Zemřel autor animovaného formátu GIF, internetového fenoménu, který řekne více než tisíc slov
Správně se to vyslovuje jako „džif“.
Původně vznikl jako formát pro výměnu grafického materiálu mezi nekompatibilními počítači, dnes se jedná o nástroj, pomocí kterého lidé internetového věku vyjadřují své emoce a reakce v online diskusích. GIF je přitom fenoménem z hlavy jediného autora. Minulý týden Stephen Wilhite, skromný chlapík s jasným názorem na výslovnost svého díla, zemřel.
Namísto jednoduchého „ne“ posíláme při online komunikaci Luka Skywalkera ze Star Wars, který se právě dozvěděl, kdo je jeho skutečným otcem. A když se konverzace vyvíjí zajímavým způsobem, není od věci přidat Michaela Jacksona ládujícího se popcornem vystřiženého z klipu k jeho hitu Thriller.
Animované obrázky využívající takzvaný Graphics Interchange Format, zkráceně GIF, jsou fenomén, bez kterého se neobejde žádná uvolněnější internetová konverzace. Vůbec první GIF spatřil světlo světa před pětatřiceti lety ve společnosti CompuServe, známé také jako CIS.
Jednalo se o prvního velkého amerického poskytovatele online služeb v komerčním sektoru. V jedné z jeho kanceláří seděl v 80. letech programátor Stephen Wilhite, který si lámal hlavu nad tím, jak by mezi sebou mohly přenášet obrazový materiál ve vysoké kvalitě dva vzájemně nekompatibilní počítače. Výsledkem jeho přemítání se stal GIF.
The GIPHY team is sad to hear of the passing of Stephen Wilhite, the creator of the GIF file format.
GIPHY was built on a sincere love for the GIF — and we are indebted to the creativity and vision of Mr. Wilhite ? pic.twitter.com/CTPS895wCQ
— GIPHY (@GIPHY) March 23, 2022
Jak pro The Verge prozradila jeho žena Kathaleen, ve skutečnosti se nápad na GIF zrodil v momentě, kdy byl Stephen doma bez počítače. Celou podobu kódu vytvořil ve své hlavě a následující den vše přenesl do počítače v práci. A světe div se, fungovalo to. Vůbec první GIF byl obrázek letadla. Do pohybu se posílaný obsah dal až o něco později. Patenty na jeho používání vypršely v roce 1998, kdy se formát otevřel veřejnosti.
Lidé jej velmi rychle přijali za svůj a začali si mezi sebou posílat nejrůznější obrázky s určitým prvkem animace, jako bylo například třpytění. GIFům po přelomu tisíciletí, kdy Wilhite již odešel do důchodu, holdovali zejména uživatelé MySpace a podobných sociálních sítí.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch JobsDnes se jedná o formát sloužící především ke sdílení populárních internetových memů a videosekvencí. Ty jsou nejčastěji získávány z filmů a televizních pořadů všeobecně známých současnou popkulturou. Svůj oblíbený pohyblivý GIF měl i sám Wilhite, kterému imponovalo tancující miminko v plenkách.
Během svého důchodu, který prý trávil především kempováním a skládáním modelové železnice u sebe ve sklepě, se věnoval také propagaci správného vyslovování pojmenování GIFu. Zatímco jeden tábor se totiž kloní k vyslovování názvu s tvrdým g, tedy „gif“, druhý tábor je pro vyslovování měkkého g, tedy v angličtině „jif“ – neboli česky „džif“.
Ke kterému ze dvou táborů se přikláněl Wilhite, dal jasně najevo v roce 2013, kdy za své celoživotní dílo přebíral ocenění Webby udělované za přínos online světu. Místo poděkování nechal před diváky puštěný GIF představující správnou výslovnost pojmu. Wilhite zemřel 14. března ve věku 74 let na nákazu onemocněním covid-19. Jeho odkaz však bude díky GIFům žít nadále.