Saúdská Arábie a SoftBank podepsaly memorandum o výstavbě největší solární elektrárny světa

Jiří SvobodaJiří Svoboda

solar1
0Zobrazit komentáře

Zakladatel SoftBank Group Masayoshi Son a korunní princ Saúdské Arábie Mohammed Bin Salman podepsali v New Yorku memorandum o stavbě zdaleka největší solární elektrárny na světě. Projekt, který má být v provozu do roku 2030, počítá s enormní kapacitou 200 gigawattů (dále jen GW). Zprávu jako první přinesl Bloomberg.

Saúdské království bude stavba stát okolo 200 miliard dolarů (v přepočtu 4 biliony korun) a ve výsledku vytvoří 100 tisíc pracovních míst. Přitom dvě největší doposud plánované solární elektrárny budou sloužit výkonem takřka stokrát menším, 2 GW, což je zhruba tolik jako Jaderná elektrárna Temelín. Jedna z nich, Solar Choice Bulli Creek PV, by měla být v Austrálii dokončena už v roce 2023.

modelx

Přečtěte si takéTesla odhalila, že řidič Modelu X, který nedávno zemřel, ignoroval veškerá varování autopilotaTesla odhalila, že řidič Modelu X, který nedávno zemřel, ignoroval veškerá varování autopilota

Jiné solární elektrárny v americké Nevadě a Spojených arabských emirátech, které se řadí k největším na světě a již jsou ve výstavbě, budou disponovat výkonem 1,3 GW, respektive 1,18 GW. Pro srovnání, například největší vodní elektrárna světa, Tři Soutěsky v Číně, disponuje výkonem 22,4 GW.

Pokud vše půjde podle plánu, SoftBank Solar Project takřka ztrojnásobí celkovou výrobní kapacitu Saúdské Arábie a ušetří 40 miliard dolarů. Největší světový exportér surové ropy se tak i tímto krokem snaží více diverzifikovat svůj byznys.

Z druhé strany je zase saúdskoarabský projekt součástí dlouhodobější strategie SoftBank. Jak reportuje TechCrunch, v roce 2016 tento japonský konglomerát investoval také do solárních i větrných projektů v Mongolsku a taktéž představil ideu projektu Asia Power Grid, který má v rámci elektrických sítích propojit Čínu, Jižní Koreu, Rusko a Japonsko.

SoftBank se angažuje i v dopravě

Mimo oblast energetiky je také SoftBank silně angažována v oblasti přepravy. Je největším akcionářem Uberu, do kterého na začátku roku investoval 1,2 miliardy dolarů, zároveň však má na svědomí část čtyřmiliardové investice do jeho čínského konkurenta Didi.

Součástí návštěvy korunního prince Mohammeda Bin Salmana v USA byla také setkání s Jeffem Bezosem či Billem Gatesem, uvedla Saúdská Ambasáda v USA na Twitteru. I s nimi měl princ diskutovat možnosti spolupráce v rámci saúdskoarabské Vize 2030.