Výzkum materiálů má nové zázemí bez vibrací či kolísání teplot. Zkoumají se tu třeba součásti letadel
Nové moderní pracoviště pro výzkum materiálů se nachází v Brně. Prostory mohou využít i jiná pracoviště a průmyslové podniky.
Testují se tu materiály za vysokých teplot, zkoumají se tu problémy s únavou materiálu a experimentálně se zde ověřuje jejich životnost. Jde například o součásti letadel, které musí vydržet změny teplot a tlaků i složité mechanické namáhání. Řeč je o novém Centru elektronové mikroskopie, které slavnostně otevřelo v Ústavu fyziky materiálů AV ČR v Brně.
Studium mikrostruktury materiálů tak dostalo špičkové zázemí, které má poskytnout prostor pro badatele napříč vědeckými pracovišti. Centrum mohou využít nejen vědci Akademie věd, ale i externí zájemci z výzkumných organizací, univerzit či průmyslových podniků. K dispozici mají pět specializovaných místností, navržených a postavených s ohledem na nejnáročnější požadavky provozu speciálních technologií. Jsou tu dva transmisní a tři skenovací elektronové mikroskopy. K dispozici jsou také nové laboratoře pro přípravu vzorků.
Nové prostory jsou unikátní v tom, že je uvnitř udržováno stabilní prostředí, které je pro citlivé měření potřeba. Minimalizuje vibrace, elektromagnetické rušení i kolísání teplot. „To jsou nezbytné podmínky pro to, abychom získali maximum z našich přístrojů, například lepšího bodového rozlišení, než je vzdálenost mezi atomy v pevných látkách,“ uvádí vedoucí skupiny Elektronové mikroskopie Ústavu fyziky materiálů Stanislava Fintová.