Životní jízdu Patrika Jahody nezastavilo ani ochrnutí. Vodní lyže vyměnil za handbike a reprezentuje
Jediný skok do vody přerušil jeho cestu úspěšného vodního lyžaře. Nový smysl života však nalezl v jízdě na kole, na němž se „šlape“ rukama.
Patrik Jahoda, reprezentant České republiky v handbiku
„Nikdy neskákej do vody, kterou neznáš.“ Poučka, která je vštěpována každému dítěti. Řídil se jí i Patrik Jahoda v momentě, kdy si chtěl po tréninku na vodních lyžích trochu zaplavat. Vodu, do které skákal, znal velmi dobře. Něco se však pokazilo a Patrik si přivodil zranění páteře, které mu způsobilo ochrnutí téměř celého těla. Mladý sportovec se však pohybu nevzdal a díky své vůli dnes hájí barvy České republiky v závodech na kole poháněném silou paží.
Patrik Jahoda vždy patřil k aktivním dětem a sport byl nedílnou součástí jeho života. Začalo to fotbalem, ale postupem času mu učarovalo vodní lyžování. Na vodní hladině se poprvé projel ve svých devíti letech a šlo mu to tak dobře, že o pět let později nad svou hlavu zdvihl trofej pro mistra Evropy.
Svět Patrikovi ležel u nohou a plány byly jasně dané. Zdokonalit se ve vodním lyžování natolik, aby si svými výsledky vysloužil stipendium na některé z amerických univerzit, kde by studoval ekonomicky zaměřený obor a mohl se dále věnovat závodění. „V Americe existují vysokoškolské týmy, které spolu ve vodním lyžování soutěží úplně stejně jako velmi populární univerzitní týmy amerického fotbalu či basketbalu,“ vysvětluje Jahoda.
V rámci tréninků začal do Spojených států také jezdit a vše bylo na dobré cestě. Až do onoho osudného dne, kdy si zašel po tréninku trochu zaplavat. Do vody skočil šipku z místa, které velmi dobře znal. Věděl, že ji nesmí moc zalomit, protože by to bylo nebezpečné. Jenže při skoku něco pokazil.
„Pamatuji si vše velmi dobře. Skočil jsem šipku a následovalo něco, co můžu popsat jen jako restart počítače. Nevím, jestli jsem na chvíli ztratil vědomí, ale měl jsem pocit, jako bych se právě probudil. Byl jsem ale ve vodě, hlavou obrácen dolů a absolutně jsem netušil, co se stalo nebo co se děje,“ popisuje Jahoda momenty, které změnily jeho život. „Naštěstí jsem uměl na dlouho zadržet dech, takže když jsem takhle chvíli plaval na hladině bez pohnutí, kamarádovi došlo, že asi není něco v pořádku. A otočil mě hlavou nahoru,“ dodává Jahoda.
Pak už šlo všechno ráz na ráz. Sanitka, zvuk vrtulníku, který jej přepravil do nemocnice, a probuzení na ARO. Patrik byl napojený na dýchací přístroj, nemohl mluvit, a tak jen poslouchal lékaře, kteří mu popisovali úraz, který prodělal. „Vůbec jsem si ale nedomyslel, jaké to bude mít následky. Spíš jsem si říkal, no dobře, mám porušenou míchu. Za rok se dám dohromady a vše bude v pořádku,” vzpomíná Patrik Jahoda.
Nový vrcholový sport
Jenže v pořádku toho bylo jen velmi málo. Rozsah škod byl tak velký, že se lékaři báli, aby nebyly zasaženy i svaly zajišťující dýchání. Proto byl připojen k dýchacímu přístroji. Jediné, čím byl schopen pohnout, bylo levé předloktí. Pro každého aktivního sportovce by byl takový stav absolutní tragédií a obrovskou zátěží na psychiku. Patrik ovšem sám sebe popisuje jako flegmatika, což mu prý výrazně pomohlo s procesem přijetí celé situace.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch Jobs