Příběh o tom, jak zkrachoval startup na tvorbu sociálních sítí, do kterého investovala i Lady Gaga

place
0Zobrazit komentáře

Psal se rok 2011 a technologický boom plný takřka neomezeného kapitálu od investorů a nastavování někdy až nesmyslných valuací, dal za vznik mnoha startupům, které se dnes zařadily mezi ty miliardové se stále rychlým růstem nebo naopak stabilními příjmy. Druhá kategorie a že jde o většinu nich, byla ovšem odsouzena k zániku – i přesto, že by tomu na první pohled nic nenapovídalo.

Investorem například i Lady Gaga

Jako třeba u startupu Backplane, který během 5 let svého fungování na investicích vybral v přepočtu přes 452 milionů korun a mezi investory zaujal i známá jména jako Google Ventures, Sequoia Capital, SV Angel nebo zpěvačku a herečku Lady Gaga, která se zúčastnila Series A, kde se podařilo firmě vybrat prvních 289 milionů.

welive-1

Přečtěte si takéMiliardový coworkingový startup WeWork začíná nabízet revoluční bydleníMiliardový coworkingový startup WeWork začíná nabízet revoluční bydlení

Backplane, přes který si lze vytvořit vlastní sociální síť pro klub, hudební skupinu, událost nebo jakoukoliv jinou příležitost a zapojit do ní stejně smýšlející fanoušky – to vše s propojením v jeden celek, ve kterém lze všechen obsah procházet, v prvních 3 letech zaznamenával stabilní růst a během relativně krátké doby vyrostla základna na 15 tisíc aktivních komunit. Pak se ale něco zlomilo – na vývoji produktu a implementaci nových funkcí se začalo pracovat stále pomaleji a přišly interní problémy.

placeexample

Ukázka jedné z vytvořených sítí

Náklady 160 tisíc dolarů měsíčně

Ty způsobily, že startup měsíčně utrácel přibližně 160 tisíc dolarů, ale nedokázal je krýt příjmy. Tím přišel o všechny peníze, což vystrašilo další potencionální investory a když se nepodařilo od nejmenovaného čínského soukromého investora vybrat přes 2,5 milionů dolarů na krátkodobé udržení, byl konec.

Tedy až po tom, co se Backplane pokusil o restart pod novou značkou Place. I tak ale prostřednictvím právní firmy rozprodal kompletně svůj majetek, včetně existujících patentů, zdrojových kódu, ochranných známek apod., informuje TechCrunch.

Není všem dnům konec

Sám o sobě ovšem startup tak úplně nemizí. Několik původních i nových investorů se spojilo a rozhodlo se, že bude v jeho fungování pokračovat se zcela novým vedením, managementem i dlouhodobým plánem a partnerstvími, které by měly vést k minimalizaci vzniklých ztrát a případně i k dlouhodobě úspěšnému fungování firmy.