Zavolejte později, stavím LEGO. David Škrobánek motivuje muže ve firmách, aby trávili víc času s dětmi

Při rozvodu si uvědomil, jak moc chce trávit čas se svými dětmi. Teď s projektem Dobrý táta učí korporace, jak lze spojit práci a otcovství.

Marta PlecitáMarta Plecitá

skrobanek-1

Foto: Filip Houska/CzechCrunch

David Škrobánek

0Zobrazit komentáře

Když v roce 2015 začínal David Škrobánek řešit rozpad svého manželství, stál na vrcholu kariéry. Jako HR ředitel velké společnosti uprostřed Londýna měl za sebou 20 let manažerských úspěchů v Česku i cizině a na stole nabídku na povýšení do USA. A před sebou dlouhé měsíce soudů, během kterých se musel poprat o to, aby mohl pravidelně vídat své děti a časem získat střídavou péči.

„Bylo to nekonečný čas nejistoty a strachu, kdy své děti uvidím, pocitu marnosti z toho, že není možné se obratem domoci svého práva. A to proto, že jsem měl stereotypní nálepku manažera. Ti přece o své děti nemají zájem, slyšel jsem,“ vzpomíná David Škrobánek na období, kdy soud rozhodl o výhradní péči pro matku dětí a jejich návratu z Británie zpátky do Čech.

„Byl jsem mentálně zahlcený řešením situace a myšlenkami na budoucnost, strmě mi klesala produktivita a nebyl jsem schopen vést dobře svůj tým a odvádět práci v takové kvalitě jako dřív,“ pokračuje muž, který se rozhodl, že to tak nenechá. „Až do morku kostí mi došlo, jak moc mi děti chybí a že trávit s nimi čas má pro mě v podstatě hodnotu života,“ dodává.

Místo do USA se tak Škrobánek vydal zpátky do Česka, aby byl co nejdříve blízko svým dětem a restartoval svůj život. Nyní, o téměř deset let později, vychovává spolu s novou manželkou celkem pět dětí s tím, že ty z prvního manželství má ve střídavé péči. Nabyté zkušenosti ho ale přivedly k zásadní změně kariéry.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Opustil jsem korporátní svět, stal se HR konzultantem a také založil projekt Dobrý táta. Nejen proto, abych byl flexibilnější v péči o všechny naše děti, ale také proto, abych svou intenzivní zkušenost s rolí manažera-táty dokázal předat i dalším mužům,“ vysvětluje. Ve svých webinářích a přednáškách podporuje otce, aby svou roli aktivně brali víc do vlastních rukou, a také firmy, aby se jim k tomu nebály dát prostor.

„Co pro někoho vypadá jako samozřejmost, pro jiného pořád ještě zůstává velkou neznámou,“ vysvětluje Škrobánek s tím, že doba se za poslední roky obrovsky posunula, takže zatímco dřív byl otec v čekárně u lékaře výjimkou, dnes už se nad ním nikdo nepozastaví. Stejně tak při vyzvedávání ze školky nebo na kojeneckém plavání.

Pořád ale prý existuje velká část mužů, které nenapadne, že by se svými dětmi mohli trávit mnohem více času jen tak než jen večer u uspávání a o víkendu na výletě. Nebo že by mohli v klidu v pět odpoledne stavět LEGO a nezvedat telefon. „A tohle nastavení chci pomáhat měnit,“ říká Škrobánek a připomíná vlastní zkušenost z roku 2017: „Když jsem po návratu z Velké Británie hledal práci v České republice, zeptal jsem se, jestli bych v týdny, kdy mám doma děti, mohl odcházet v 15:30. Odpověděli mi, že jsem spadl na hlavu.“

Ladislav Veselý

Přečtěte si takéZ miliardové firmy domů. Šéf Slevomatu jde na rodičovskouZ miliardové firmy do domácnosti. Šéf Slevomatu jde na rodičovskou, aby jeho žena mohla pracovat

Když s Dobrým tátou začínal, byl už díky zkušenostem ze zahraničí přesvědčen, že muži, kteří mají možnost být i během všedních dnů se svými dětmi a zapojit se víc do jejich výchovy, jsou ve firmě angažovanější a spokojenější. Chtěl to stejné prosadit v Česku. „Postupem let se potvrzuje, v co jsem věřil. Firmám, které umožňují mužům byt dobrými táty, se to násobně vrací. Ve spokojenosti i pracovním výkonu,“ je přesvědčený zakladatel Dobrého táty.

Poslední roky o tématu otcovství vede pravidelná školení a interaktivní programy v korporacích. Právě ty se podle něj čím dál více otevírají změnám. Jednak proto, že poslední roky investovaly do rovnoprávnosti žen, jejich podpory v manažerských rolích nebo hladkého návratu z rodičovské dovolené a nyní se postupně začíná nabízet otázka „A co muži?“. A druhak proto, že zaměstnávají stovky a tisíce mužů v produktivním věku a jejich interní politika má potenciál ovlivnit život stejného počtu rodin. „Je to skvělý příklad toho, jak z byznysu můžou vycházet pozitivní změny v soukromých životech,“ vysvětluje Škrobánek.

I po letech ho prý ale překvapuje, co všechno muži ukrývají za neřešená témata, která mají chuť sdílet, když k tomu dostanou prostor. Často například slyší příběhy úspěšných manažerů, kteří věřili, že svou roli v rodině plní na maximum, když roky dobře vydělávají a stoupají v kariéře. Do chvíle, kdy se jim začalo rozpadat manželství a oni nevěděli, jak ho zachránit. Nebo že poprvé nahlas mluví o tom, že jim po rozvodu chybějí děti, a hledají cestu, jak si s nimi udržet dobrý vztah v omezeném čase.

Co pro někoho vypadá jako samozřejmost, pro jiného pořád ještě zůstává velkou neznámou.

„To všechno jsou témata, která málokdo najde odvahu sdílet běžně s kolegy v kuchyňce,“ tvrdí David Škrobánek. Ať je to v ČSOB, ve Škodovce nebo v menší firmě, všude podle něj sedí muži, po kterých doba chce, aby zůstali hlavními živiteli, citlivými partnery, udržovali se v kondici, měli přehled, co se děje ve společnosti, a zároveň byli dobrými otci. „Po tom posledním touží většina z nich, jenom o tom nemluví tolik jako ženy, a tak to často zůstává pod pokličkou. Potřebují čas. Ne jednorázově na rodičovskou dovolenou, ale dlouhodobě. Pro kojence, předškoláka i puberťáka,“ dodává.

O svém tématu pořádá v březnu 2025 v Praze už druhý ročník konference Táta v 21. století. Sejdou se na ní nejen otcové, ale zejména lidé z HR oddělení firem, odborníci na diverzitu, byznys lídři nebo psychologové a mentoři.

„Je to první konference, kde se i členové představenstva velkých společností navzájem představují ne svou funkcí, ale počtem dětí. A v panelu byznys lídrů se místo o výši obratu baví o otcovství,“ usmívá se Škrobánek spokojeně a dodává, že když z jedné akce moderátor Libor Bouček odcházel dřív než ostatní s tím, že „musí jít uspávat“, byl to i pro něj silný symbolický moment.

Zuzana Hloušková

Přečtěte si takéPo mateřské se jí ve firmě vysmáli, tak založila svojiPo mateřské se jí ve firmě vysmáli, tak založila svoji. Zaměstnává v ní ženy v podobné situaci

„Pokud bude přibývat šéfů, pro které platí, že když mají jít se svým dítětem na trénink nebo vystoupení, tak přes to vlak nejede, a svou práci v pohodě dokončí večer nebo ráno, dovolí si to i čím dál víc jejich podřízených. To je úplně konkrétní společenská změna, která může vycházet z firem, aniž bychom museli čekat na stát,“ je přesvědčený Škrobánek.

Doba se podle jeho zkušeností mění i tím, jak na trh práce přicházejí mladší generace, které jsou mnohem méně ochotné trávit prací víc času, než je nutné, na úkor osobního života.

„To, s čím jsem začínal před osmi lety firmy oslovovat a sklízel za to zdvižená obočí, bude za deset let samozřejmostí,“ přemýšlí Škrobánek. „Nevzdal jsem to ze dvou důvodů. Zaprvé jsem sám toužil být se svými dětmi mnohem víc a korporátní svět mi to neumožňoval. A za druhé za mnou stály příběhy stovek mužů, kteří na tom byli podobně. To, že někomu už dnes téma může připadat banální, je vlastně dobrá zpráva. Skvělé bude, až to jako samozřejmosti bude připadat všem,“ uzavírá.

Kromě vzdělávacích firemních aktivit také natáčí vlastní podcast s muži zajímavými svým přístupem k otcovství. Jeho hosty už byli například moderátor Čestmír Strakatý, inovátor Filip Dřímalka nebo CEO Cityzenu Pavel Hrstka.

Už dost, dejte mi pokoj s Trumpovou apokalypsou. Když se budeme pořád jen strašit, umřeme z leknutí

Nástup Donalda Trumpa vyvolal v českých médiích poprask. Jenže převažuje pocit, že všechno bude špatně. Jako by nebyl prostor pro optimismus.

Luboš KrečLuboš Kreč

trumpKomentář

Foto: Midjourney/CzechCrunch

Donald Trump vygenerovaný v Midjourney

0Zobrazit komentáře

Komentář Luboše Kreče. Donald Trump mi není sympatický a myslím si, že se na roli prezidenta USA nehodí. Je to tlučhuba a chvástal, takový ten arogantní fracek ze základky. Přesto mu přeju, ať uspěje a na čtyři roky s ním se těším. Možná pak budu litovat, ale chci mu dát šanci. Mnohem víc než on mě rozčilují mravokárci a samozvaní ochránci demokracie, kteří už několik měsíců vytváří atmosféru, jako když nastává apokalypsa a Evropa je odsouzena k zániku.

Jedna moudrá kolegyně prohlásila, že Trump v Bílém domě je důkaz retardace politiky. Ano, nejspíš to tak je. Jenže symptomem úpadku byl už i Joe Biden, který sice nastupoval s aurou sjednotitele, ale skončil jako vysmívaný stařík zmanipulovaný svými poradci. Tak to prostě je, politika se mění, hloupne a vidíme to nejen v USA, ale i kolem sebe.

Když se kouknu na informování o Trumpovi, převládající narativ – aspoň mi to tak přijde – je, že to je průser se vším všudy. Jiří Pehe u nás v podcastu Crunch dokonce zmínil hrozbu nové občanské války. Jako člověk, který politiku sleduje, Ameriku má rád a rizika si uvědomuje, ale říkám: Dost! Dejte mi pokoj!

Donald Trump je pošuk, jeho hlášky na adresu Grónska, Panamy nebo nejbližších sousedů jsou trapné, ale to jsme přece věděli. Chyby a věci, s nimiž nebudeme souhlasit, navíc přijdou vždy, tak to bylo i s Bidenem nebo Obamou. Pojďme si místo toho zkusit představit, že se mu bude dařit.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Co když se mu třeba opravdu povede zatočit s byrokracií prostřednictvím agentury DOGE, kterou zřídil v den inaugurace a povede ji Elon Musk? Co když podobně jako Javier Milei v Argentině ukáže, že existuje i jiná cesta?

Ostatně kam nás rozumná, tradiční politika škrtů a úspor v podání rozumné a tradiční vlády Petra Fialy dovedla? Zhruba tak nikam – byrokracie je stejně rozbujelá a digitalizace se nepohnula ani o píď.

Z nedávného průzkumu, na který upozornil server Lupa, plyne, že čím dál víc lidí je otrávených ze zpravodajství a odcházejí od něj, protože je negativní a plné špatných zpráv. Taková je povaha klasických médií, ze strachu tyjí – ovšem co platilo dřív, ztrácí nyní na síle. Čtenáři, posluchači a diváci mají nepřeberné množství jiných alternativ, kam obrátit svou pozornost – a to je zásadní změna oproti ještě ne tak vzdálené minulosti.

trumpmeme

Přečtěte si takéTrump nechává vydělávat spekulanty, jeho memecoin stoupáTrump nechává vydělat spekulanty i své fanoušky, jeho memecoin letí vzhůru. Neskončí to výplachem?

Neznamená to, že novináři mají rezignovat na věcnou kritiku. Jenže je rozdíl mezi jí a hysterií. Bohužel mám pocit, že ve veřejném prostoru převažuje právě ta nevyvážená, hašteřivá poloha. Což platí i pro druhou stranu, stejně mi totiž vadí vypočítaví protrumpovští vítači. Zvláště pak ti, kteří se ještě před pár lety stavěli na piedestal obrany demokracie a svobody slova před nástupem jiného populisty – Andreje Babiše.

Říká se, že Američané mají ve svých genech optimismus, že zkrátka věří, že zítřek bude lepší než dnešek. Je to jejich vnitřní motor. Zkusme si místo škarohlídství naordinovat to samé. Jestli někdo potřebuje pozitivní vzpruhu a víru, že bude dobře, je to právě Česko a Evropa, které se potácí v podivné hibernaci.

Tušíme, kde jsme a kam bychom měli jít, ale nevíme přesně, jak do toho a zda to zvládneme. Trump na nás proto působí jako šok. A hrozí, že z leknutí dostaneme infarkt. Jenže tady se sluší opět zvolat: Dost! Dejte mi pokoj!

Zkusme si radši představit, že se nám podaří restart, pojďme se soustředit na to, aby zítřek byl lepší než dnešek, bez ohledu na to, jestli se Mexický záliv bude jmenovat Mexický záliv. Jestli totiž machové Trumpova typu něco dokáží ocenit, jsou to sebevědomí partneři a protivníci. To teď nejsme, a když si budeme opakovat, jak moc špatné to je a bude, tak ani nebudeme.