Peugeot představil koncept samořiditelného vozu, který nebude mít ani volant

Filip HouskaFilip Houska

instinct_4
0Zobrazit komentáře

Nelze pochybovat o tom, že trh samoříditelných vozidel nabírá na síle. Do segmentu automobilových společností prosazujících svou vizi autonomních vozů, kam spadá například Tesla, Ford nebo Faraday Future, se začíná probíjet i francouzský Peugeot se svým novým konceptem.

Peugeot v rámci probíhající barcelonské konference Mobile World Congress ukázal svůj futuristický koncept samořiditelného auta. Jmenuje se Instinct a má být zcela autonomní. Tomu mimo jiné nasvědčuje i fakt, že nemá mít jak pedály, tak ani volant.

tomascupr

Přečtěte si takéOnline supermarket Rohlik.cz loni utržil téměř miliardu KčOnline supermarket Rohlik.cz loni utržil téměř miliardu Kč

Peugeot Instinct má „řidičům“ nabízet řadu zajímavých funkcí, které jsou spíše vizí budoucnosti než prvkem, jenž by bylo možné ihned implementovat. Za zmínku stojí například funkcionalita v podobě rozeznávání momentálně potřebného stylu jízdy. Systémy, respektive samotný vůz, by totiž měly být schopné určit, zdali dotyčný potřebuje odvézt do cílové destinace co nejrychleji nebo naopak co nejpohodlnějším tempem.

instinct_6

K tomu by měla sloužit data z aplikací, které má uživatel na svém smartphonu. Ty lze totiž spárovat s palubním systémem, jenž bude vybaven 9,7úhlopříčkovou dotykovou obrazovkou (koncepce i-Cockpit), a vozidlo ihned rozpozná, jestli má dotyčný důležitou schůzku (rychlejší tempo po ideální komunikaci), nebo byl sportovat a chce mít v autě klidnější atmosféru. Tomu se budou dát přizpůsobit i polohy sedadel nebo osvětlení.

instinct_5

Tato futuristická iniciativa z dílen Peugeotu, která se na cestách v nejbližší době asi jen tak neobjeví, má disponovat i speciálními řídícími systémy. Vedle režimů Autonomous Soft a Autonomous Sharp, tedy zcela samořiditelných, bude možné navolit i módy Drive Boost a Drive Relax, které slouží pro manuální řízení, což je poněkud zvláštní, jelikož vůz podle fotek nedisponuje základními prvky v podobě pedálů či volantu.

instinct_2

Koncept se zatím zaměřuje na vzhled a možné funkční vybavení vozidla, nikoliv na technologie, pomocí kterých by byl autonomního řízení schopen. Tato klíčová kapitola je zatím nezodpovězena a je ve hvězdách, zdali francouzská automobilka potřebné systémy od někoho koupí, nebo je sama vyvine. A jestli vůbec…

instinct_3

Foto: Press room Peugeot

Diskuze (0)

Novinka

Anonym