Vypadá jako lednice, ale vyčistí vám oblečení. Vyzkoušeli jsme šatník budoucnosti od Samsungu
V redakci jsme testovali technologickou vychytávku, která důmyslně osvěžuje oblečení, zbavuje ho zápachu i mikroorganismů. Jak se nám osvědčila?
V posledních letech se stále více skloňují principy slow fashion a kapsulových šatníků, které spočívají v tom, že si člověk pořizuje pokud možno co nejméně nového oblečení od lokálních výrobců a následně o něj pečuje tak, že mu vydrží pěknou řádku let. Místo toho, abychom měli ve skříni deset džínů, máme jen dvoje, místo dvaceti svetrů ze syntetických vláken pár vlněných, jeden zimní kabát, několik kvalitních trik… Jenže čím častěji se oblečení potkává s pračkou, tím rychleji se opotřebovává. Posunout udržitelnost o úroveň výš ale pomáhá skříň, která není tak úplně skříň. Připomíná lednici, přitom šetrně čistí a osvěžuje svršky.
Moderní skříň se objevila v naší redakci a jen málokdo ze členů týmu byl schopný říct, k čemu vlastně slouží. Někdo tipoval vinotéku. Jiný lednici. Padl i takový názor, že jde o obelisk z Kubrickovy Vesmírné odysey, i když proporcemi se nová technologická vymoženost od Samsungu a tajemný sci-fi objekt zásadně liší. Navíc redakcí nezačalo zaznívat Ligetiho Rekviem, čímž jsme mohli třetí možnost definitivně vyloučit.
Rádoby intelektuální žerty stranou – když jsme zjistili, že jde o umělou inteligencí poháněnou šatní skříň AirDresser, jali jsme se testovat její schopnosti, což jde dělat i na dálku přes aplikaci. Výrobce ji vybavil parními tryskami, deodorizačním filtrem a technologií AI Pattern, která se postupně učí zvyky uživatele a ovládací prvky mu přizpůsobuje na míru, tak aby měl po ruce ty nejpoužívanější cykly. K tomu je vybavena také odvlhčovačem vzduchu místnosti, ve které se nachází.
Parní čištění zabudované v šatní skříni efektivně likviduje viry, bakterie, roztoče i prach. Je navíc umístěno také přímo v ramínkách, takže oblečení tímto způsobem čistí též zevnitř. Pára dokáže i narovnat záhyby zmačkaného oblečení – avšak nečekejte, že si poradí úplně s každou látkou a s oděvy, které jsou zmuchlané až příliš. S čím ale zatočí úplně, je zápach, proti kterému v AirDresseru bojují také speciální filtry.
Díky tomu, že pára čistí rychle a zároveň šetrně, je skříň skvělá pro péči o oblečení z přírodních materiálů, které se doporučuje prát minimálně. Málokdo ví, že dokonce i takové džíny by se měly praní v pračce podrobovat co nejméně. Pro mě je dlouhodobě největší problém péče o vlněné oblečení. Kvalitní vlněný kabát bych si netroufla dát do čistírny, kde mi už jeden úspěšně zlikvidovali. Vlněné svetry peru pouze ručně, ale protože se nesmějí ždímat a rozhodně nepatří do sušičky, schnou mi pak na sušáku několik dnů.
AirDresser jsem tak podrobila zatěžkávací zkoušce v podobě několika vlněných svršků. Samozřejmě jsem podstupovala riziko toho, že se v něm oblečení srazí, jak to má vlna ve zvyku. Jihokorejské technologii jsem se ale rozhodla důvěřovat, z dostupných programů jsem vybrala péči o vlnu a do skříně zavřela dva svetry a kabát. Vzhledem k tomu, že se právě vlnu doporučuje „prát“ tím způsobem, že se zavěsí na čistém vlhkém vzduchu nebo v koupelně, když si člověk dává pořádně horkou sprchu, skříň se zdála být optimálním pomocníkem.