Na zoufalém a smutném zápase vydělali přes miliardu. Netflix trhl streamovací rekord

Žádný jiný živý sportovní přenos v historii nebyl sledovaný tak jako první boxerský zápas Netflixu. U obrazovek bylo v jeden čas až 65 milionů lidí.

Filip HouskaFilip Houska

tyson-paul-1

Foto: Netflix / CzechCrunch

Jake Paul a Mike Tyson

1Zobrazit komentáře

Je mu téměř šedesát, i tak ale souhlasil se zápasem proti o třicet let mladšímu soupeři, aby všem dokázal, že pořád nemá strach jít do ringu, navíc za stovky milionů korun. Podle očekávání ale legendární boxer Mike Tyson na internetovou hvězdu Jakea Paula nestačil. A šlo z principu o velmi smutnou podívanou. Co ale na tom, když oběma aktérům vydělala ohromné, miliardové jmění – a Netflixu zajistila nový rekord. Nikdy v historii totiž živý sportovní přenos nestreamovalo tolik lidí současně.

Sobotní klání mezi bývalým youtuberem a začínajícím boxerem Jakeem Paulem a ikonou sportu Mikem Tysonem ukázalo něco, co většina skalních fanoušků boxu asi nechtěla vidět. A to, jak byl takzvaný Iron Mike zesměšněn před zraky milionů lidí.

Ne že by ho Paul knockoutoval v prvním kole nebo ho několikrát srazil k zemi. Ale jen pohled na to, jak se kdysi obávaný zápasník z nejděsivější čtvrti v New Yorku sotva držel na nohou a nezmohl se za osm kol po dvou minutách na víc než osmnáct úderů, byl zoufalý a smutný.

Prakticky celá profesionální scéna se shoduje na tom, že k zápasu kvůli věkovému rozdílu obou boxerů vůbec nemělo dojít. A byť ti, kteří se na zápas dívali s nadhledem a bez zaujetí, moc dobře ví, proč k němu došlo (a proč dával pro Paula i Tysona smysl), odborníci ho velmi přesvědčivě odsuzují.

jake-mike-1

Přečtěte si takéJake Paul vs. Mike Tyson: Jednoznačná výhraJake Paul porazil Mikea Tysona. Že mu je skoro 60? No a co, na to se historie ptát nebude

Pro ně byl neetický, nebezpečný, pro legitimitu boxu zbytečný – a někteří dokonce naznačují, že mohl být zmanipulovaný, obzvlášť po zhlédnutí krátké pasáže, kdy se Tyson napřahoval, ale pak si úder „rozmyslel“. Pro Netflix ale šlo o životní záležitost, která se vyplatila. Navíc v ideální době – před startem nového roku, který bude pro Netflix klíčový co se streamování sportů týče.

Na zápas mezi Paulem a Tysonem se v jeden moment dívalo až 65 milionů lidí, respektive přihlášených účtů – a 38 milionů z nich pocházelo ze Spojených států. Relevantnější metrikou ale může být spíš průměr diváků za celý čas zápasu, tedy podíl celkového počtu minut sledování a celkového počtu minut vysílání (AMA). Ten činí 108 milionů lidí.

Jak uvádí Netflix, v kontextu simultánních přihlášení mělo jít o nejstreamovanější sportovní živý přenos v historii. A statisticky skvěle se nedařilo jen hlavnímu zápasu, ale i druhému nejzásadnějšímu klání z celého večera. Zápas mezi velezkušenými boxerkami Katie Taylor a Amandou Serrano podle metriky AMA vidělo 74 milionů lidí.

Už před startem galavečera se očekávalo, že celé vysílání bude atakovat rekordy sledovanosti, a to z důvodu velké základny Netflixu, která čítá přes 280 milionů registrovaných účtů. Televizní streamovací obr navíc na zápas mezi Paulem a Tysonem aktivně lákal skrze doplňkový obsah, zejména pak minisérii o tréninkových kempech obou boxerů.

„Pro Netflix to hodně znamená, protože si živé vysílání sportovních zápasů teď vyzkoušel naplno a je připraven na leden, kdy se jim rozjede smlouva s WWE, profesionální wrestlingovou organizací, a pojedou to třikrát týdně. Z tohoto pohledu byl zápas mezi Paulem a Tysonem velmi důležitý,“ říká pro CzechCrunch komentátor bojových sportů Michal Petrgál.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Ačkoliv si teď může Netflix zatleskat za objektivně úspěšný vstup do živého vysílání, celá akce se neobešla bez problémů. Desítkám tisíc lidí po celém světě livestream boxerských zápasů vypadával a hlásil načítání, což silně ovlivňovalo zážitek ze sledování. Některým po chybách v přenosu pak galavečer běžel se zpožděním.

To se ale logicky netýkalo těch, kteří seděli jen pár jednotek či desítek metrů od ringu, konkrétně na stadionu fotbalového týmu Dallas Cowboys v texaském městě Arlington, kde se galavečer konal. Tam přišlo přes 72 tisíc diváků, čímž vytvořili návštěvnost, která se zařadila do TOP 10 největších, co se zápasů v boxu nebo MMA na americké půdě týče.

Jak díky e-mailingu uspět na Black Friday? Pečujte o zákazníky už od jara, radí Jakub Stupka z Ecomailu

V období Black Friday přistane v našich schránkách téměř dvojnásobek prodejních e-mailů. Jak tvořit takové, podle kterých příjemce nakoupí?

Marta PlecitáMarta Plecitá

„Kobercové nálety plošných kampaní jsou už přežitkem. Pokud chcete uspět, potřebujete pracovat s daty a obsah chytře personalizovat,“ říká spoluzakladatel Ecomailu Jakub Stupka v novém díle podcastu BrandStories, který vzniká ve spolupráci CzechCrunche a vybraných společností. Můžete si ho pustit již nyní na Spotify, v Apple Podcasts, Youtube nebo v přehrávači výše. 

Stupka zdůrazňuje, že hlavním faktorem pro úspěšnost kampaní není samotná technologie, ale kvalitní obsah. Firmám se vyplácí spíše klást důraz na to, co s klienty chtějí sdílet nebo čím je obohatí. Podle něj je nutné vyvážit prodejní e-maily těmi, které zákazníkům přináší přidanou hodnotu, aby si zvykli na pravidelný kontakt a vnímali ho jako užitečný.

„Pokud se zákazníkovi pravidelně připomínáte třeba už od jara a nabízíte mu nejen produkty, ale i obsah s přidanou hodnotou, je větší šance, že v době Black Friday sáhne právě po vaší nabídce,“ vysvětluje Stupka.

Dalším významným tématem je práce s daty a personalizace, která podle Stupky prochází rychlým vývojem. „Dříve šlo hlavně o plošné kampaně, kdy se posílaly stejné e-maily na celou databázi,“ říká Stupka. „Dnes firmy díky přístupným datům mohou lépe segmentovat zákazníky podle jejich chování, nákupní historie nebo jiných parametrů, což jim umožňuje kampaně personalizovat.“

Stupka také připomíná, že e-mailing slouží především jako retenční nástroj, tedy způsob, jak udržet zájem stávajících zákazníků: „E-mailing je primárně retenční, ne akviziční kanál. Používá se hlavně k tomu, abyste zákazníka, který už u vás nakoupil, přiměli nakoupit znovu.“ Tento přístup je v období Black Friday klíčový, protože právě zákazníci, kteří značku již znají, jsou ochotnější reagovat na výhodné nabídky.

Dozvíte se také:

  • Jak Ecomail funguje bez investora a že je nejvyužívanější českou e-mailngovou platformou.
  • Jak se firmě podařilo dosáhnout dlouhodobého růstu o 40 procent ročně. 
  • Jakých nejčastějších chyb se v newsletterech vyvarovat.

Nový díl BrandStories, který vzniká ve spolupráci CzechCrunche a vybraných společností, si můžete pustit již nyní na Spotify, v Apple Podcasts, Youtube nebo v přehrávači výše. 

CC Native

Partnerem článku je Ecomail