Takto by mohla vypadat podoba chystaného iPhonu 8, který by měl vyjít příští rok

iphone8tp2
0Zobrazit komentáře

Rok se s rokem sešel a jak už je tomu běžné, přicházejí s ním i první spekulace ohledně možné podoby další generace iPhonu, která vždy přinese jistou kontroverzi a rozdělí fanoušky na dva tábory. Některé z těchto spekulací jsou mnohdy velmi přesné – třeba jako ta od Evana Blasse, bloggera, který loni ukázal možnou variantu iPhonu 7 a v mnoha ohledech se trefil.

V tomto roce samozřejmě očekáváme spíše vylepšení modelů iPhone SE a zároveň vydání iPhonu 7S, který jako obvykle nebude přinášet žádné zásadní designové změny, ale spíše změny po technické stránce. Na příští rok kolem září/října, jak Apple naznačil podle svého harmonogramu, by se ovšem měl objevit i iPhone 8 a tohle je první koncept, který dává smysl.

teslanew

Přečtěte si takéTesla zvyšuje dojezd o dalších 32 kilometrů a zrychlením překonává Faraday FutureTesla zvyšuje dojezd o dalších 32 kilometrů a zrychlením překonává Faraday Future

Vytvořil ho designer a Apple nadšenec Imran Taylor v rámci desetiletého výročí od vydání prvního iPhonu, který měl na prezentaci v rukou ještě Steve Jobs. Tento koncept počítá s plochou 5,8″ OLED displeje protáhlou až do stran, s upuštěním od fyzického home buttonu, který nahradí druhá vrstva dotykového displeje, s možným bezdrátovým nabíjením, druhou čočkou fotoaparátu, podobně jako u iPhonu 7 Plus, která dokáže fotit i plně 3D fotky, nebo použití nového typu materiálu.

iphone8

To vše by se mělo vejít do 6,9 milimetrů tlustého iPhonu, který by mohl být po okrajích potažen kovovým rámem, tak jako tomu bylo u starších verzí telefonu. Touch ID by pak upustilo od fyzického tlačítka a přešlo k funkci dotykové plochy. Tak nebo tak, tento koncept je blízko tomu, co můžeme očekávat a uvidíme, s čím nakonec Apple dorazí.

iphone8a
iphone8b
iphone8c
iphone8d
iphone8f
iphone8g

Foto: Imran Taylor / Behance

Ministerstvo průmyslu investuje do českých startupů 1,5 miliardy Kč

Jiří SvobodaJiří Svoboda

1
0Zobrazit komentáře

V České republice se chystá do startupového trendu vložit jako investor i stát. Jak informuje deník iHNed.cz, ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek, podepsal dohodu o zprostředkování 1,5 miliardy korun v rizikovém kapitálu pro začínající firmy, s tím, že 1,1 miliardy dá samotné ministerstvo a zbývajících 400 milionů pak Evropský investiční fond.

USA a Izrael jako vzor

Podle vize ministra Mládka by se měla ČR stát startupovou líhní jako je například USA, Izrael či skandinávské státy.

Informace o projektu sdílel na říjnovém Startup Summitu při jednom z panelů i Pavel Laube, zástupce ministerstva průmyslu a obchodu, který mimo jiné řekl, že se stát chystá spíše na minoritní investice s podporou soukromých investorů.  Ostatní účastníci diskuze, jako byli Viktor Fisher z Rockaway a Adam Kočík z J&T, tehdy argumentovali, že stát musí přijmout riziko.

snapchat

Přečtěte si takéProč jediná možnost pro Snapchat je jít na burzu a proč to (nakonec) nevyjdeProč jediná možnost pro Snapchat je jít na burzu a proč to (nakonec) nevyjde

Velkou otázkou však je, zda státní peníze vůbec jsou potřeba. V příznivé ekonomické situaci se totiž do hry zapojují i korporace typu O2 a ČEZ s vlastními programy pro startupy, nemluvě samozřejmě o úspěšných investičních skupinách jako jsou například Miton, Enern,Rockaway Ventures, Credo Ventures, či vyrůstajících investičních platformách typu Fundlift.

Schází lidé a projekty, ne kapitál říkájí známé osobnosti české tech scény

Podle Ondřeje Bartoše z Credo Ventures je problém spíše v nedostatku dobrých projektů a pracovních sil, nikoliv v kapitálu:

„Peněz, které hledají začínající firmy, je prostě dost. To jde ruku v ruce s tím, že obecně je na trhu hodně peněz, jsou nízké, ne-li záporné úroky, takže každý, kdo má volné prostředky, přemýšlí, kam by je vložil. V téhle tržní situaci otevřít nový fond a přinést další likviditu mi přijde bláznivé,“ řekl pro Hospodářské noviny.

Obavy s ním pak sdílejí i další úspěšní investoři:

„Lepší by bylo, aby stát zjednodušil zakládání firem, pomohl finančně technologickým školám. Zjednodušil nabírání odborníků ze světa. Velmi těžko se sem totiž dostávají programátoři z východních zemí, i když jsou fantastičtí,“ míní Ondřej Raška že skupiny Miton.

Foto: EU2016 SK / Flickr