Ženy kolem Oppenheimera. Film přehlédl stovky vědkyň včetně jedné původem z Česka
První test atomové bomby sledovala i Lilli Hornigová pocházející z Česka. Spolu s mnoha dalšími ženami pracovala na projektu Manhattan.
Oppenheimer je jeden z nejlépe hodnocených filmů letošního roku, přičemž chválu si vysloužil i za historicky věrné vyobrazení vývoje atomové bomby a jeho následků. Jeden výrazný aspekt skutečných dějin ovšem ve snímku dostal velice málo prostoru – role žen v projektu, ať už jde o celou řadu administrativních činností, nebo vědecký přínos. Do druhé kategorie patřila také Lilli Hornigová pocházející z Česka.
Dlouho se i ve skutečnosti operovalo s faktem, že jediným člověkem s českými kořeny, který ve 40. letech pracoval v americkém Los Alamos na tajném projektu Manhattan, byl Georg Placzek s kořeny v Brně. Vystudoval zde střední školu, v Praze a Vídni pak studoval fyziku. V průběhu následující vědecké kariéry spolupracoval s lidmi jako Weiner Heisenberg, Enrico Fermi nebo Niels Bohr a v roce 1938 se poprvé setkal také s Robertem Oppenheimerem.
O rok později se Placzek spolu s blízkým kolegou Bohrem přestěhoval nejdříve do Spojených států a v roce 1942 začal pracovat v Kanadě na výzkumu uranu. Další tři roky na to ho pak Oppenheimer pozval do Los Alamos, kde se jako jediný člověk s českým občanstvím podílel ve významné pozici na finálních fázích vývoje bomby. Placzek se podle všeho jako jeden z několika lidí zúčastnil také testu Trinity, první detonace nukleární zbraně v historii.
Až relativně nedávno se zjistilo, že v Česku se narodila také Lilli Hornigová. Svůj původ nikdy neskrývala, spojení ale náhodou objevil fotograf Paul Saviano. Hornigová mu zmínila, že se narodila v malém městě nedaleko Prahy – bylo jím dnešní Ústí nad Labem. Od roku 2019 zde, na jejím rodném domě v Masarykově ulici, visí pamětní deska s její fotografií z dětství a popiskem.
Narodila se v roce 1921 jako dcera chemika a lékařky a v osmi letech se s rodinou přestěhovala do Berlína. Nedlouho na to ale kvůli svému židovskému původu všichni emigrovali do Spojených států. „Můj otec mě občas – hodně zřídka – v neděli brával do své laboratoře a já si zamilovala všechno to skleněné náčiní. Tak mi nějaké maličké zkumavky dal pro můj domek pro panenky,“ vzpomínala Hornigová v rozhovoru pro orální historii projektu Manhattan.
Ještě jako Lilli Schwenková se vydala na studia chemie a v roce 1942 získala bakalářský titul na Bryn Mawr College. Ve stejném oboru pak pokračovala na postgraduální studium na Harvardu. Zde se poznala s chemikem Donaldem Hornigem, za něhož se provdala. Když spolu v roce 1944 na pozvání George B. Kistiakowského dorazili do utajovaného městečka v Los Alamos, Hornigová měla harvardský magisterský titul z chemie.
Zatímco se ale její manžel okamžitě pustil do práce jako expert na výbušniny, ji, stejně jako mnoho dalších vědkyň pracujících na bombě, zprvu poslali do personálního oddělení. Nabídli jí místo v administrativě – přepisování reportů na psacím stroji. „Jak rychle dokážete psát na stroji,“ zněla první otázka personalisty. „Nedokážu,“ odvětila prý.
Nakonec se jí podařilo domluvit pozici při výzkumu plutonia spolu s další vědkyní, jakmile ovšem jejich nadřízení zjistili, že radioaktivita izotopu, se kterým pracovaly, může mít negativní důsledky na jejich plodnost, byly přeřazeny jinam. Hornigová se stala součástí oddělení konvenčních výbušnin, kde pracoval i její manžel. Zabývala se návrhem explozivních tvarovaných náloží a čoček obklopujících radioaktivní jádro tak, aby maximalizovaly jeho účinnost.