Za čistým vzduchem i hvězdným nebem. Viladomy Pleš v srdci chodských lesů potěší útěkáře z měst

V turisty málo objeveném Českém lese bude schované bydlení pro ty, které to táhne do přírody. Za projektem stojí investiční skupina Karhan Group.

viladomy-ples-karhan-group

Foto: Karhan Group

Připravované Viladomy Pleš čekají už jen na developera

Romantická představa o moderním bydlení v těsném kontaktu s přírodou je snem mnoha lidí z měst. Nový projekt na česko-německých hranicích v srdci Českého lesa jde přesně tímto směrem – kombinuje dřevo, moderní technologie, výhledy do divoké krajiny, vzdušné lázně i noční observatoř. Připravila ho rodinná investiční skupina Karhan Group, která na šesti hektarech v turisticky opomíjené chráněné krajinné oblasti plánuje vybudovat stylové viladomy.

Skupina byla v této oblasti aktivní už dříve, připravovaný projekt Viladomy Pleš naváže na nedávno otevřený hotel a restauraci Resort Český les. Díky tomuto spojení získají budoucí majitelé viladomů možnost utéct z města do divoké přírody a nepřijít při tom o komfort, na který jsou zvyklí. Nápad na vybudování tohoto ekosystému vznikl už před sedmi lety, kdy Ondřej a Jindřich Karhanovi začali poprvé zvažovat, co by mohli udělat s pozemky, které Jindřich Karhan nakoupil v roce 2010.

„Můj otec byl uchvácen přírodou v oblasti náhorní plošiny Pleš, která je opravdu speciálním místem v Českém lese. V té době ale neměl s pozemky žádný konkrétní záměr. I my jsme to dlouze promýšleli, až jsme s architektonickým studiem Martina Rajniše došli k designovým viladomům. Zapadají do okolní krajiny, mají návaznost na historii místa a splňují naše požadavky na udržitelnost s nadčasovým designem,“ vysvětluje Ondřej Karhan.

Viladomy vyrostou v místě, které bývalo známé jako „vzdušné lázně“ díky mimořádně čistému ovzduší, což dodnes přitahuje lidi hledající zdravé prostředí pro regeneraci a odpočinek. Okolí Pleše navíc dle dat České astronomické společnosti leží v oblasti s výbornými podmínkami pro noční pozorování hvězd, takže k výhodám místa si zájemci mohou připsat i noční observatoř.

K jihu skloněné pozemky obklopené loukami a naprostý klid. V noci jsou krásně vidět hvězdy. Nic podobného jsem dlouho neviděl.

Lidé v Českém lese žili již před mnoha lety a jejich aktivita je patrná i na satelitních snímcích. Původní rozložení místa se proto stalo jedním z motivů, kterým se studio Huť architektury Martin Rajniš nechalo při návrhu inspirovat: „Stále tu je zřetelná struktura, kdy jsou hranice mezi jednotlivými úhory stavěny po vrstevnicích. Vše směřuje k návsi, tvarované naprosto měkce, bez pravítka, bez pravých úhlů. Krásná vesnická logika, na kterou jsme při umísťování domů beze zbytku navázali,“ popisuje architekt Martin Rajniš, který stojí v čele studia a je znám především pro svůj inovativní přístup ke kombinaci funkčního designu a přírody.

Dřevostavby v projektu Viladomy Pleš jsou navrženy tak, aby splňovaly potřeby moderního bydlení třetího tisíciletí a zároveň respektovaly okolní přírodu. Dřevo vnáší do konceptu nejen estetický aspekt, ale je také tepelnou izolací. Díky integrovaným moderním technologiím jsou domy energeticky efektivní, a nabídnou tak nízké náklady na každodenní provoz a nízkou uhlíkovou stopu.

„K přírodě neodmyslitelně patří dřevo, protože v oceli nebo betonu si člověk tolik neodpočine. A toto místo je pro odpočinek naprosto unikátní. K jihu skloněné pozemky, obklopené nádhernými loukami, a naprostý klid. V noci jsou zde krásně vidět hvězdy. Nic podobného jsem dlouho neviděl,“ popisuje místo Rajniš. Velké skleněné plochy a plynule navazující pergoly, terasy a zahrady potom zajistí, že si obyvatelé mohou vybrat, jak moc přírodě půjdou naproti.

Český les ožívá

Nový projekt zapadá do snahy skupiny o rozvoj oblasti Českého lesa. Ondřejův otec Jindřich Karhan v této oblasti podnikatelsky působí přes třicet let a postupně vybudoval například oboru Srdíčko v Železné, na kterou se synem Ondřejem dalšími projekty volně navazují. Skupina Karhan Group už teď pro oblast v srdci Českého lesa připravuje plány na dalších roky. Tato dlouhodobá linka jen potvrzuje vícegenerační uvažování rodinné investiční skupiny.

„Viladomy Pleš jsou dalším krokem k udržitelnému a citlivému rozvoji turismu v Českém lese. A stejně jako dříve i nyní klademe důraz na ochranu životního prostředí a přirozené začlenění do krajiny,“ doplňuje Ondřej Karhan.

Takovým krokem byl už hotelový projekt Resort Český les spuštěný v květnu 2023, který je prvním svého typu a velikosti v Českém lese. Jedním z cílů Karhanových je dostávat výjimečnou lokalitu chráněné krajinné oblasti Český les do hledáčku turistů a představit tak krásy nedotčené přírody česko-německého pohraničí.

Šéf investiční skupiny si zachovává optimistický postoj: „Je škoda, že Český les zůstává mimo zájem širší skupiny turistů. Žádný podobně ambiciózní projekt tady zatím není a já věřím, že rozšíření o Viladomy Pleš na 63 tisících metrech čtverečních posune lokalitu Český les na další, výrazně vyšší úroveň.“

Kromě bydlení a možnosti využít různých služeb přilehlého resortu se tak v odlehlých lesích mohou budoucí návštěvníci těšit na restauraci s terasou a venkovním grilem, wellness nebo bar. Přímo v areálu Viladomů Pleš se pak počítá s penzionem a prodejnou farmářských potravin, obec v této lokalitě plánuje vybudování služeb pro veřejnost na podporu cestovního ruchu, například informačně-vzdělávací centrum.

Od nápadu na projekt Viladomy Pleš uběhlo více než pět let. „V současné chvíli máme vydané platné stavební povolení a hledáme partnera z řad zkušených developerů, který bude sdílet naši vizi a se kterým tento zajímavý projekt společně zrealizujeme,“ popisuje Ondřej Karhan.

CC Native

Partnerem článku je Karhan Group

Českomoravská se na rok zavře. Vrátí se na mistrovství světa v krasobruslení v nové podobě

Stanice metra Českomoravská projde rekonstrukcí za skoro jednu miliardu korun. Kromě nové podoby bude také bezbariérová.

Eliška NováEliška Nová

navrh-bez-nazvu-3

Foto: DPP

Českomoravská v novém

0Zobrazit komentáře

Na letošní hokejové mistrovství světa zavítalo do pražské O2 areny přes půl milionů lidí. Většina přijela metrem. V roce 2026 se má na stejném místě uskutečnit mistrovství světa v krasobruslení. A právě mezi tyto dva sportovní svátky se dopravní podnik rozhodl umístit rekonstrukci stanice metra Českomoravská. Odstartuje už na konci října, od ledna se zastávka uzavře.

Dopravní podnik postupně revitalizuje jednotlivé stanice metra, naposledy prošla rekonstrukcí ta na náměstí Jiřího z Poděbrad. V případě Českomoravské však nejde jen o obnovu toho, což už tu je, změní se celá její podoba. Důvodem jsou především průsaky vody, které poškozují keramiku v metru. Ta kvůli tomu mění svoje vlastnosti a ve finále přestává fungovat celý nosný systém.

Před dvěma lety proto dopravní podnik uspořádal soutěž na novou podobu Českomoravské. V ní uspěl designér Maxim Velčovský společně s architektonickým studiem Edit. Poptávka byla po skle, které patří k motivům, jež se na lince B opakují. Duo sem navrhlo skleněné desky se speciálním rastrem, který má v sobě ukryté bublinky.

Ty znázorňují vzduch proudící metrem. Sklo navíc vítězové soutěže kombinují se smaltem, který je typický pro některé navazující stanice. Uspěli mimo jiné i proto, že šli na Českomoravské cestou evoluce, nikoli revoluce, téměř doslovně například Velčovský a Edit zachovávají formát obložení ve stanici.

Celková proměna vyjde na více než 953 milionů korun. Trvat mí 516 dní, to znamená skoro jeden a půl roku a uzavřená nebude stanice po celou dobu. V říjnu se začne teprve s přípravnými pracemi, což znamená, že budou odstraněny přístřešky mezi vestibulem a autobusovým terminálem. Od listopadu se pak uzavře jeden výstup – ten, který vede k O2 areně. Pro cestující se celá stanice uzavře v lednu 2025 a vlaky tudy budou projíždět asi rok. Kompletně by měla být rekonstrukce hotová v létě 2026.

Kromě sanace průsaků a výměny kabelů, vzduchotechniky a osvětlení se tu dopravní podnik chystá vyměnit stropní desky, eskalátory a právě obklady. Vestibul stanice pak dostane také nové podhledy a zařadí se mezi bezbariérové. „K výstavbě výtahů dojde v rámci druhé etapy,“ říká k tomu pražský náměstek pro dopravu Zdeněk Hřib.

Počítá se s tím, že stavba se bude koordinovat s výstavbou na povrchu, společnost Kaprain tu plánuje kancelářský komplex. Zatímco rekonstrukce stanice už je vysoutěžená, tendr na stavbu výtahů teprve proběhne. Ty by se měly instalovat už za běžného provozu, kdy se uzavře pouze část prostoru, vlaky už tu ale budou moci normálně zastavit.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Stanice v pražské Libni je v provozu od roku 1990 a tvoří ji bílé, glazované dlaždice, jež jsou v kontrastu k vínové barvě použité v názvu zastávky. Zároveň má ale Českomoravská složitý geologický kontext, ke kterému se přičítá agresivní složení spodních vod.

„Přestože bychom za jiné situace asi podpořili odvážnější výtvarné i technologické řešení, případně se přimlouvali za precizní navrácení do původního stavu, v dané situaci je vítězný návrh optimálním kompromisem mezi historií místa, jeho kontextem a novým přístupem k věci,“ komentoval rekonstrukci umělec Vladimir 518, který usedl v porotě soutěže na novou podobu stanice.

Dopravní podnik se zároveň chystá na modernizaci dalších zastávek. Na řadě je Flora na lince A. Na tu vyhlásila městská společnost výběrové řízení.