidy. Co jíst pro lepší sportovní výkon?

Různá strava může pomoci při různých typech sportu, ale také při regeneraci. Klíčová je při sportovním výkonu i správná hydratace.

strava-2

Foto: CzechCrunch / Canva Pro

Jak se stravovat v tréninku?

0Zobrazit komentáře

Správné stravování hraje při sportu zásadní roli. Důležité je nejen pro optimalizaci výkonu, ale i pro regeneraci a celkový zdravotní stav sportovců. Jaká výživa může tedy pomoci při silovém tréninku? Jaká při kardiu? A co naopak jíst, pokud chceme tělo zregenerovat? Vlivem výživy na sportovní výkon se zabýváme v dalším díle našeho speciálu o stravování, opět s nutriční specialistkou Markétou Gajdošovou. 

Ačkoliv hraje výživa v oblasti sportovního výkonu zásadní roli, její důležitost je často podceňována. Pokud je přitom správně využívána a plánována, může být užitečná hned v několika rovinách. „Každá výživová strategie by měla být přizpůsobena typu sportovní aktivity, tréninkovému objemu, intenzitě, frekvenci a individuálním potřebám,“ říká Gajdošová.

Jedním z hlavních principů, který by sportovci měli dodržovat, je zajištění dostatečného energetického příjmu. To znamená, že je nezbytné kompenzovat energetický výdej vzniklý fyzickou aktivitou. Právě to bývá často podceňováno. Nelze se totiž spoléhat jen na pocity hladu a sytosti – takové signály mohou být u intenzivně trénujících jedinců oslabeny.

Zásadní je pro sportovce především energetická dostupnost, tedy množství energie zbylé po fyzické aktivitě. Pokud jí je málo, může to mít negativní dopad na hormonální rovnováhu, imunitu, zdraví kostí i schopnost regenerace. „Zvláště u vytrvalostních sportovců nebo těch, kteří se nacházejí v kalorickém deficitu kvůli snížení hmotnosti, je důležité zajistit, aby energetická dostupnost byla dostatečná k podpoře tréninkové zátěže i zdraví,“ vysvětluje Gajdošová.

protein-1

Přečtěte si takéSyrovátka, nebo hrách? Shrnujeme využití proteinových práškůKdy sáhnout po syrovátce a kdy po rostlinné alternativě? Proteinové prášky se liší zdrojem i účinkem

Dalším důležitým faktorem je pak správné načasování jídel před a po tréninku. Jídlo před cvičením zajišťuje dostatek energie pro výkon, zatímco jídlo po cvičení je klíčové pro obnovu glykogenu (tedy formu glukózy, kterou tělo využívá při fyzické aktivitě jako rychlý zdroj energie) a regeneraci svalových vláken.

Ideální předtréninkové jídlo by proto mělo obsahovat hlavně sacharidy jako rychlý zdroj energie a menší množství bílkovin na ochranu svalové hmoty. Konzumovat by se mělo asi 2 až 3 hodiny před výkonem kvůli trávení. Ideálně 30 až 60 minut po tréninku by naopak měl člověk doplnit kombinaci sacharidů a bílkovin v poměru 3:1, díky čemuž podpoří regeneraci a obnovu glykogenových zásob.

Sportovci by měli dbát i na dostatečný příjem mikroživin. Intenzivní fyzická aktivita zvyšuje totiž potřebu vitamínů a minerálů, jako jsou antioxidanty (vitamíny C a E), železo, hořčík, vitamíny skupiny B či vápník. „U sportující populace je pak vhodné zvážit suplementaci, zejména pokud není možné všechny potřebné živiny přijmout stravou,“ upozorňuje Gajdošová.

Sportovní výkon ovlivňuje i správná hydratace

Potřeba makroživin se liší i v závislosti na typu sportu. Například sacharidy jsou klíčové pro vytrvalostní sporty, jako je běh nebo cyklistika, kde tvoří hlavní zdroj energie. U silových sportů jsou zase zásadní bílkoviny, jelikož podporují svalovou regeneraci a růst. A pro dlouhotrvající aktivity s nižší intenzitou jsou důležité tuky, které zajišťují vstřebávání vitamínů.

Strava před a po kardiu a silovém tréninku se zároveň liší i podle potřeb organismu. Před kardio tréninkem je ideální jíst lehce stravitelné sacharidy s nízkým obsahem vlákniny, třeba toast s medem a ovocem. Po vytrvalostním tréninku je pak důležité doplnit sacharidy pro obnovu glykogenu a bílkoviny pro svalovou regeneraci. Ty můžeme najít například v řeckém jogurtu s vločkami.

Před silovým tréninkem je zase vhodná kombinace sacharidů a bílkovin, třeba ovesné vločky s ořechovým krémem nebo proteinový koktejl s banánem, díky čemuž má pak tělo dostatek energie a stavebních látek pro svaly. Po tréninku by pak měly být přijaty opět rychle stravitelné bílkoviny (jako syrovátkový protein, kuřecí maso nebo vejce) a sacharidy (třeba batáty a rýže) pro podporu regenerace.

Klíčovým faktorem sportovního výkonu je ale beze sporu i hydratace. Pro udržení správné tělesné funkce je nezbytná voda a elektrolyty, o to spíš během dlouhotrvajících aktivit nebo vysoké intenzity cvičení. „Nedostatečná hydratace, ale i nadměrný příjem tekutin negativně ovlivní sportovní výkon a zvyšují zdravotní rizika,“ říká Gajdošová.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Čísla totiž hovoří celkem jasně. Ztráta dvou procent tělesné hmotnosti v důsledku dehydratace může vést k poklesu fyzické výkonnosti až o dvacet procent. Ztráta tří až čtyř procent tělesné hmotnosti snižuje sílu a vytrvalost svalů, zvyšuje srdeční frekvenci a omezuje schopnost těla regulovat teplotu, což vede k únavě a zhoršené koordinaci. A ztráta pěti procent tělesné hmotnosti nebo více může už způsobit kolaps.

Výživa ale ovlivňuje nejen samotný výkon, ale i hormonální rovnováhu, což se projevuje například na hladinách inzulinu nebo kortizolu. Stabilní hladina cukru v krvi, dosažená správným rozložením sacharidů během dne, pomáhá regulovat inzulin. Omega-3 mastné kyseliny a adaptogeny jako stále populárnější rhodiola či ashwagandha mohou zase pomoci snížit stres a optimalizovat hladinu kortizolu.

Správná strava podporuje nakonec i zvládání stresu a zlepšuje koncentraci během tréninků a závodů, což je při sportovním výkonu beze sporu žádoucí. S tím mohou opět pomoci potraviny bohaté na omega-3, antioxidanty a hořčík, jako jsou ořechy, avokádo a tmavá listová zelenina.