Z Impact Hubu po 10 letech odchází jeho spoluzakladatel. Bude se věnovat novému coworkingu ve Zlíně

Přes deset let vedl centra Impact Hub po celé zemi. Nyní se Zdeněk Rudolský stahuje do města Tomáše Bati, aby zde rozbušil podnikatelské srdce.

impact-hub-silo-ii-coworking6

Foto: Impact Hub

Zdeněk Rudolský, bývalý šéf Impact Hubu ČR a ředitel IH Zlín Silo II

0Zobrazit komentáře

Místo pro práci, společenské akce a zrod projektů, které posouvají celou naši zemi kupředu, to jsou coworkingová centra. Mezi ta největší v republice patří pobočky coworkingové sítě Impact Hub, které lze najít v Praze, Brně i Ostravě. Přes deset let měl dění v jejich prostorách na starosti Zdeněk Rudolský, spoluzakladatel Impact Hubu ČR. Nyní se však Rudolský ze své pozice stahuje, aby vlastními silami přiblížil coworking také zlínským podnikatelům. Těm přináší zbrusu nové coworkingové a eventové centrum v samotném srdci města.

Které z českých měst může být příhodnější pro zrod nových podnikatelských projektů s ambicí změnit naši zem a možná jednou i celý svět než právě Zlín. Ve městě, které dodnes žije z odkazu baťovské éry, funguje od začátku letošního roku zbrusu nové coworkingové centrum Silo II. Veškeré dění v budově, která vyrostla na hlavní zlínské třídě, prozatím probíhalo v pilotním režimu, od 16. června se však sedm pater centra plně otevírá všem byznysovým nomádům, jednotlivcům i celým firmám.

Celé zlínské coworkingové centrum je dítětem Zdeňka Rudolského, jednoho z průkopníků coworkingu v České republice a spoluzakladatele společnosti Impact Hub ČR spadající pod skupinu Hub Ventures. Rudolský stál v čele firmy dlouhých 11 let a měl na starosti všechna tři coworkingová centra skupiny v zemi, kterými ročně prochází více než stovka projektů.

Nyní však z Hub Ventures odchází, aby se mohl naplno věnovat coworkingu ve Zlíně a dalším projektům. „Mám rád nové výzvy a rozjíždění nových projektů, což mě ve Zlíně čeká. Když přišla nabídka na exit ze skupiny Hub Ventures, rád jsem ji přijal. Budu se tak moci více věnovat rozrůstající se rodině a díky IH Zlín zůstanu s přáteli v ostatních Impact Hubech v kontaktu,“ vysvětluje Rudolský.

impact-hub-silo-ii-coworking5

Foto: Impact Hub

Budova nového coworkingového centra Silo II

Ten za sebe do vedení Impact Hubu ČR již našel náhradu. Vedoucí role se nově ujme Petr Vondruš, dosavadní výkonný ředitel Impact Hub Praha, ke kterému nově přidá také dohled nad brněnskou a ostravskou pobočkou. Zlínský coworking, zformovaný na základě know-how Impact Hubu, zůstane součástí sítě i nadále, a to díky menšinovému podílu, který si zde Impact Hub ponechal. Většinovým majitelem centra se stala Rudolského nová společnost Alfa Nautilus, přičemž majitelem samotných prostor je inovační centrum NWT.

„Zlín vnímám jako město velkých myšlenek a zajímavých projektů, ať už jsou to třeba Vasky, Egoe, Mmcité, nebo NWT. Všechny tyto firmy a mnohé další dokazují, že potenciál ve zdejších obyvatelích prostě je, stejně jako Baťův odkaz. Ve spoustě běžných rozhovorů s lidmi člověk zaslechne, že tak to dělal Baťa. Moc se mi líbí, že Zlíňané se nebojí stavět projekty, které přesahují hranice města i kraje,“ pochvaluje si Zlín a jeho obyvatele Rudolský.

Silo II se nachází na třídě Tomáše Bati v prostoru bývalé masny, v těsné blízkosti obilného sila, jedné ze stop, kterou za sebou ve městě Baťa zanechal. Oproti předchozím sídlům Impact Hubů nabízí Silo II podstatně více místa, což podle Rudolského otevírá prostor pro experimenty.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Například společenské prostory jsou nejen v přízemí v 450 m² velké členské kavárně, ale i na dalších patrech. Také si děláme radost a v prostoru vystavujeme díla současných umělců. Nyní například deset obrazů od Michala Bačáka,“ vysvětluje Rudolský, který se se svou nově založenou společností kromě coworkingu pouští také například do služby hodinového manžela online.

Se zahájením ostrého provozu si nové zlínské coworkingové centrum připravilo akci, během které nabízí 20 celodenních a 20 večerních pronájmů v konferenčním prostoru až pro 80 lidí zdarma a další výhody, které mají nalákat nové zájemce. Ti si tak budou moci volně vyzkoušet práci v coworkingu, kde se ocitnou po boku společností, jako je například komunita Czechitas, soustředící se na vzdělávání a uplatnění žen v IT, a realitní společnosti Bidli, nebo vedle řady grafiků, analytiků, makléřů, marketingových a dalších specialistů.

Lístky díky nim prodává Sparta i Smetanova Litomyšl. Česká firma tak buduje miliardový byznys

Technologii českého startupu Enigoo při prodeji vstupenek využívá třeba hokejová extraliga, evidenci lidí střeží i pro IKEM nebo porodnici.

Peter BrejčákPeter Brejčák

enigoo-nejeschleba-minStory

Foto: Enigoo

Tomáš Nejeschleba, ředitel Enigoo

0Zobrazit komentáře

Její služby využívá fotbalová Sparta, festival Smetanova Litomyšl nebo třeba zdravotnické zařízení IKEM. Díky české firmě Enigoo mohou organizátoři kulturních akcí, provozovatelé sportovišť i další společnosti zjednodušeně řečeno prodávat vstupenky a evidovat návštěvníky. První vlna pandemie přinesla ránu i jejímu byznysu, loni však už navzdory zavřeným provozovnám dokázala růst trojnásobně. A letos vyhlíží růst na miliardu korun.

Když si chcete koupit vstupenku na nějakou sportovní či kulturní akci, pravděpodobně vás napadnou velké portály typu Ticketportal či menší jako GoOut. Ty fungují jako přeprodejci vstupenek, byznys Enigoo se ale nachází jinde – pro firmy a organizace z pozice takzvaného technologického ticket operátora vyvíjí systém, který umožňuje prodávat vstupenky přímo.

Společnost vyrostla hlavně na sportu. Spolupracuje s hokejovou Tipsport extraligou nebo druhou nejvyšší hokejovou soutěží Chance ligou a mezi velké klienty řadí i fotbalový klub AC Sparta Praha. K nim se ale v posledních letech přidaly například kulturní akce Dvořákova Praha, Smetanova Litomyšl nebo Pražské jaro. Část byznysu přináší i několik zoologických zahrad a třeba i systém evidence zaměstnanců, který využil pražský IKEM, nebo systém sledující návštěvníky v porodnici u Apolináře.

Právě díky širokému záběru svého byznysu se Enigoo podařilo přežít první pandemický rok a loni už pokračovalo ve dříve nastoleném rychlém tempu růstu. V řeči čísel – v roce 2019 firma zaznamenala obrat 220 milionů korun, následně došlo k poklesu na 140 milionů, loni už rostla na 500 milionů a pokračuje nadále. Letos plánuje dosáhnout obratu ve výši jedné miliardy korun. Marže si přitom nyní udržuje v řádu desítek milionů korun.

enigoo-team-min

Foto: Enigoo

Tým firmy Enigoo

„Tržby se v roce 2020 snížily pouze o 44 procent. Zvládli jsme pokles omezit právě provozem na mnoha místech, zároveň ale rozsahem služeb a komplexností systémů, které poskytujeme – prodej na živě vysílané události, akreditační systémy, systémy evidence zaměstnanců či návštěvníků a podobně,“ vyjmenovává pro CzechCrunch Tomáš Nejeschleba, ředitel Enigoo. Díky tomu firma nemusela během pandemie propustit ani jednoho zaměstnance, a naopak nabírá nové.

Rostoucí byznys přitom začínal jako interní produkt v rámci společnosti Deep Vision se zaměřením na zakázkový vývoj softwaru a síťových technologií. Vznik služby pod původním názvem SportTicket podnítily potřeby a požadavky ze strany extraligových hokejových klubů, které měly problémy s prodlužováním permanentních vstupenek.

„Standardní bylo, že před každým zápasem playoff museli fanoušci chodit fyzicky na pokladnu a na své rezervované místo si kupovat zvlášť vstupenku. Pokud se klubu dařilo a postoupil do finále, museli lidé s permanentkou chodit na pokladnu třeba až dvanáctkrát během šesti týdnů. Nejen díky tomu jsme pochopili, že v této specializaci můžeme nabídnout alternativu ke klasickým portálovým přeprodejcům vstupenek a fanouškům i pracovníkům hokejového klubu ušetřit spoustu času na důležitější věci,“ přibližuje Nejeschleba.

Díky zvládnutí covidu jsme si posílili tržní status, protože někteří přeprodejci pandemii neustáli.

Takovým způsobem vzniklo dnešní Enigoo, které se do samostatné firmy z mateřské společnosti vyčlenilo před dvěma lety a funguje v modelu software jako služba (SaaS) na bázi ​​provize z objemu prodeje pořadatele, ale bez dalších vícenákladů. Nejeschleba jej z pozice ředitele vede poslední rok, kdy vystřídal zakladatele Deep Vision Petra Mazánka, v projektu se ale angažuje od jeho začátků.

„Zvládli jsme nejen přečkat období bez zásadních příjmů a recese, s důvěrou investorů jsme využili čas na akceleraci obchodu a vývoj produktu. Díky zvládnutí covidu jsme si posílili tržní status, protože někteří přeprodejci pandemii neustáli,“ říká Nejeschleba.

Jako přednost fungování Enigoo označuje, že všichni jeho klienti mohou využívat všechny části systému, a to bez ohledu na jejich velikost. Z tržního pohledu se chce firma vypracovat na technologicky nejvyspělejšího dodavatele vstupenkového systému – její ambicí tak není vytvářet portál s tisícovkou akcí, ale zaměřit se systémově tak, aby marketing vycházel od pořadatele, který si jej přizpůsobí po svém. Úplným základem je, že kontakty na návštěvníky jsou v majetku pořadatele.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Naši zákazníci jsou příklady, že prodej vstupenek na jejich akce by měl být primárně z jejich webu. Tam směřují i další důležité informace, včetně proma, dalších nabídek a podobně,“ říká Nejeschleba, který zároveň dodává, že pro Enigoo bude letošní rok hlavně velkou zkouškou zvládání růstu.

Do objemů prodeje totiž už firma nedává jen vstupenky, systémově se rozšířila i o další novinky – například merchandising, občerstvení (Smetanova Litomyšl nově nabízí se vstupenkami možnost nákupu menu), prodej vstupenek s lístky na dopravu (projekt Vlakem na hokej ve spolupráci s Českými drahami) a přes aplikace na sportovních utkáních třeba o donášku občerstvení na místo nebo vzkaz na kostku na stadionu.

„Nyní je mojí hlavní rolí zvládnout růst a akceleraci firmy spojenou s rozšířením týmu, stabilizaci nových procesů a postupně připravovat půdu pro zahraniční trhy a silné marketingové partnery,“ uzavírá Nejeschleba.

Každé dva týdny ukazujeme, co zajímavého se děje nejen v českých startupech.