Zakladatel Oculus Rift finančně podpořil skupinu, která poškozuje Hillary Clinton v boji proti Trumpovi

Jiří SvobodaJiří Svoboda

palmerluckey
0Zobrazit komentáře

Politika v době blížících se voleb nového amerického prezidenta prosakuje do všech vrstev společnosti a nevyhýbá se tak ani špičkám technologického průmyslu. Právo na podporu jednoho či druhého kandidáta má samozřejmě každý, ale způsob jakým to dělá Palmer Luckey, zakladatel startupu Oculus, je při nejmenším na pováženou.

Oculus VR se dostal do obecného povědomí  díky vytvoření svého přelomového Oculus Rift – vůbec prvních brýlí pro virtuální realitu, na nichž se pracovalo již od kampaně na Kickstarteru v roce 2012. Když pak firmu v roce 2014 odkoupil Facebook za 2 miliardy dolarů, z původních majitelů udělal díky akvizici boháče. Sám Luckey si přišel na bezmála 700 milionů dolarů, v přepočtu téměř 17 miliard korun.

lyft_presskit_01

Přečtěte si takéZakladatel populárního přepravního startupu Lyft se rozpovídal o budoucnosti autonomních vozůZakladatel populárního přepravního startupu Lyft se rozpovídal o budoucnosti autonomních vozů

Pohádkové peníze ale nevyužil ve všech případech tím nejlepším způsobem. Luckey totiž finančně podpořil skupinu Nimble America, která se podle vlastní definice zabývá „shitpostingem v reálném životě“, konkrétně za účelem poškození Hillary Clintonové, respektive explicitní podpory Donalda Trumpa, v boji o prezidentský úřad Spojených států.

palmerlucky3

Vše vyšlo najevo, když se ukázalo, že Luckey stojí za redditovým nickem „NimbleRichMan“, což potvrdil server The Daily Beast. Prostřednictvím tohoto účtu měl do subredditu podporujícího Trumpa vložit příspěvek, kde říká, že ho podporoval už léta a přemlouval ho i k prezidentské kampani při minulých volbách. Dále se nebál i výroků jako je „Nemůžete bojovat s americkou elitou bez pořádné palebné síly.“

Palmer sice dlouho otálel, ale k situaci se vyjádřil v pátek odpoledne na svém Facebooku. Říká otevřeně, že daroval 10 tisíc dolarů organizaci Nimble America, protože si myslel, že má dobré myšlenky v oblasti komunikace s mladými voliči. Nicméně tvrdí, že je liberál, který stejně jako v minulých volbách podporuje Garyho Johnsona, kandidáta na prezidenta za Liberální stranu.

Pravda je stále nejasná

Důrazně ale odmítá, že by příspěvky s nickem „NimbleRichMan“ psal on, přestože serveru The Daily Beast měl v emailu napsat přesný opak. Jedna strana tedy lže. Upozorňuje také, že jakékoliv jeho politické názory nereflektují postoje Oculusu, přesto vyjadřuje lítost nad tím, jak, komunita nadšenců do virtuální reality reagovala. Ať už to bylo jak chtělo, potvrzeným faktem je, že Luckey daroval slušné peníze tomuto pochybnému spolku.

Byl vyškrtnut ze seznamu přátel mnoha vlivných osobností na sociálních sítích, které žádají o jeho propuštění z Facebooku, kde po akvizici Oculusu spolupracuje na jeho vývoji.

Díky nové verzi této appky si můžete spočítat matematické úlohy pouhým vyfocením příkladu

Jiří SvobodaJiří Svoboda

01_photomath_v3_camera_formula
0Zobrazit komentáře

Matematika, zejména pak ta složitější, je pro mnoho studujících a nejen jich synonymem pro obtížnou nudu a stres. Kalkulačka je samozřejmě vždy řešením, ale nikomu z nás se nechce do jednoho řádku na malém displeji vypisovat dlouhé soustavy rovnic či jiné složité operace. Řešením může být aplikace PhotoMath.

Její název ostatně mluví za vše – systém spočívá v tom, že uživateli stačí vyfotit svým mobilním telefonem jakoukoliv matematickou úlohu a appka mu okamžitě zobrazí jak výsledek, tak i podrobný postup toho, jak lze k výsledku dojít. Tento rychlý a účinný koncept se stal mimořádně úspěšným a od roku 2014 ho využilo již 36 milionů uživatelů z celého světa.

vectr1

Přečtěte si takéNový bezplatný grafický editor, který chce konkurovat velkým hráčům, získal 24 milionů na investicíchNový bezplatný grafický editor, který chce konkurovat velkým hráčům, získal 24 milionů na investicích

Chorvatský CEO projektu, Damir Sabol, se společně s jeho týmem až letos rozhodl vyřešit jeden z největších zádrhelů své aplikace. PhotoMath totiž uměl doposud číst jen tištěný text, což značně limitovalo například studenty, kteří si chtěli oskenovat příklad z vlastnoručně psaných zápisků. Nejnovější verze 3.0 ale toto omezení odstranila a zároveň přidala několik způsobů zpoplatnění aplikace a další jazykové verze, mezi kterými nechybí také čeština.

03_photomath_v3_calculator_zoom

Placené PhotoMath+ nabídne uživatelům ještě lepší vysvětlení příkladů pomocí barevných a lehko pochopitelných instrukcí, které krok za krokem vysvětlí celý postup až k výsledku. Finální rozdíl je takový, že místo aplikace, podle které student jen udělá domácí úkol, dostane nástroj na skutečné učení matematiky, píše TechCrunch.

Konkurence na nic nečeká

PhotoMath ale není zdaleka jediným hráčem ve svém oboru. Mezi konkurenty se objevil například MathPix. Ten v zásadě funguje na stejném principu, avšak s počítáním ručně psaných příkladů se vytasil už dříve a v základní verzi. Navíc, přestože se jeho uživatelé počítají zatím v desetitisících, umí kromě vyřešení klasických příkladů zobrazit i grafy.