ČVUT a Univerzita Karlova pomohly s vývojem softwaru, který umí porazit profesionální hráče pokeru

negreanu
0Zobrazit komentáře

Poker, jedna z nejvýraznějších her, která si za posledních přibližně 10 let vydobila své jméno mezi profesionálními sporty, si díky přístupnosti běžné veřejnosti online i na živých turnajích získala na výrazné popularitě. Už nejde jen o zábavu, která probíhala v uzavřených kruzích, ale o sport a činnost, která dokáže vydělat neuvěřitelné peníze a která poutá stále více rekreačních hráčů.

Aby toho nebylo málo, popularizaci pomáhají i technologické společnosti, které vyvíjejí online platformy pro hru pokeru za virtuální peníze nebo třeba podpůrné softwary pro výuku hry a její analýzu. Jedním z nich je i systém umělé inteligence zvaný DeepStack, na kterém pracovala Carnegie Mellon University, ve spolupráci s českým ČVUT a Univerzitou Karlovou.

cormorant2

Přečtěte si takéIzraelský startup chce již za 3 roky uvést na trh dron schopný unést půl tuny nákladuIzraelský startup chce již za 3 roky uvést na trh dron schopný unést půl tuny nákladu

Systém, který je detailně popsán v technické dokumentaci, se chlubí tím, že dokáže v dlouhodobém měřítku porazit většinu profesionálních poker hráčů ve hře Limit Texas Hold’em, konkrétně v takzvaném heads-upu, kdy proti sobě stojí hráči jeden na jednoho. Podle posledního prohlášení se navíc podařilo technologii aktualizovat tak, aby zvládla i No Limit Texas Hold’em, který nabízí vzhledem k variabilitě sázek mnohem větší množství faktorů, které mohou hru ovlivnit.

deepstack

Statistika úspěšnosti vychází z celkem 44 852 odehraných her proti 33 profesionálním hráčům, ve kterých DeepStack dokázal vyhrát 492 mbb/g (průměrná výherní úspěšnost založená na počtu her, měřená v tisícinách big blindů = velkých povinných sázek při rozdávání karet). Pro srovnání, průměrný výsledek profesionálních hráčů je někde kolem 50 mbb/g, tam už se dá totiž hra považovat z dlouhodobého hlediska za velmi profitabilní.

Další reálné testy

Celý systém by měl být nyní schválen a ověřen na vzorku čtyř nejlepších poker hráčů světa, kteří se proti němu utkají již tento týden v turnaji o 200 tisíc dolarů. Bohužel prozatím podle všeho není možné využít DeepStack pro hru více než dvou hráčů – bot na to jednoduše není technologicky připraven. Z určitého pohledu by bylo ovšem zajímavé, pokud by dokázal mimo pravděpodobnosti a dalších matematických operací pracovat DeepStack i s analýzou obličeje a pohybu hráčů.

Foto: WPT / Flickr

Do Tesly přichází velká programátorská posila z Applu

Filip HouskaFilip Houska

tesla
0Zobrazit komentáře

Tesla, revoluční americká automobilka pod vedením vizionáře Elona Muska, získává do svých řad další osobnost, která bude velice nápomocná při plnění nastavených plánů. O to více, že přichází z nejhodnotnější společnosti světa, Applu, kde dlouhé roky působila na pozici programátora.

Novou součástí Muskovy inovativní společnosti se stává Chris Lattner, který je znám především díky vývoji a naprogramování programovacího jazyka Swift od Applu. Společnost to oficiálně oznámila na svém blogu. V Tesle bude Lattner zastávat post viceprezidenta pro autopilotní software, na němž Tesla mimo jiné posiluje svou značku.

apple_11

Přečtěte si takéTato aplikace vám najde ztracená sluchátka AirPodsTato aplikace vám najde ztracená sluchátka AirPods

O tom, že má Lattner, který z Applu odešel bez udání žádných pádných důvodů, s programováním jako takovým bohaté zkušenosti, nelze pochybovat. Pomine-li se dvanáctileté angažmá v nejbohatší firmě světa, kam by se bez pořádných znalostí rozhodně nedostal, tak vedl také vývoj programovacího nástroje, který je známý jako LLVM.

lattner1Ten byl následně integrován do vývojářského rozhraní Applu a vznikl Swift, programovací jazyk pro tvorbu aplikací na operační systémy jako iOS a macOS, který byl v režii právě Lattnera. Obecně lze říci, že byl také hlavním programátorským mozkem v celé společnosti.

swift

V Tesle, kde se bude zabývat vývojem softwarových komponent pro samořídící vozidla, nahradí Jinnaha Hoseina, který se na plný úvazek vrací zpět do sedla senior viceprezidenta softwaru ve SpaceX.

Lattner není jediný, kdo Apple opouští

Brány Cupertina opouští také Daniel Gross, který se v Applu specializoval na strojové učení a neurolingvistické programování. Nově se stává partnerem Y Combinator, kalifornské venture kapitálové firmy. Do jablečných řad se před třemi lety dostal díky odkupu jeho startupu Cue, jenž se zabýval umělou inteligencí.

https://twitter.com/danielgross/status/818917637916766208

Foto: Apple Newsroom, Tesla Press Kit