Těchto 6 startupů míří do nedávno otevřeného vesmírného inkubátoru v Praze

Jiří SvobodaJiří Svoboda

ink
0Zobrazit komentáře

Agentura CzechInvest 7 měsíců po otevření vesmírného inkubátoru ESA BIC Prague, oznámila prvních šest startupů, které prošly výběrem a budou tak moci využívat jeho výhod. Program, který vznikl ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou (ESA), se bude zabývat projekty využívajícími kosmické technologie. Vybrané projekty ze střední a východní Evropy, pak budou moci čerpat 50 tisíc eur po dobu dvou let.

Na této částce se vedle ESA finančně podílí i Hlavní město Praha. V Paláci Atria, kde inkubátor sídlí, budou vybraným nabízeny také poradenské služby v oblasti technologií, podnikání i marketingu, ale nebudou prý chybět ani kontakty a seznámení s partnery či potencionálními investory. Na přípravě zázemí se podílí společně s CzechInvestem i Ministerstvo průmyslu a obchodu a tak by se do budoucna měl počet inkubovaných startupů vyšplhat na 25.

pavelmacek-1

Přečtěte si takéDesignér Slacku, Pavel Maček hovořil v Praze o práci a životě v Silicon ValleyDesignér Slacku, Pavel Maček hovořil v Praze o práci a životě v Silicon Valley

“Vysoká úroveň žádostí nám ukázala, že ve zdejším kosmicky orientovaném byznyse se skrývá extrémně vysoký potenciál. Těšíme se na pokračování spolupráce s CzechInvestem při podpoře těchto startupů v technickém i obchodním poradenství,” konstatuje Frank Salzgeber, vedoucí kanceláře Technology Transfer Programme ESA.

Jedním z přijatých je pak například projekt InsightART, přinášející řešení v oblasti inspekce a ověřování uměleckých děl. Podle všeho používá nejmodernější spektrální rentgenové technologie, které jsou zprostředkovány stejnými čidly, jakými jsou vybaveny dozimetry na Mezinárodní vesmírné stanici. Druzí ze šesti, výrobci kol Festka, pak jako jedni z prvních na světě vyvíjí použitelný produkt, v tomto případě cyklistický rám, z nového typu grafitových vláken, který je běžně používán i při stavbě družic.

insightart

Řízení zemědělství z vesmíru

Třetí ze šestice, Big Terra, je zajímavě vyhlížející projekt, který chce díky kombinaci satelitních dat, numerických modelů a meteorologických stanic poskytnout zemědělcům v rozvojové Africe nástroj, se kterým by byla jejich činnost opět o něco jednodušší. Ve finále by tak program umět říci, kdy je nejlepší čas pro sázení, jak rychle plodiny rostou, i kdy je třeba je sklidit. I společnost NG Aviation pracuje s leteckými daty a chce přispět pomocí tří různých nástrojů k jejich digitalizaci. Jejich služby využijí jak provozovatelé letišť, tak i samotné aerolinky.

ngaviation

Zbylé dva produkty jsou aplikacemi pro turistický segment a tak ke svému fungování používají především navigační systémy GPS a Galileo. Triphood vypráví během cestování a výletů příběhy, které mají zejména nejmladší generaci přinutit k trávení času spíše venku než doma. Další jeho rozvoj bude spočívat v přidávání nových tras s příběhy a celkovém rozšíření i po funkční stránce. Nakonec je tu TuddyTuddy, jehož originální koncept spočívá v propojení lokálních průvodců-amatérů a turistů. Výletník si zkrátka vybere lokalitu, k tomu jednoho z nabízených lidí a přímo v aplikaci rezervuje setkání.

tuddytuddy1