Čech tvoří mobilní aplikaci, která chce ulehčit život lidem s cukrovkou

Nela VítováNela Vítová

pavel
0Zobrazit komentáře

Nápad vytvořit mobilní aplikaci pro diabetiky se v hlavě Pavla Bubna zrodil poté, co během návštěvy lékařky zjistil, že cukrovkou sám trpí. Vzhledem k tomu, že mu nevyhovovalo tradiční zaznamenávání výsledků „na papír“ ani žádná jiná dosud existující metoda, rozhodl se Buben jakožto mobilní vývojář vytvořit si vlastní, na míru dělané řešení.

A tak vznikla aplikace Glucly, která si dává za cíl pomáhat diabetikům především v zaznamenávání výsledků a monitorování jejich zdravotního stavu. Uživatel má možnost si jednoduše ručně zadat naměřené hodnoty a ty následně ukládat pro pozdější porovnání. Právě to by mělo pomoci předcházet situacím, kdy dojde k rychlé změně obsahu cukru v krvi a zdravotní stav pacienta se prudce zhorší.

Aplikace nabízí také prostor pro zaznamenávání dalších dat, která souvisí s onemocněním, jako je příjem léků, fyzická aktivita, prst odběru, nálada, spánek či jídelníček. Ostatně právě velké množství funkcí v jednom balení je to, co ocenila i porota v nedávno proběhlé podnikatelské soutěži T-Mobile Rozjezdy, kde Glucly porazilo všechny ostatní soutěžící projekty a umístilo se na prvním místě.

Glucly

 

Glucly dále láká na jednoduché ovládání, přehlednost i velmi krátký čas potřebný pro zaznamenání. Po dokončení zadávání stačí, aby uživatel data uložil a aplikace mu graficky zobrazí informace získané z měření, a tím pádem i aktuální stav těla. Uložená data slouží především pro pozdější porovnávání a lepšímu určení budoucí léčby.

svobodashopsys2

Přečtěte si takéShopsys získal dalších 10 milionů Kč od internetového podnikatele Ondřeje FryceShopsys získal dalších 10 milionů Kč od internetového podnikatele Ondřeje Fryce

Zaznamenávání stavu cukru v krvi trochu jinak

Jelikož diabetes vyžaduje měření stavu cukru v krvi i několikrát denně, je často velmi zdlouhavé vypisovat všechna data na papír či vyplňovat dlouhé dotazníky v aplikacích. Pavel Buben proto očekává, že jeho aplikace bude vynikat právě v jednoduchosti zaznamenávání. Důležitou součástí jsou potom již zmíněné statistiky, které uživateli pomohou cukrovku zvládat. Do budoucna Buben plánuje používání aplikace ještě zjednodušit Bluetooth propojením se samotným glukometrem.

Glucly2

Sdílení naměřených dat s lékařem

Jednou z nabízených funkcí aplikace je také možnost informace sdílet se svým lékařem. Uživatel tak může svá data za předem zvolené období uložit jako PDF soubor, a ten jednoduše vytisknout nebo zaslat lékaři jako samotný soubor či soubor pro otevření ve webovém prohlížeči.

Glucly3

U lékařů se ještě zastavím, právě na ně totiž bude cílit varianta Glucly Pro umožňující přidat si vlastní pacienty do databáze a sledovat v reálném čase jejich výsledky. Díky online sdílení by tak měl mít lékař možnost okamžitě reagovat na naměřená data svého pacienta a případně ihned reagovat úpravou léčby při výkyvu krevního cukru. Stejně tak by měli přístup k této verzi získat i rodiče dětí s cukrovkou pro detailní sledování jejich stavu.

To zda aplikace všechny tyto plány splní a podaří se jí alespoň částečně ulehčit život lidem trpícími cukrovkou, se dozvíme už brzy. V průběhu několika týdnů bude totiž spuštěna její oficiální verze pro zařízení s iOS a Androidem a to v češtině i angličtině.

Rubriku Startupy podporujíjt-retina

Diskuze (0)

Novinka

Anonym