Víme, že kouření zkracuje život. Podle americké studie ale ještě více škodí znečištěné ovzduší
Kouření a konzumace alkoholu zkracují život, větší ohrožení ale představuje smog. Z průměrné délky života totiž lidem ukrajuje více než dva roky.
Kouření cigaret a jiného druhu tabáku zkracují délku života v průměru o 2,2 let, což většina společnosti dobře ví. Jenže podle studie z Chicagské univerzity více škodí pouhé dýchání – pokud tedy člověk žije v oblasti, kde je výrazně znečištěný vzduch, jako je tomu například v Indii, Bangladéši, Nepálu a Pákistánu. Informoval o tom deník The Wall Street Journal.
Institut energetické politiky Chicagské univerzity zveřejnil studii, ze které vyplývá, že znečištěné ovzduší představuje v současné době jedno z největších ohrožení lidského zdraví. Snižuje totiž průměrnou délku života o 2,3 let. Podle studie je dopad na délku života srovnatelný s dopadem kouření, šestkrát vyšší než dopad HIV/AIDS a více než třikrát vyšší než negativní vliv konzumace alkoholu.
Nové vědecké poznatky navíc naznačují, že dopady dýchání znečištěného vzduchu na zdraví jsou větší, než se dříve předpokládalo. Zvyšují totiž riziko vzniku kardiovaskulárních nemocí, nemocí dýchacího ústrojí a rakoviny.
Spalováním fosilních paliv znečištěný vzduch nejvýrazněji sužuje čtveřici zemí v jižní Asii: Indii, Bangladéš, Nepál a Pákistán. Udává se, že znečištěné ovzduší je příčinou úmrtí v přibližně sedmi milionech případů ročně. A zmíněné země k tomuto smutnému číslu přispívají z poloviny. Ve stejném období byla Indie zodpovědná za 60 procent nárůstu světového znečištění vzduchu, píší na The Wall Street Journal.