Startupové investice jsou pořád zamrzlé. Prolomit ledy může stát, začal s pumpováním peněz

Analýza CzechCrunche ukazuje aktuální stav českého i globálního venture kapitálového trhu a dopady na samotné startupy.

Peter BrejčákPeter Brejčák

startup-cc-1

Foto: CzechCrunch

Startupové investice jsou pořád zamrzlé

0Zobrazit komentáře

Právě čtete webové vydání našeho newsletteru Startup. Na začátku každého nového měsíce v něm shrnujeme to nejdůležitější, co se v tom právě skončeném na poli českých startupů stalo, abyste byli neustále v obraze.

Načítám formulář...

Startupové investice jsou pořád zamrzlé

Jak je na tom aktuálně český a globální venture kapitálový trh a jaké implikace to přináší startupům? Nejdříve shrnutí výchozího stavu za rok 2023:

  • startupy českých zakladatelů loni oznámily dealy o celkovém objemu 11,4 miliardy korun,
  • což je meziroční propad o 75,5 procenta.

Někteří lidé z trhu přitom byli optimističtí, že se venture kapitálový trh letos opět vzpamatuje. Minimálně v prvním kvartálu ale k obratu nedošlo.

Jak se vyvíjí objem dealů

Návrh bez názvu – 1

Foto: CzechCrunch

Vývoj objemu dealů českých zakladatelů

  • Vybarvená část posledního sloupce (24-Q1) odkazuje na jeden jediný deal, kdy Mews navýšil své kolo série C o dalších 110 milionů dolarů (2,6 miliardy korun). Stojí tak za 63 procenty celého objemu v daném kvartálu.

V globálním pohledu není situace o moc jiná.

02-objem-dealu-global

Foto: CB Insights

Globální objem dealů

Jak se vyvíjí počet dealů

U českých startupů počet oznámených dealů zůstává víceméně na stejné úrovni.

03-pocet-dealu

Foto: CzechCrunch

Počet oznámených dealů českými zakladateli

V globálních datech počet dealů pořád klesá.

04-pocet-dealu-global

Foto: CB Insights

Globální počet dealů

Co dalšího se děje

Ochlazení trhu vede k zásadní zprávě pro startupisty – klesají valuace, za které dokážou nabírat peníze. Protože jsou české startupy tajemné jako hrad v Karpatech, agregované zdroje těchto dat nejsou k dispozici. Ale situaci může přiblížit pohled na revenue multiples cloud softwarových (SaaS) firem, které jsou oproti covidovým rokům utlumené.

05-multiples

Foto: Clouded Judgement

Vývoj valuací softwarových firem

Zároveň se k tomu globálně rodí málo miliardových jednorožců…

06-unicorns

Foto: CB Insights

Počet nových miliardových jednorožců globálně

… a utlumené zůstávají také exity.

07-exits

Foto: CB Insights

Počet exitů globálně

K čemu to vede

Výsledkem je spirála, která ovlivňuje všechny aktéry venture kapitálového trhu. Pokud startup nabíral peníze během covidových let, pravděpodobně si vyjednal dobré podmínky. Nyní jsou ale na trhu nízké valuace a obecně nikdo nechce dělat downround (nové kolo s nižší valuací), případně nedokáže exitovat za takových podmínek, aby naplnil očekávání investorů. Takže klesá i počet exitů.

Kvůli tomu následně samotné VC fondy moc nevydělávají a čekají, co se bude dít. Jejich likvidita je „zaseklá“ ve startupech, což ovlivňuje i limited partners (zkratkou LP, jde o lidi, kteří investují do VC fondů). A ti také nemají peníze, aby je mohli opět vkládat do dalších VC fondů. VC tak mají problém naplňovat své nové fondy – to se děje i v Česku.

Když pak VC nemají peníze, uzavírají méně dealů a je mezi nimi menší konkurence, což jim při vyjednávání se startupy poskytuje silnější pozici – a vytváří tlak na další snižování valuací. Tím se kruh uzavírá.

08-vysledek

Foto: CzechCrunch

Co se děje na VC trhu

Podle optimistů se ovšem tato situace částečně obrátí a trh se letos vzpamatuje. Nikdo už ale neočekává, že by se velikosti kol a valuace v nejbližších letech opět dostaly na úrovně, jakých dosahovaly během covidových let.

Co ale může v českém rybníčku zamíchat kartami, jsou veřejné peníze. Ministerstvo průmyslu a obchodu z plánu obnovy vyčlenilo až 3,3 miliardy korun, které přes Evropský investiční fond (EIF) v příštích třech letech rozčlení do soukromých fondů. První půl miliardy již získal Tensor Ventures se zaměřením na deeptech.

Tím, že stát do trhu nalije peníze, které budou muset být alokovány převážně do českých startupů (kterých není tak moc), může vytvořit větší tlak a konkurenci mezi investory, což také může vést k vyšším investovaným částkám i navýšení samotných valuací. A tedy možná i k nezdravému pokřivení trhu.


 To nejdůležitější

🥐 Rohlík našel recept, jak vydělávat na Západě. Tomáš Čupr v podcastu Money Maker popsal plány českého jednorožce, to, jak vidí další roky v byznysu, i změnu své životosprávy.

💰 První půl miliardy z veřejných peněz bude do startupů investovat Tensor Ventures. Vytvoří koinvestiční fond, do kterého dvacet milionů eur pošle prostřednictvím národního programu EIF.

👋 Sorry, borci, ale pohněte, jinak začnou startupy odcházet. Takový je vzkaz kolegům i vládě od mladého politika ODS Radima Ivana.

  • „Startupy nezablokují magistrálu, jen odejdou stejně jako jednorožci Mews či Productboard. A to bude českou ekonomiku bolet,“ popisuje Ivan v komentáři.

💸 Jaké jsou teď valuace? Dealroom aktualizoval globální data za rok 2023 i o multiples venture kapitálových dealů.

💪 Nejlepší cesta k byznysovému respektu? Makejte a prodejte firmu za stovky milionů, radí Ondřej Fryc, zakladatel Mall.cz a investičního fondu Reflex Capital.

  • Sepsal své postřehy o tom, jak příliš sebeprezentace a propagace startupistům může uškodit.

📈 Pomohl z Avastu vybudovat globální firmu. Nastoupil v roce 1995, teď dlouholetý šéf Ondřej Vlček odchází.

🐌 Evropa Americe nestačí. Její způsoby řízení jsou dobré tak do minulého století, říká Roman Staněk z GoodData.


Kam se přihlásit

Zabodují opět technologie ve zdraví? Hledá se další Nápad roku, startupy mohou získat miliony.

Nová pomoc pro nové startupy. Jmenuje se Sherpa a stojí za ní Czech Founders VC.


Květnové dealy českých zakladatelů

Startup (obor): suma | kolo | investoři

Inventoro (e-commerce): střední stovky milionů korun | exit | americké Cin7

Worldee (cestování): 4 miliony eur (100 milionů korun) | Series A | Radim Smička (zakladatel Bazoš.cz), Kaiperi Venture Capital

Behavio (marketing): 2,25 milionu eur (56 milionů korun) | late-seed | amsterdamské Airbridge Equity Partners

Delta Green (energetika): 2,2 milionu eur (55 milionů korun) | seed | Tilia Impact Ventures, Credo Ventures, Purple Ventures

Product Fruits (B2B SaaS): 1,6 milionu dolarů (36 milionů korun) | Reflex Capital

Webglobe (webhosting): jedna miliarda korun | exit | švédský Group.one

Vše o startupových investicích


Díky za pozornost! Pokud se vám tento newsletter líbil, sdílejte jej se svými přáteli. Pokud se vám nelíbil, pošlete ho svým nepřátelům. K odběru se můžete přihlásit zde.

Načítám formulář...

Rubriku Startupy podporujíjt-retina