Ze ztráty k expanzi. Dodavatele vysílaček pro českou armádu Tesla ovládl malajský královský fond

O odvětví vysílacích zařízení a vojenské techniky je v současnosti zájem. Malajský fond tak investuje do Tesly s vidinou zajímavého zhodnocení.

Tesla akvizice

Foto: Tesla

Malajský královský investiční fond chce podpořit další expanzi společnosti Tesla

0Zobrazit komentáře

Malajský královský investiční fond (RIFK) dokončil akvizici dodavatele elektrotechniky Tesla podnikatele Františka Hály, který nadále zůstane ve vedení firmy a bude se podílet na jejím chodu. Tesla je generálním dodavatelem vysílacích zařízení a vojenské elektrotechniky pro českou armádu. Investiční fond chce podpořit její další expanzi, cenu transakce však ani jedna ze stran neuvedla.

„Tesla patří k firmám s dlouhou tradicí a má za sebou vývoj a výrobu mnoha úspěšných produktů. Jsem proto rád, že bude v tomto nastoleném směru pokračovat a že tato tradiční firma má zajištěnou budoucnost,“ říká František Hála, původní majitel společnosti a nový prezident holdingu Tesla Central.

Spojovací technika, kterou společnost vyrábí, má rovněž civilní využití – dodává mimo jiné slaboproudé systémy a strukturované sítě a provádí servis zabezpečovacích zařízení a systémů. Její historie sahá do roku 1921, zahraniční investoři ji ovládnou znovu po deseti letech. V roce 2012 se totiž vrátila do českých rukou, když ji irská investiční společnost Kilcullen Kapital Partners prodala osmi Čechům včetně Hály, kteří již dříve firmu vlastnili.

Hodnotu transakce se rozhodly obě strany nezveřejňovat, pod přísně právně sjednanou mlčenlivostí. Avšak plánované investice vkládaných technologií a investičních prostředků dosáhnou miliardy českých korun.

tesla-ilustracni

Foto: Tesla

Tesla je dodavatelem vysílacích zařízení a vojenské elektrotechniky pro českou armádu

„V posledních letech byla akciová společnost Tesla podle oficiálně zveřejněných výsledků provozně ztrátová. Nicméně v současnosti lze očekávat, že o odvětví vysílacích zařízení a vojenské techniky bude zvýšený zájem a situace by se mohla změnit,“ uvedl expert poradenské společnosti KPMG na fúze a akvizice Adam Páleníček. Malajskému fondu podle něj investice umožní uložit kapitál s vidinou „zajímavého“ zhodnocení.

Fond chce také podpořit další expanzi společnosti. „Těšíme se, jak unikátní technologie a produkty značky Tesla ještě více rozšíříme po celém světě, a to jak na stávajících trzích, což je aktuálně 95 zemí, tak v teritoriích nových, například v jižní Asii, kde máme silné zázemí a aktivity,“ doplňuje Martin Klouček, prezident Royal Capital Clubu, investiční platformy, která spadá pod Malajský královský investiční fond.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Zakladatelem fondu RIFK je královská malajská rodina v čele s králem Muhammadem V., který nastoupil v roce 2010 na trůn. Fond se zaměřuje zejména na investice v oblasti finančních technologií, nemovitostí, technologických parků a výroby s důrazem na ekologii, obchodování s komoditami, vývoj softwarových a zdravotnických řešení.

Na začátku letošního roku získal fond v Malajsii licenci na provoz královské investiční banky The Royal Investment Bank of Kelantan. V České republice a státech Evropské unie působí přes licencovanou entitu na Slovensku.

Fond také loni koupil zámek Protivín na Písecku a poté i budovy v podzámčí dohromady za víc než 116 milionů korun. Památku chce během následujících let zrenovovat za zhruba půl miliardy korun. Zámek se poté stane ubytovacím, vzdělávacím a reprezentativním prostorem majitelů, vznikne tu i hotel.

S přispěním ČTK.

Každé všední ráno posíláme nejzásadnější zprávy dne.