Legalist: Startup, který chce pomocí umělé inteligence analyzovat a financovat soudní spory

legalist
0Zobrazit komentáře

Moc se o tom nemluví, ale přesto je to jedna z nejdůležitějších věcí, před startem každé úspěšné firmy nebo spolupráce – právní služby se stávají postupem času, díky jednoduchému vzniku sporů, zásadní položkou mezi prvotními i průběžnými náklady. A je to zároveň oblast, do které ještě moc neprostoupily nové technologie a startupy.

To mění Legalist, který vytvořila Eva Shang společně s Christianem Haighem v prostředí akceleračního programu amerického Y Combinatoru a na jehož rozvoj dvojice získala 100 tisíc dolarů od známého podnikatele, Petera Thiela, spoluzakladatele PayPalu a jednoho z největších akcionářů Facebooku.

0823_3

Přečtěte si takéČeši získali stovky tisíc a vytvořili originální batoh, na který se je možné kdykoliv posaditČeši získali stovky tisíc a vytvořili originální batoh, na který se je možné kdykoliv posadit

Legalist řeší dlouhodobý problém advokátních kanceláří, které mají hromadně přístup do amerického online registru všech projednávaných soudních případů a jejich aktualizací, ovšem musí je vyhledávat manuálně v každé oblasti zvlášť – to znamená desítky až stovky hodin zbytečné práce měsíčně navíc. Legalist umí mezi těmito záznamy vyhledávat automaticky a pomocí speciálního algoritmu vyhodnotit, jaká je pravděpodobnost výhry daného případu.

legalistw

Zároveň startup nabízí kompletní financování daného případu, takže v jednom z projednávaných sporů zafinancoval poškozeného částkou 75 tisíc dolarů na právní náklady a očekává, že v případě výhry získá zpět více než 1 milion dolarů z odškodného, tedy obecně až 50 % z vysouzené částky.

Většina z případů pak v rámci USA potřebuje v rozmezí od 50 do 500 tisíc dolarů. Hodně sporů je například mezi businessem a pojišťovnou, která zadržuje jejich peníze v důkazním řízení – podnik ale nemůže dlouhodobě fungovat bez ukončení procesu. Není tam tedy snaha o pomoc těm, kteří soudí peníze kvůli hloupostem nebo za úrazy jimi způsobenými.

Klíčové nejsou jen finance, ale především jednoduchost

Samotný algoritmus pak zhodnocuje nespočet kritérií, jako je soudce jako takový, oblast ve které se soudí, jaký obhájce bude k dispozici a pak podrobné detaily každého případu – na konci takového procesu pak určí pravděpodobnost úspěchu, informuje Y Combinator. A i když jde o víceméně sázku na nejistotu, může jít i o zaplnění díry na trhu, která může vydělat velmi zajímavé peníze.

Foto: Y Combinator