186 miliard korun je málo. Podle předního akcionáře Avastu je nabídka na převzetí příliš nízká

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

avast-office-praha-hq-min

Foto: Avast

Pražské sídlo Avastu

0Zobrazit komentáře

Velká byznysová zpráva obletěla minulý týden Českou republiku a celý svět. Avast se domluvil na fúzi s americkým konkurentem NortonLifeLock, který by za něj měl zaplatit v přepočtu až 186 miliard korun. Výkonný ředitel tuzemského antivirového obra Ondřej Vlček okamžitě rozjel kolotoč schůzek s jednotlivými akcionáři, aby s nimi situaci probral a ideálně společně došli k souhlasnému závěru, tedy že historicky největší akvizici v Česku založené firmy schválí.

Ondřej Vlček nechtěl hned po oznámení obří transakce předjímat, jak se k nabídce NortonLifeLocku postaví jednotliví akcionáři. Americká firma jim každopádně nabízí dvě možnosti – buď jim za jejich akcie vyplatí většinu v hotovosti, nebo získají méně peněz, ale větší podíl v nově vzniklé propojené firmě. Zatímco Vlček je přesvědčen o dobré nabídce ze strany americké firmy, někteří akcionáři nesouhlasí.

Britský správce aktiv Schroders je záměrem Avastu nechat se převzít americkou softwarovou firmou NortonLifeLock za 6,2 miliardy liber (zhruba 186 miliard korun) znepokojen. Nabídku totiž považuje za podhodnocenou. Napsal to zpravodajský server The Times. Schroders je největším nezávislým akcionářem Avastu s podílem 6,3 procenta a kritika vlivné firmy působící v londýnském finančním centru City přináší riziko možné vzpoury proti dohodě, přestože představenstvo Avastu investorům doporučilo její podmínky přijmout.

Vedoucí oddělení pro britská aktiva firmy Schroders Sue Noffkeová listu řekla, že podmínky prodeje firmu Avast, s jejímiž akciemi se obchoduje na londýnské burze, „značně podhodnocují“. Plánované převzetí podle ní představuje riziko, že firma bude „prodána příliš levně“.

Větší podíl než Schroders přitom mají pouze dva zakladatelé Avastu, kteří sedí i v představenstvu, ale jsou pouze nevýkonnými členy. Jde o Pavla Baudiše a Eduarda Kučeru, kteří Avast založili už v roce 1988 a postupně z něj vybudovali globální antivirového hráče. Pavel Baudiš si ve firmě dosud držel 25% podíl, Eduard Kučera více prodával a patří mu necelých 10 procent.

Eduard Kučera a Pavel Baudiš, spoluzakladatelé Avastu

Po dokončení transakce s NortonLifeLockem, pokud dojde k jejímu schválení, budou akcie Avastu stažené z londýnské akciové burzy. V posledních letech přitom patřily na britské burze mezi nejúspěšnější. Avast je předním poskytovatelem bezpečnostního softwaru a má více než 435 milionů uživatelů. Velký počet příznivců získal díky svému modelu, v rámci kterého poskytuje základní ochranu zdarma a za pokročilejší zabezpečení si účtuje poplatky.

Avast vstoupil na londýnskou burzu v roce 2018 za cenu 2,5 libry. Akcie však od té doby posílily díky rostoucí poptávce po kybernetické bezpečnosti. NortonLifeLock plánuje za převzetí zaplatit v hotovosti i akciích a nabídl investorům dvě možnosti. Podle první obdrží akcionáři 90 procent platby v hotovosti.

To na základě ceny akcií firmy NortonLifeLock z 13. července – tedy den předtím, než se dostaly na veřejnost informace, že firmy jednají o spojení – ohodnocuje jednu akcii Avastu na 6,084 libry, celou transakci pak na 6,2 miliardy liber. Právě tato částka představovala zisk 20,7 procenta ve srovnání s cenou akcií Avastu.

Druhá možnost pak je taková, že investoři obdrží 69 procent ceny v akciích, což však ohodnocuje jednu akcii Avastu na 5,551 libry. Zakladatelé Avastu včetně Ondřeje Vlčka, který ve firmě drží podíl ve výši 2,3 %, již slíbili, že využijí druhou možnost, tedy vyšší platbu v akciích. Nadále tak zůstanou významnými akcionáři nové firmy a Vlček s Baudišem zamíří i do jejího vedení.

Většina britských investorů bude ale pravděpodobně nucena přijmout nabídku s převážně hotovostní platbou a budou muset prodat malý podíl akcií NortonLifeLock obchodovaných na burze v USA, které získají. Je to proto, že správci fondů obvykle čelí omezením u vlastnictví zahraničních akcií. Podle Noffkeové to znamená, že mnoho menšinových akcionářů Avastu nebude moci vlastnit akcie sloučené společnosti a podílet se na budoucích výhodách, což je problém, který nebyl v rámci podmínek transakce náležitě řešen.

„Stručně řečeno, toto je příklad kvalitní společnosti z britské burzy, která by mohla být prodána příliš levně. Jsme otevřeni nabídce od NortonLifeLock nebo dalších zájemců, která by lépe odrážela základní hodnoty Avastu, ale také strategické a finanční výhody, které by nabyvatel mohl získat,“ doplnila Noffkeová.

Aby se transakce uskutečnila, potřebuje Avast souhlas 75 procent akcionářů. Zakladatelé společnosti, kteří budou hlasovat pro prodej, vlastní 35 procent akcií. Ostatní investory by tak čekal těžký boj, pokud by se rozhodli transakci zablokovat, upozornil list The Times.

S přispěním ČTK.