Zachránili poslední smaltovnu v Evropě. Přečkali pandemii a chtějí překročit obrat 10 milionů
Dva podnikavci koupili smaltovnu, kde dělají nádobí a renovují litinové výrobky. Udržují tím při životě řemeslo, které by jinak zaniklo.
Už od našich babiček víme, že litinové nádobí se dědí z generaci na generaci. A co teprve takové smaltované litinové nádobí. Díky povrchu podobnému sklovině se z litinového hrnce stává prakticky nesmrtelný kousek. Jenže kolik lidí z generací, které se narodily po osmdesátých letech, ve svých kuchyních smaltované nádobí má? Moc ne. To se nyní snaží změnit Jan Novák a Miroslav Rykl, kteří zachránili jednu smaltovnu v Česku.
Jan Novák, který nyní stojí za projektem Český smalt, totiž objevil místo, které za záchranu rozhodně stojí. Jde o poslední smaltovnu v Česku a Evropě, kde umí litinu potahovat ručně a zabývají se renovacemi starých litinových výrobků. Nachází se v Oseku, kde vyrostla v místě smaltéřského učiliště a výzkumného ústavu.
Po privatizaci začal provoz fungovat jako samostatný podnik, ale výroba smaltovaného litinového nádobí v ní propukla až v roce 2010. Jenže s tím, jak jeho popularita klesala, došel původní majitel k rozhodnutí jeho výrobu ukončit, smaltovací pece prodat, mlýny na smaltovací směsi dát do šrotu a zaměstnance poslat na pracovní úřad.
A právě tehdy na scénu vstoupil Jan Novák, který do té doby působil jako jednatel velké mezinárodní společnosti. „V roce 2019 jsem se rozhodl skončit a věnovat se také trochu sám sobě. Abych se ale nezbláznil z nicnedělání, rozhlížel jsem se kolem sebe, až ke mně dolétla nabídka pokusit se o záchranu smaltovny nedaleko Berouna, kde bydlím,“ vypráví Novák.
Místo navštívil a rychle došel k tomu, že jeho zavření nemůže dopustit. Byl totiž přesvědčený o tom, že kdyby se tak stalo, smaltovnu už nedá nikdo dohromady. „Kdyby se tehdejší pracovníci rozutekli na pracovní úřad, nikdo by je nenahradil. Jeden z pracovníků tu působí už od roku 1994, což je neocenitelná zásobárna zkušeností a know-how.“
Zpět k tradici z 19. století
Na začátku roku 2020 se tak Jan Novák stal oficiálním majitelem manufaktury. Jenže pak přišla pandemie a smaltovna se opět ocitla ve víru komplikací. Právě v těchto třeskutých časech se do příběhu České smaltovny zapojil Mirek Rykl. „Kvůli pandemii byla firma opět na hraně přežití. V roce 2021 mi tak Mirek nabídl pomocnou ruku. Já jsem tedy iniciátorem zakoupení, ale bez něj by už nejspíš neexistovala,“ říká Novák.
Dvojice kamarádů nyní navazuje na tradici, která v Česku sahá až do první poloviny 19. století. „Český rodák Eduard Bartelmus dokázal v roce 1831 připravit v Blansku zdravotně nezávadný smalt, který způsobil mimo jiné i revoluci ve výrobě litinového nádobí,“ vysvětluje Novák.
Dříve byla litina zatížena množstvím škodlivin, které se dostávaly do jídla a způsobovaly těžké otravy. Po tom, co se nádobí začalo ošetřovat zdravotně nezávadným smaltem, se nebezpečí podařilo vymýtit.
„Dnes je složení litiny používané při výrobě nádobí samozřejmě daleko čistší, rozhodně ovšem nedoporučuji nikomu používat litinové nádobí nebo pánve bez smaltovaného povrchu,“ radí Novák.