Umělá inteligence Googlu dokáže předpovědět možnou smrt pacientů lépe než stávající přístroje

Nela VítováNela Vítová

medicine
0Zobrazit komentáře

Umělá inteligence se každým dnem stává čím dál pokročilejší a Google se rozhodl svou praxi v této oblasti přenést i do oboru zdravotnictví. Jeho tým Medical Brain, který investuje do výzkumu nových technologií týkajících se medicíny, vyvíjí umělou inteligenci, která by měla dokázat předpovědět riziko smrti u hospitalizovaných pacientů. Dosavadní výsledky výzkumu navíc ukazují, že systém se zdá být ještě přesnější než ten, který v této době využívá většina nemocnic.

Výsledkem investice Googlu do nových technologií, které by měly v budoucnu vyrázně proměnit nynější fungování zdravotnictví, se stal nástroj se schopností předpovědět pacientovy následky i šanci na zotavení nebo možnost úmrtí. Výhodou nové technologie je to, že dokáže procházet i data, která dříve nebyla vůbec dostupná, a to elektronické zápisy nebo staré grafy. Umělá inteligence tak dokáže během krátké doby projít všechny tyto informace s mnohem větší přesností, než dosavadní přístroje.

applepay-1

Přečtěte si takéApple Pay je ode dneška dostupné v Polsku. Jak je na tom Česko?Apple Pay je ode dneška dostupné v Polsku. Jak je na tom Česko?

Tým Googlu v květnu zveřejnil na webových stránkách vědeckého časopisu Nature článek, ve kterém píše: „Náš systém překonal ty tradiční užívané v této době v medicíně. Věříme, že nová technologie může být využita k velmi přesným předpovědím různých druhů scénářů u rozdílných chorob.“

V jedné z nejdůležitějších studií byl nový algoritmus testován u ženy s rakovinou prsu. Když 24 hodin po hospitalizaci algoritmus Googlu předpověděl 19,9% šanci smrti ještě v nemocnici, tradiční systém užívaný v nemocnici ukázal pouze 9,3% pravděpodobnost. Pacientka zemřela za necelé dva týdny poté.

medicine2

Aby se však algoritmus byl schopen dopočítat tohoto čísla, sesbíral 175 639 různých dat z pacientových elektronických záznamů, včetně těch psaných rukou. Během studie funkčnosti systému Google celkem analyzoval 114 003 pacientů a sesbíral přes 46 milionů dat z elektronických spisů.

Společnost pracuje kromě toho také na vývoji systému pro rozpoznávání hlasu při zapisování diagnózy, který by mohl výrazně zjednodušit práci doktorů a úplně zrušit nutnost jejího zápisu rukou. V tomto případě je však nutná velká přesnost, protože i ta nejměnší chyba v pacientově záznamu může zavinit špatné zvolení následné medikace.

„Tento problém se ukazuje být ještě komplikovanější, než jsme si původně mysleli. Pokud ho však vyřešíme, lékaři se budou moci vrátit k pravému jádru své profese, a to především ke kvalitní komunikaci s pacienty,“ dodal pro CNBC doktor Steven Lin, který spolupracuje na vývoji technologie s Googlem.

medicine3

Za nějaký čas Google plánuje algoritmus prodávat klinikám přes licenci nebo přes firemní výpočetní systém. Společnost však tvrdí, že zatím je brzo na stanovení pevného business modelu a systém umělé inteligence je nadále ve stádiu vývoje.

Slovenský startup na rezervaci pronájmů lodí Boataround získal v nové investici přes 20 milionů Kč

boataroundtym
0Zobrazit komentáře

Platforem pro online rezervaci hotelů, aut nebo například karavanů existuje již hodně, ale jen málo funkčních online rezervačních systémů se zaměřuje na lodě či luxusní jachty. Jednu z takových platforem se proto rozhodli před dvěma lety začít budovat Slováci Pavel Pribiš a Jana Escher. Dnes má jejich startup Boataround v nabídce 10 500 lodí ve 485 destinacích a získává na rozvoj novou investici.

Přes crowdfundingový portál Crowdberry se slovenskému Boataround podařilo získat dalších 800 tisíc eur, respektive 20,5 milionu korun, které se připojí k 350 tisícům eur z prvního kola. A také další, blíže nespecifikovanou částku od slovenského investičního fondu Slovak Investment Holding, který spadá přímo pod slovenský stát. Peníze by měly být použity na další vývoj a růst, který byl za poslední rok takřka trojnásobný, co se týče počtu přidaných lodí a rezervací.

Iger_Murdochphoto

Přečtěte si takéMediální gigant vlastnící televizi Fox dostal po Disney další nabídku na prodej. Je o 13 miliard vyššíMediální gigant vlastnící televizi Fox dostal po Disney další nabídku na prodej. Je o 13 miliard vyšší

V Boataround momentálně pracuje 25členný tým, který bude v nejbližší době vyvíjet mobilní aplikaci, jenž startupu prozatím chyběla a umožňoval tak objednávky pouze přes web. Boataround bylo na investiční platformě Crowdberry již v minulosti, s novou investicí se ovšem celkový podíl, který připadne investorům, navýšil na 20 procent.

boataround

Startup aktuálně funguje ve 13 jazycích a plánuje rozšíření do dalších zemí, převážně po Evropě. Všechny lodě na platformě jsou navíc v přímém smluvním vztahu s Boataround, takže jde o přímou rezervaci, nikoliv bookování přes další prostředníky.

„Boataround jsme založili, protože chceme vybudovat značku, která bude synonymem jednoduchého, rychlého a cenově dostupného rezervování jacht po celém světě. Naším cílem je zpřístupnit nezapomenutelné zážitky na moři všem a právě tato dohoda s investory nám v tom pomůže. Úspěch naší firmy stavíme i na bezkonkurenčním klientském servisu, za který pravidelně získáváme nejvyšší hodnocení.

S pomocí investice ještě zlepšíme náš servis, rozšíříme službu o mobilní aplikaci a otevřeme nové jachtařské destinace,“ doplňuje k investici CEO a spoluzakladatel Boataround Pavel Pribiš.“

Foto: Boataround