Na letech z Evropy do USA by mohl začít platit zákaz větší elektroniky na palubě

Filip HouskaFilip Houska

11

Nařízení, které na palubě letadla zakazuje převoz jakékoliv elektroniky objemnější než běžný smartphone. S tím přišly v březnu Spojené státy Americké, které chtějí tímto zákazem reagovat na rostoucí obavy z terorismu. Pro cestující z osmi zemí Blízkého východu a severní Afriky to znamenalo, že si do letadla směr USA nemohou vzít jak notebook, tak například ani tablet nebo fotoaparát. A vše nasvědčuje tomu, že to nebude záležitostí jen muslimských zemí.

USA totiž spolu s Evropskou unií zvažují, že by tento zákaz uvalily i na přímé lety z Evropy. To by zasáhlo mnohoznačně více lidí, než tomu bylo doposud, kdy tento zákaz ovlivňuje v průměru 50 letů za den. Nicméně zatím není nic jisté a rozhodnout by o tom měli úředníci z obou stran během příštího týdne na setkání v Bruselu.

elon_insta

Přečtěte si takéElon Musk začíná razit svůj první tunel v Los AngelesElon Musk začíná razit svůj první tunel v Los Angeles

Pokud by takové nařízení vzešlo v platnost i pro Evropu, tak by to znamenalo naprosto stejný scénář: cestující by s sebou na palubu letadla mohli vzít jen elektroniku v maximální velikosti telefonu. Větší zařízení by musela být odbavena a umístěna do zavazadlového prostoru, kde člověk pochopitelně během letu nemá přístup.

Zajímavá situace by mohla nastat v případě nízkonákladových letů, kde mnozí pasažéři svá zavazadla vůbec neodbavují a berou si je rovnou do letadla (za podmínky splnění příslušných velikostních a hmotnostních kritérií). To by s tímto zákazem končilo a dotyční by byli nuceni svou elektroniku poslat do zavazadlového prostoru. Podobně by na tom mohli být i lidé v dálkových letech, kteří by neměli možnost v letadle například pracovat.

Potenciální nebezpečí by hrozilo i tak

Mnozí experti se domnívají, že i když by byla zavadla umístěna do nákladového prostoru, tak by i tak mohlo dojít k neštěstí. Je totiž jedno, zdali by bomba umístěna ve vnitřku elektroniky (jedna z hlavních obav, proč USA s tímto nařízením vyrukovaly), nebo v prostoru příručních zavazadel – následky by to mělo obdobné. Jistým paradoxem jsou i chytré telefony, které na palubu letadla mohou. I ty by totiž mohly potenciálním teroristům posloužit jako zbraň.

Foto: Flickr [1], [2]