Čeští DIVR Labs otevřeli v Praze unikátní zážitkovou hru s Golemem ve virtuální realitě

Filip HouskaFilip Houska

0545F466-82B2-4746-9086-3571226C1466
0Zobrazit komentáře

Český startup DIVR Labs, který vyvíjí hry pro virtuální realitu a proslavil se zejména survival střílečkou Blue Effect, spustil v centru Prahy zajímavou atrakci. Pro technologické nadšence nabízí v prostorách hračkářství Hamleys možnost vyzkoušet si projekt Golem VR, který patří na evropské poměry minimálně z pohledu provedení k těm nejatraktivnějším na trhu.

Golem VR se řadí do kategorie zážitkových multismyslových her, kde hráč poznává okolní virtuální svět a přitom se zcela běžně pohybuje. V případě Golem VR se prostředí točí okolo Prahy v roce 1576. V tomto světě má hráč příležitost poznávat nejen krásy hlavního města v době vlády Rudolfa II., ale také živě interagovat s různými objekty, řešit úkoly a samozřejmě čelit oživení mystického Golema.

founders_airbnb_1

Přečtěte si takéDle města New York je Airbnb zodpovědné za bezmála 10% nárůst cen pronájmů bytůDle města New York je Airbnb zodpovědné za bezmála 10% nárůst cen pronájmů bytů

Podle Lukáše Burdy, CEO DIVR Labs, trval vývoj projektu Golem VR přibližně jeden rok, přičemž náklady se pohybovaly okolo 30 milionů korun. O finanční podporu se staralo hned několik významných českých investičních skupin. Za zmínku stojí například Nextech Ventures a Reflex Capital, v jejichž čele stojí Josef Matějka (zakladatel e-shopu CZC) a Ondřej Fryc (zakladatel e-shopu Mall.cz).

531CAE34-7C97-43A6-A2CA-2AE4A7AB4ADF

Investičně se na hře podíleli i Jan Galgonek, ředitel skupiny Adexpres Group a zakladatel DIVR Labs, či podnikatelé jako Jerry Javornický, spoluzakladatel analytického startupu SpaceKnow, a Adam Paclt, CEO vývojářské firmy IceWarp. Ti ostatně investovali do DIVR Labs minulý rok.

Dvacetiminutový zážitek v Hamleys

V suterénu tohoto hračkářství na pražské ulici Na příkopě, na prostorách okolo 250 metrů čtverečních, je nově Golem VR nabízen k vyzkoušení i veřejnosti, a to za cenu 450 korun na osobu. Za tuto částku budou mít zájemci možnost 20 minut poznávat virtuální Prahu v 16. století. Burda očekává, že si tento počin získá i zahraniční turisty, kteří by mohli nahlédnout o něco dál než jen na Pražský hrad či Karlův most. Stejně tak doufá, že v budoucnu by se tento koncept mohl dostat i za hranice Česka.

0E8BBA52-054E-4120-B6D6-4EA3F96CA7DD

Hlavní představitelé seriálu Silicon Valley od HBO tvoří v posledním díle vlastní kryptoměnu

sil
0Zobrazit komentáře

Prozatím poslední pátá sezóna oblíbeného seriálu ze startupového prostředí od HBO s názvem Silicon Valley, se zaobírá snad už všemi aktuálními tématy a technologiemi. Mezi těmi posledními jsou kryptoměny a financování prostřednictvím ICO, tedy výběrem peněz výměnou za nově vydávanou kryptoměnu.

Protagonisté seriálu v čele s Richardem Hendricksem, který založil startup Pied Piper a později také iniciativu, která se snaží vybudovat nový decentralizovaný internet, procházejí v poslední sérii mnoha problémy, především v souvislosti s investory a financováním. A tak jednoho z vývojářů kolem Richarda, konkrétně Bertrama Gilfoyle napadlo, že by společně mohli zkusit vydat vlastní kryptoměnu a následně vybrat finanční prostředky přímo od lidí.

zasilkovna

Přečtěte si takéZásilkovna loni vytvořila obrat přes 450 milionů korun. Letos chce dosáhnout dvojnásobkuZásilkovna loni vytvořila obrat přes 450 milionů korun. Letos chce dosáhnout dvojnásobku

Právě Gilfoyle byl vždy takřka jediný z celého týmu, který projevil zájem o kryptoměny, potažmo sám těžil bitcoiny. Společně se tak rozhodli vytvořit měnu Pied Piper Coin, díky které by mohli získat nemalé finanční prostředky bez toho, aby museli rozdávat podíl ve firmě dalším investorům. Celý díl navíc vtipně naráží na kontroverzi, kterou s sebou financování přes ICO nese.

siliconvalleyhbo2

V ukázce níže můžete například vidět, jak se jeden z miliardářů a známých investorů zmiňuje o tom, že si každý musí projít svým ICO a že jich sám udělal 36. Na otázku, zda se mu některé z nich podařily, odpoví: „Není to vždy jen o penězích, někdy je to o zkušenostech“, čímž nepřímo naznačuje, že se ani jedno ICO nepovedlo a přišel o peníze.

Foto: HBO PR