Nic není v byznysu důležitější, než si hlídat cash

Petr KováčikPetr Kováčik

0Zobrazit komentáře

Zakladatel a CEO vyhledávače slev Skrz.cz, Petr Kováčik sepsal další blogpost, tentokrát na téma: proč je v byznysu a podnikání důležité hlídat si peníze. S jeho dovolením ho zveřejňujeme.

Všiml jsem si, že si některé firmy příliš nehlídají cashflow a pohledávky berou jako něco, o co se nemusí bát, ono to nějak dojde. Smyslem podnikání je vytvořit zisk. Pokud si nehlídáte peníze, zisk nevytvoříte.

Kreditové nastavení

V případě, že máte projekt na internetu, kde jsou stovky nebo tisíce partnerů, tak není v podstatě jiná možnost, než požadovat po partnerech cash dopředu formou dobití kreditu. Předejdete tak problémům s fakturací, protože jakmile se kredit vyprázdní, pozastavíte služby a klient si toho hned všimne.

Pokud nenastavíte priority vy, nastaví je někdo jiný.

Nastavujete tak klientovy priority. Představte si to tak, že jestliže má klient více systémů, kterým musí zaplatit, zaplatí prioritně tam, kde mají nekompromisnější podmínky nebo tam, kde to nejvíce potřebuje (např. z hlediska obratu nebo návštěvnosti).

Jakmile někde povolíte uzdu, tak se vás snaží dost partnerů odrbat, žádat o změnu splatnosti, o slevu z fakturace apod. Můžete se tak dostat do velmi nepříjemné situace druhotné platební neschopnosti. A to nemluvím ani o tom kolik mentální a emoční kapacity necháte na vymáhání pohledávek místo toho, abyste stejný čas a energii věnovali zlepšování služeb a produktu.

kiwi-main-1

Přečtěte si takéDo brněnského startupu Kiwi.com míří na pozici marketingového ředitele posila z American AirlinesDo brněnského startupu Kiwi.com míří na pozici marketingového ředitele posila z American Airlines

Pokud už se přeci jenom stane, že máte pohledávky (cíleně druhá strana ignoruje zaplacení a nejedná se o inviduální chybu), buďte tvrdí, nekompromisní a ihned bez čekání vymáhejte byť i stokoruny nebo tisícovky. Zaprvé je to lekce pro toho druhého, co si necháte vy osobně líbit, a zadruhé to beru jako společenskou odpovědnost neustupovat lidem, kteří nechtějí zaplatit za čerpané služby.

Podnikáte v odvětví, kde je kredit zcela neprůchodný? Doporučuju příliš neustupovat ze splatnosti faktur. Nevidím důvod, proč by běžná firma neměla zaplatit do 7 dní. Pokud si objednali a čerpali služby nebo zboží, tak na zaplacení měli dost času se připravit a faktura tedy není překvapením. Zpravidla bych neustupoval velkým hráčům s jejich požadavky splatnosti 90 dní apod.

Variantou je taky zaslání zálohy nebo plné platby před fyzickým odesláním zboží ze skladu. Nedostatek cashe vás může jednou dostihnout velmi bolestivě nebo vás omezí v růstu v počátečních fázích společnosti.

Bolí to, bolí…

Pokud máte projekt postavený na zákaznickém kreditu, buďte vždy slušní, ale tvrdí v podmínkách. Jakmile kredit dojde, služby vypínejte a slušně to klientovi komunikujte. Nenechte klienty aktivní do mínusu a neustupujte od data splatnosti faktur. Je to těžké a bolí to říkat “ne” klientům na jejich požadavky a smlouvání často doplněné srdceryvnými historkami.

Snad už stokrát jsem slyšel, že klient nemůže platit dopředu, protože mu to fakturační systém nebo “německá matka” nedovolí. Zpravidla to jsou jen výmluvy nebo zjednodušení si práce a vždy se cesta nakonec najde.

Pamatujte na to, že jak si klienty naučíte, tak následně bude spolupráce fungovat hladce nebo drhnout. Jakmile jednou povolíte uzdu, tak už je cesta zpět vždy bolestnější a někdy skoro nemožná.

Isaac Newton byl jeden z prvních na světě, kdo přišel o desítky milionů při obchodu s akciemi

newton
0Zobrazit komentáře

Začátek jisté podoby akciového obchodu se datuje již do 12. století ve Francii, kde první brokeři řešili správu financí mezi zemědělci a bankovními institucemi. To přešlo do století třináctého, kdy bankéři v Itálii začali obchodovat s vladními cennými papíry. Oficiální start první reálné burzy přišel ale až v roce 1602 s Dutch East India Company, která započala obchodování v holandském Amsterdamu.

Své si s investicemi do cizích společností užil i jeden z největších fyziků a matematiků, Isaac Newton, který na začátku roku 1720 investoval do společnosti South Sea Company, což byla v té době jedna z nejzajímavějších investičních příležitostí v Anglii. South Sea Company získala od vlády povolení k neomezenému navýšení kapitálu, výměnou za to, že splatí celý vládní dluh.

fundlift-1

Přečtěte si takéČeský startup Brunio, který nabízí prémiové jídlo pro psy, chce na Fundlift.cz získat 4 miliony KčČeský startup Brunio, který nabízí prémiové jídlo pro psy, chce na Fundlift.cz získat 4 miliony Kč

Na začátku roku, kdy investoval i Newton, se pohybovala cena za akcii na hranici 121 liber. Už v té době se začaly objevovat první problémy, které ale ze začátku nikdo nebral v potaz – firma začala vypouštět do světa nepravdivé informace o obchodu se Španělském, které uměle navyšovaly cenu, což vedlo až k nutnému navýšení počtu akcií v oběhu o jeden milion a zvýšení ceny na hranici 300, později až 400 liber.

South_Sea_Bubble

Těsně před hranicí 300 liber na akcii Newton ovšem veškeré své akcie prodal a inkasoval přes 7000 liber zisku. Jenže vlna se vezla dál, lidé začali do South Sea Company s vidinou bohatství pumpovat další peníze a tak si Newton řekl, že to zkusí ještě jednou. Celý svůj profit vzal a investoval do společnosti znovu. To bylo chvilku předtím, než se červnová cena akcií dostala až neuvěřitelných 1050 liber.

Všechno vypadalo růžově, ale

Když něco vypadá až moc neuvěřitelně, hodně často je v tom háček. Ten přišel hned v červenci, kdy se zjistilo, že většina z vedení společnosti rychle prodává své akcie, čímž začala jejich hodnota prudce klesat. Jen o měsíc později cena spadla zpět na 135 liber, tedy víceméně reálnou hodnotu a koncem roku už šlo o pouhých 128 liber.

south-sea-bubble-chart

solarni-panel

Přečtěte si takéVelká rána pro solární byznys. V úpadku je pionýr oboruVelká rána pro byznys se soláry na střechách domů. V úpadku je pionýr oboru s miliardovými tržbami

Newton tím, že naskočil zpět na vlak, ztratil celkem 20 tisíc liber, což v dnešním měnovém přepočtu představuje částku kolem 2,7 milionů liber, tedy přes 84 milionů korun, zmiňuje BusinessInsider. Krátce po tom byla South Sea Company rozpuštěna, část vedení stihlo utéct, část byla zavřena, přišlo se na uplácení v nejvyšších řadách a Anglie se dostala do hluboké finanční krize.

Foto: Wikipedia Commons [1, 2]